Krkonošská pohádka

Krkonošská pohádka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28845/bmid_krkonosska-pohadka-GlO-28845.jpeg 5 148 39

Příběhy o hezké, ale hubaté Anče, jejím milém Kubovi, nenasytném a nepřejícím Trautenberkovi a spravedlivém Krakonoši, který nenechá žádnou sousedovu podlost bez potrestání, známé z televizního Večerníčku.

Emik87
Emik87
13.02.2024 5 z 5

Nejdříve jsem viděla večerníček a pak dostala jako dárek i knížku. Když chtěl člověk pohádku s poučením i pobavením, měl kam sáhnout. Moje milované Krkonošské pohádky. :)

flosik
flosik
25.09.2023 4 z 5

Nádherná kniha, kterou je radost číst. Zejména, když jste s dětmi na horách, v Krkonoších na výletě, a předčítáte jim před spaním. Knížka obsahuje barevné fotografie, takže vás vtáhne do děje. Jediné mínus jsou možná takové netradiční výrazy, nebo slovní obraty, kterým děti nemusí vždy rozumět. Ale nakonec - ty jsou i v tom televizním večerníčku. Doporučuji!

Kontryhelka
Kontryhelka
28.01.2023 5 z 5

Velmi krásné pohádky našeho dětství. Byla radost na ně koukat a každý večer se těšit, až zase uvidíme další skvělý příběh, co zase hloupý Trautenberk vymyslí, aby zavařil pánu hor Krakonošovi. Úžasný počin, který mně fascinoval už jen tím, že to není klasický kreslený či loutkový Večerníček, ale hraný opravdovými herci. Skvělé herecké výkony našich výborných a nezapomenutelných pánů herců té doby a samozřejmě skvělé interiéry a suprová užalovaná Krakonošova donašečka Sojka. Nádhera.

Čmeláček
Čmeláček
26.09.2022 5 z 5

Krásné pohádky a také výborný Večerníček! Sice jsem už z těchto knih vyrostl, ale na Krkonošské pohádky nedám dopustit doteď :).

Hakate
Hakate
07.09.2022 5 z 5

"To kyselo je moc kyselý a ten bramborák moc bramborovej!", Hanče, Kuba, Hajnej, Trautenberk, Krakonoš a jeho sojka .. Kdo by tyto postavy neznal, že? :)) Tyto příběhy nám nejraději.

Venda32
Venda32
16.04.2022 5 z 5

Jak píše heavy66 níže, taky cituji rád větu Trautenberka o nespokojenosti. Spousta lidí neustále nespokojených by se v ní našla.
Příběhy laskavé, milé s poučením na konci.

heavy66
heavy66
05.02.2022 5 z 5

Milostpán Trautenberk z Nemanic a jeho poddaní, Krakonoš a sojka práskačka, kdo by tuhle partu nemiloval!
Když jsou synové s něčím nespokojení, rád cituji milostpánovu stížnost, "To kyselo je moc kyselý a ten bramborák moc bramborovej!"

666Jitka
666Jitka
25.01.2022 5 z 5

"Anče, Kubo, hajnej" - kdo by nedokázal poznat, komu toto volání často vychází z pusy ? Jistě - nenapravitelnému závistivému "pánu" Trautenberkovi, který neustále vymýšlí, jak provést další lotrovinu sympatickému, spravedlivému a mocnému Krakonošovi. Skvělé pohádky z Podkrkonoší, které byly dětem servírovány v podobě úžasných večerníčků, na které se rád podívá i kdejaký dospělý, budou navždy nezapomenutelnou součástí mého dětství.

IvetaZ
IvetaZ
14.01.2022 4 z 5

Večerníček o Krakonošovi jsme v dětství zbožňovali a setkávali jsme se u něj i s našima, pohádky v knižní podobě byly taková třešinka, když zrovna běžel v TV jinej Večerník. Dá se na to dívat pořád a číst se do dá taky bez omrzení.

Jasmine111
Jasmine111
12.11.2021 5 z 5

Pohádku jsme si nesmírně užili všichni v rodinném kruhu. Televizní adaptace mi samozřejmě nabíhala ve vzpomínkách, ale kniha byla úžasným zážitkem sama o sobě. Milujeme přírodu a hory a náš les, takže za nás jasná volba. Rozhodně na tom něco je, že je to večerníčková tématika, člověk si krásně odpočine. Za mě jeden z nejlepších večerníčků, samozřejmě vedle Krtečka a Makové panenky, které nejdou opomenout. Doplněno o hezké fotografie. Krakonoš. Jednoduše nestárnoucí klasika, která dělá radost už skoro padesát let! Pět hvězdiček zasloužených.

Metla
Metla
27.10.2021 4 z 5

Podařilo se mi ve skřítěti probudit zájem o právě vysílaný večerníček, proto mi byl udělen také souhlas zapůjčit v knihovně "Krkonošskou pohádku" a po večerech předčítat. Samozřejmě jsem se dozvěděla, jaká je to z cácorčiny strany oběť, poslouchat moje oblíbené příběhy, navíc když je v knize tak málo obrázků. Připouštím, použité nářečí mi úplně nešlo přes pysky, věty byly často překombinované různými vsuvkami a musela jsem vysvětlovat zastaralé pojmy, dnes už dětem beznadějně neznámé.
Rozhodně jsem se ráda vrátila do časů, kdy jsem netrpělivě vyhlížela večerníček v očekávání, co zas ten šmejd zákeřný, hamižný Trautenberk provede, jak ho Krakonoš převeze, chtěla jsem být kurážná jako Anče, líbil se mi Kuba a bylo mi věčně líto chudáka bojácného hajného.
A potom ten šok, slyšet v lese poprvé vřeštět sojku - vůbec to neznělo "píp, píp, Kuba!"
Jasně, je to poplatné době vzniku, idealistické až hrůza, ale za mne i tak nostalgických 5*, cácorka (zatím) odmítá jít nad 3*, musím se tedy spokojit s kompromisem: o Trautenberkův chlup z licousu těsně pod 85%.

MinaHawke
MinaHawke
17.08.2021 5 z 5

Krkonošské pohádky jsem měla moc ráda, když jsem byla malá. Myslím si, že mi to zůstalo i v dospělosti. "Anče, Kubo, hajnej" je prostě klasika. Jsem zvědavá, jestli se budou líbit i synovi.

Sandik
Sandik
26.04.2021 4 z 5

Obdobné hodnocení jako u loupežníka Rumcajze. Na jedné straně jde o nestárnoucí televizní pohádku plnou skvělých hereckých výkonů, na straně druhé to je přesně ten pokřivený obraz, který, spolu s různými "historickými" filmy, neuvěřitelně deformuje představu většinové společnosti o naší minulosti. S knihou jež posloužila téhle pohádce za předlohu (nebo to bylo naopak a kniha je až úpravou původního scénáře?) je to stejné. Asi každý chápe, že Trautenberk není reálným obrazem šlechtické majitele panství, že je to jeho karikatura, kdo ale ví jak to s takovými bylo doopravdy? A kolik lidí si naopak vytváří své představy o minulostí právě na základě podobných filmů a knih? ... celkový dojem: 75%

Hani77
Hani77
24.04.2021 5 z 5

Nejde dát méně než pět *. Velice příjemné oddychové čtení, člověku se před očima odehrává televizní podoba těchto pohádek. Navíc jsem při čtení vzpomínala na nedávno zesnulou Hanu Maciuchovou. Ne nadarmo jsou Krkonošské pohádky považované za nejlepší Večerníček všech dob. A mám také radost, že touto knížkou jsem mohla podruhé dokončit letošní čtenářskou výzvu. Jdeme na třetí kolo.

petulik330
petulik330
12.01.2021

Naprostá česká klasika. Kdo by tento večerníček neznal.
Knihu jsem četla cca před 17 lety a nedávno jsem se k k ní vrátila s mými dětmi. Kniha se mi líbila stejně jako tenkrát. Možná proto, že zlo vždy prohrálo s dobrém. Šaty konkrétně s Krakonošem.

petraj30
petraj30
25.10.2020 5 z 5

Další z mých nejoblíbenějších večerníčků. Je to stará česká a hlavně hodně dobrá klasika.
Teď to patří mezi oblíbené večerníčky mého syna, ale asi bude po mně, protože stejně jako já, fandí Trautenberkovi, ale vždycky na konci přišel Krakonoš a všechno nám pokazil:-):-):-)

m_martina
m_martina
28.06.2020 5 z 5

Řekla bych, že tohle byl nejlepší Večerníček všech dob. A kniha je také nádherná. Četla ji už moje dcera a nyní se chystám, že ji budu předčítat i vnučkám.

maryzka
maryzka
27.06.2020 3 z 5

Klasická krkonošské pohádky nádherně zpracované do Večerníčku. I když k tomuto vydání mám dva výhrady i pochvalu. Z pochval- jsou zde fotografie z večerníčku. Výhrady- bylo tam pár přetištění a také když jsem četla jiná vydání tak mě připadalo, že jsou doplněna o slova, no spíš takové to . krkonošské nářečí

Ruru
Ruru
23.05.2020 5 z 5

Krásná kniha. Miluju ji už proto že máme v Krkonoších chatu. Jinak jsem ráda že (logicky) tam nejsou žádné mobily, televize...... Prostě taková stará doba, do které bych se i ráda vrátila.

Pajina68
Pajina68
26.02.2020 5 z 5

Krásný večerníček mého dětství, kdysi jsem knihu koupila i pro mé děti.