Krocení sopek

Unikátní antologie steampunkových povídek z jihovýchodní Asie přináší nejen čtivé příběhy, ale také nevšední propojení žánru s tamní mytologií, historií a kulturou. Poprvé se českému čtenáři představuje tucet autorů, tucet neobyčejných dobrodružství z Filipín, Vietnamu, Thajska, Indonésie a Singapuru. Legendy, tradice a te... celý text

Legendy, tradice a technologie splývají v úžasném žánrovém mixu, který doplňuje doslov orientalisty, spisovatele a diplomata Jaroslava Olši, jr., velvyslance České republiky ve filipínské Manile, shrnující vývoj a současnost science fiction literatury v jiho­východní Asii. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296454/kroceni-sopek-T4s-296454.jpg 4.213

The SEA Is Ours: Tales of Steampunk Southeast Asia (2015)

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Gorgona

Nifredil

Vynikající antologie a skvělý žánrový výběr. Povídky jsou vyvážené, až na pár výjimek jsou všechny skvělé. Témata asijské mytologie a tamější prostředí je ve většině případů krásně vystiženo. Neuvěřitelně zajímavý je také doslov a informace v něm. není to asi čtivo pro běžného čtenáře steampunkových novel a románů, ale pro opravdu seriozní zájemce o steampunk, je to výborná věc. Kdyby tam nebylo těch pár méně povedených věcí, dostala by antologie plný počet bodů.

Marushka27

Moc krásná kniha s luxusní obálkou a spracováním. Bohužel výběr povídek pro mně už tak zdařilý nebyl. Některé kusy jsou vyložené slabé a nudné a steampunk v nich není ani omylem. Naštěstí to vyvažuje i několik zajímavých povídek, které se mi opravdu líbily a přinesly i závan asijské exotiky a dokázaly také těžit z historických událostí. Jako projekt je to super, protože málokdy si člověk může v překladu přečíst asijské věci.

Fantasysvet
01.08.2016

Jaký je tedy asijský steampunk?

Je jiný než ten evropský a americký. Prakticky v každé povídce nalézáme narážky na dobu útlaku, kdy byly země jako Malajsie, Indonésie, Filipíny a ostatní z oblasti jihovýchodní Asie buď koloniemi Británie, nebo pod nadvládou Číny. Tady nikdy nevládl královnin mír a gentlemani z Londýna tu vždy byli považováni za okupanty.

Každá povídka je však originální a má své kouzlo i poselství.

Velice mě potěšil nejen fundovaný doslov (jak jsem zmínil již v úvodu), ale také medailonky nejen všech autorů, ale také editorek, překladatele a ilustrátora. U posledně jmenovaného se chci zmínit o tom, že pro české vydání Krocení sopek oslovilo nakladatelství vietnamského grafika a ilustrátora Hài Hoànga a byla to skvělá volba. Obálka knihy je nejen mnohem hezčí než obálka původního amerického vydání, ale ilustrace na ni použitá je inspirovaná jednou z povídek v knize, a to je opravdu hezký nápad.

A i když Krocení sopek možná není antologií mapující celou historii asijské fantastické literatury, určitě naplňuje všechna výše zmíněná kriteria.

Praetorian
09.06.2016

Jen víc takových knížek! Tahle mě přilákala luxusní obálkou a obsahem nadchla. Steampunk z perspektivy národů, kterým se Španělé nebo Angličani nemilosrdně roztahovali na dvorku, je prostě skvělý nápad. Ale není to žádný protikoloniální traktát, hrdinové a vlastně hlavně hrdinky se střetávají i s místními tradicemi, předsudky a příšerami. Některé povídky jsou nabité párou a technologiemi (Pracující žena, Krocení sopek, Zkáza Quadro Amoroso, Pavouka sem), jiné jsou nenápadnější, skromnější, ale napsané tak, že chytnou za srdce (O důsledcích zvuku, Poslední aswang, Život pod sklem). Každá antologie musí mít slabší kousek, pro mě to byla indonéská povídka Zkamenělý kvůli předvídatelnému konci. Na závěr musím nakladatele pochválit za mapu, protože bez ní bych se asi místy těžko chytal. Zajímavý byl i doslov a portréty tvůrců. Doufám, že aspoň od některých si ještě nějaké povídky v budoucnu přečtu.

LordSnape
08.06.2016

Povedená antologie, která má mezi milovníky steampunku své místo. Povídky jsou vyvedené a téměř všechny odkazují na asijskou mytologii, promíchanou s jednotlivými zvyky a věcmi, pro nás tak exotickými. Takovým ústředním tématem je určitě i vypořádání se s kolonizací, což má svoje opodstatnění. Obálka knížky je naprostý top! Z jednotlivých povídek mi nejvíce v hlavě utkvěla titulní Krocení sopek s výbornou postavou Cally, pak Pracující žena a Zkamenělý, odkazující na starou legendu. Osobně se mi nelíbila jen poslední věc Hmyz a ženy pějí spolu, která řeší jen postavení ženy ve společnosti s minimem fantazijních prvků a pak je tu povídka Posvátný, u které vážně nevím, co tím autorka chtěla říct. Doslov i životopisy jednotlivých autorů a editorek chválím. Narozdíl od české antologie Mrtvý v parovodu se jedná o skutečný steampunk! Jsem rád, že u nás vycházejí takové knihy a doufám, že tato není zdaleka poslední.