nehodnoceno
Kronika kolektivizace malé vesnice. Zápisky mladočovského rolníka Jana Boštíka o životě v letech 1945–1959 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50334/kronika-kolektivizace-male-vesnice-50334.jpg 0 0 0

Publikace – přepsaný a formálně upravený originál rukopisu Jana Boštíka, rolníka z Mladočova u Litomyšle – poutavě pojednává o událostech, které postihly tuto malou východočeskou obec v 50. letech minulého století v souvislosti s kolektivizací. Text je pozoruhodným, ale zároveň svébytným svědectvím přímého účastníka popisovaných dějů a také osobitou výpovědí o každodenní realitě drobného zemědělce v letech kolektivizace. Jan Boštík byl vesnickým písmákem a hluboce nábožensky založeným člověkem, zároveň však člověkem osobně velmi statečným. Jeho text je mementem, které nám připomíná, že násilná komunistická kolektivizační politika přinesla zvláště nezměrné škody lidské a mravní, zničení mnoha životů a nespočet osobních tragédií.... celý text

kolektivizace

Jan Boštík
česká, 1903 - 1981
2008  0%Kronika kolektivizace malé vesnice. Zápisky mladočovského rolníka Jana Boštíka o životě v letech 1945–1959
2021  100%Mladočovské Jericho

Kniha Kronika kolektivizace malé vesnice. Zápisky mladočovského rolníka Jana Boštíka o životě v letech 1945–1959 je v