Kronika komunistického Československa. Alexej Čepička - dobová dramata komunistické moci https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87623/alexej-cepicka-87623.gif 3 4 1

Kniha renomovaného historika Karla Kaplana přináší řadu nových informací o jednom z nejobávanějších politiků padesátých let, Alexeji Čepičkovi. Jméno zetě „prvního dělnického prezidenta“ Klementa Gottwalda bývá nejčastěji spojováno s funkcí ministra obrany a zřízením nechvalně proslulých Pomocných technických praporů, nástroje zotročení desetitisíců politicky nepohodlných či nespolehlivých občanů tehdejšího Československa. Jaká však byla jeho přímá odpovědnost za další nezákonnosti padesátých let, včetně perzekuce církví či vykonstruovaných politických procesů? Nakolik Čepičkovi při strmém vzestupu do pozice de facto nejmocnějšího muže komunistického státu pomohl jeho příbuzenský vztah s Gottwaldem a jaké byly okolnosti jeho stejně rychlého pádu? ... celý text

Denny456
06.12.2021 4 z 5

Tak zase jednou Kaplan. Z toho se stává oblíbený spisovatel. Kniha je poskládaná, jak bývá u Kaplana zvykem z komentovaných zápisů a dobových materiálů, které autor nastudoval. Dozvíte se toho o Čepičkovi opravdu hodně. Bohužel někdy i věci, které jste snad ani slyšet nechtěli, ale to by vás nemělo překvapit. Čepička byl zajímavý člověk, který nezapadal mezi komunisty padesátých let, protože společně s Gotwaldem patřili mezi ty chytřejší, zatímco ostatní byli spíše méně inteligentní. Asi i proto si byli poměrně dlouhý čas blízcí. Knihu doporučuji těm, které problematika zajímá. Je to těžké čtení.