Krok za krokem celým rokem

Krok za krokem celým rokem https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453892/mid_krok-za-krokem-celym-rokem-N6e-453892.jpg 5 5 2

Laskavý čtenář jistě tuší, že když krok za krokem kráčí Václav Větvička, stojí za to být u toho. Tento milovník přírody a jazyka je totiž průvodce nad jiné povolaný. Kráčí s očima otevřenýma, a ať už kráčí jarem, létem, podzimem či zimou, pokaždé zmíní něco pozoruhodného. Ve fejetonech sebraných v této knížce si všímá především kytek a stromů, pro danou roční dobu typických či zajímavých. A tak se v zimních měsících dočteme o čarověnících či choulivkách, později o olších, vrbách, jarních efemérách a petrklíčích, bučinách a doubravách, májovkách, habrech i pijanišnikách, o tom, které měsíce by se mohly jmenovat hrušen a jablonec, o čičorečkách, o travinách a trávách i o páně Větvičkových milovaných růžích. O strništích, astrách, hortenziích a smrčinách, o vánočních stromcích i o jmelí a třeba i o třech prosincových Gráciích… Proměnlivost přírody, kalendář, počasí, pranostiky a pořekadla, to vše dohromady tvoří pokladnici, ze které autor vybírá poklady velké i malé, vzácné i obyčejné, a přesto vždycky svým jedinečným způsobem krásné a zajímavé.... celý text

Massek
17.04.2021 5 z 5

Ty knížky pana Větvičky se tak dobře čtou... tentokrát mi to ale trvalo déle, protože jsem si rovnou dohledával informace o leckterých rostlinách, které neznám, a že jich je bohužel dost. Jenom v předmluvě samotného autora je jedna věta (ta úplně poslední), ze které je mi trošku smutno. Děkuji za další krásné chvilky s Vaší knihou.

klarazelena
03.11.2020 5 z 5

Obrazotvorná kniha, typická větvičkovina, v tom nejdobřejším slova smyslu. Pohladí po duši, jazykově, lidsky. Jsem ráda, že tento nestor stále ještě publikuje.