Kroky slunce

Kroky slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21881/bmid_kroky-slunce-mWM-21881.jpg 4 44 14

Kroky slunce jsou příběhem Bena Belsona, newyorského finančníka v 21. století, který jediný nechce ztratit naději v budoucnost civilizace. Píše se rok 2063 a všechny energetické zdroje jsou vyčerpány. Začíná nová doba ledová. A Belson, nedotčený úpadkem celé Ameriky, se vydává na cestu za novými zdroji surovin. Ke hvězdám...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Winston Smith

The Steps of the Sun , 1983

jaroiva
10.11.2022 3 z 5

Nejslabší Tevisova kniha, kterou jsem četla. Asi proto, že ze všech ostatních jsem zatím byla nadšená, měla jsem vyšší očekávání a proto je to i horší zklamání.
První část mimo Zemi se mi líbila, i když mě otravovaly ty vzpomínky impotenta.
Po návratu na Zem mě bavilo až akční ladění, ale ke konci mě dokonale otrávilo plno politiky, najednou získaná potence a uspěchaný až klišoidní závěr.
Na druhou stranu jsem ale s Benem strávila skoro rok, než jsem to dočetla, a za tu dobu jsem si na něj zvykla, až mi i byl sympatický. A možná mi bude chybět.

harena
28.05.2022 4 z 5

Padesátiletý sebestředný miliardář unuděný životem se vydává do vesmíru a v jeho vzpomínání poznáváme jeho psychické a emoční a sexuální problémy. Hlavní postavu se Tevisovi podařilo popsat tak dokonale, že se jistě stala nezapomenutelnou. Druhá polovina je spíš politická a obchodní. Čtení je to spíš smutné, depkoidní.

Pablo70
29.07.2021 3 z 5

Tak vám nevím, zachrání opravdu lidstvo americký futuristický miliardář, který o sobě skromně prohlásí, že je vlastně „utajený marxista“ (haha, jak typické pro „pokrokového“ spisovatele), za pomoci blahosklonné komunistické Číny (no, řekněte, kdo by to měl být jiný, než tenhle „předvoj lidstva“), která v rámci pokroku zapracuje pro blaho celé planety? Zatím to tak nevypadá, ovšem některé rysy této Tevisovy dystopie se začínají neblaze naplňovat. Energetická krize se už rýsuje, předvídači předvídají to, co předpověděl on, jen to je zatím trochu jinak, což není podstatné. Ale tak v půli století asi bude přituhovat, ovšem ohledně aut už to začne asi dříve.
Tevis byl alkoholik a v rámci psaní se s tím vypořádával, je to znát na osudech jeho hrdinů. Možná bojoval i s impotencí a toužil po kouzelné planetě, která by mu pomohla.
Nicméně kniha má dobré pasáže: tak tedy vzhůru na palubu, dálky volají! Proč čtenáři zatím nereflektovali jasné politické poselství této knihy?
P.S. I jeho osudová láska = nejen marxistka, přímo maoistka z Mňau Jorku! Už tam jsou!

possekre
28.12.2018 odpad!

Sci-fi, které je z 80 % založeno na vzpomínání, z 15 % na popisu toho, jaký je hlavní hrdina ubožák (ač boháč) a pouze z 5 % na nějaké akci, mě opravdu nedokáže nadchnout. Naprosto nesrovnatelné se Zpěvem drozda od stejného autora. Nechápu.

Belisima
17.09.2018 1 z 5

Tak a mám toho ubožáka impotentního plné zuby a končím asi v polovine knihy. Je vidět, že kdo má tolik peněz, tak ztrácí motivaci k životu. Ty jeho vzpomínky jaký byl a stale je debil mě už unavují. Jediné co bylo zajímavé, byly planety a on popisuje svoje vzpomínky na nicovatý život? Rozmazlený starý spratek.

kap66
17.08.2018 5 z 5

Někdy sama sebe úplně nechápu. Hlavní postava je chlap neustále řešící svůj obrovský majetek a nefunkční penis, nezvládající vztahy, závislák na morfiu, sobec - a když pak vysloví takovéhle klišé: "Trvalo mi víc jak padesát let života, než jsem si správně srovnal hodnoty a poznal, že láska je důležitější než peníze." - já mu to věřím. Protože je to tak dobře napsané. Protože mě to bavilo číst. A protože je to další kniha, která mě potkala až v tom správném věku. Takže zpět - v tomhle případě sama sebe chápu.

sisad.
09.05.2018 5 z 5

krásná a čistá, upřímně jsem si přála, aby nikdy neskončila. zajímavej hlavní hrdina se vší arogancí, sebestředností (viz bezelstné pojmenování planety) a otevřeností. taky o závislostech a léčení

Atanone
21.04.2017 5 z 5

Taková citlivá kniha o mužském přechodu (mimo jiné). Jelikož miluju ležení v trávě a dobré knihy,tahle je moje velmi oblíbená.

Schary
22.04.2016 4 z 5

Pěkné sci-fi s cestou do vesmíru, cizími planetami a napětím...Jako bonus je zde cesta do nitra chlapské duše, kdy nad globálními problémy s energiemi, novou dobou ledovou a láskou ční zásadní problém s potencí....A ten byl opravdu rozpitván....Jinak kniha dobrá, Tevis je čtiví autor a při mém druhém pokusu nezklamal.....

Minas
20.02.2016 4 z 5

Zajímavé, netypické. Od anotace jsem očekával cestování ve vesmíru, což jsem sice dostal, ale k tomu jako bonus také sebezpytování vlastního nitra, tíživé hledání vlastního smyslu života. Charakter hlavního hrdiny je vskutku sepsán troufale, impotentní miliardář, který si potřebuje dokázat, jak je báječný, na úkor svých životních zklamání a sexuálních pudů.

Maodongwan
11.01.2016 5 z 5

Úžasné čítanie. Tevis je žalostne nedocenením autorom. Kroky slunce to deklaruju na každom riadku.

Marky.F
03.11.2014 4 z 5

Od knížky jsem původně čekala trochu něco jiného, možná nějaký hlubší popis společnosti a větší zaměření na lidstvo se svými problémy. Nakonec mi to ani nepřipadalo příliš jako scifi, ale spíše jako příběh, který je úplně o něčem jiném a pouze se odehrává na pozadí světa v budoucnosti. Příběh byl v první polovině zaměřen hodně na hlavní postavu, jeho život, problémy a mozkové pochody a i když to bylo docela zajímavé, tak mi děj přišel trochu roztahaný a moc mě to nechytlo. Druhá část mi zase přišla taková spíš obchodně politická, ale děj se rozhýbal a nakonec mě druhá polovina bavila více než první. Každopádně knížka se mi určitě líbila i jako celek.

opic 12
28.02.2014 4 z 5

Přesto jsem tu na Belsonu sám.
Nicméně,mám svou zeleninu. A morfium. Vyšly prstence. Je čas vypnout počítač,který tohle tiskne,vybrat ze syntetizéru morfium a šlehnout si. Přál bych si,abych mohl právě ted masturbovat,sám,pod prstenci planety,která nese mé jméno.

Tomu se říká jemný humor :-) To jen tak pro představu. Vnitřní pochody hlavní postavy,morfium,ženy,hledání smyslu toho všeho konání. Ve výsledku skvělý W. Tevis.

tsal
14.08.2012 4 z 5

První polovina knihy mě naprosto strhla a připomněla mi, jaké to je číst opravdu skvělou knihu. V druhé polovině se příběh bohužel trochu změnil a byť byl stále zajímavý, přesun od psychických a emočních problémů hlavního hrdiny k problémům více materialistickým mě poněkud zklamal. Ben Belson je přesto velmi zajímavou literární postavou.

americká literatura kosmické lodě sci-fi postapokalyptické romány

Walter Tevis
americká, 1928 - 1984