Krkonoše

Krkonoše https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305305/mid_krkonose-vNy-305305.png 5 3 1

Krkonoše na nejstarších fotografiích. Krkonoše byly a stále zůstávají velkým fotografickým tématem. Fotografie Krkonoš patří k těm nejstarším v historii fotografie v českých zemích, neboť vedle Prahy a lázeňských měst Karlových Var a Teplic byly právě Krkonoše tím regionem, na který fotografové soustřeďovali svou značnou pozornost. Zároveň je pro středoevropský prostor typické, že se jednalo jak o fotografy mluvící česky, tak německy. Naše kniha chce upozornit na počátky fotografování v Krkonoších, tedy i na dobu před rozmachem pohlednice a amatérské fotografie, a uvádí vedle sebe nejvýznamnější autory české i slezské, a to až do roku 1918. Kniha se snaží zachytit také vývoj v přístupu fotografů. Je tedy knihou o fotografech a fotografování, nikoli pouze o místopisu Krkonoš. Kniha obsahuje český, anglický a německý text.... celý text

DádazPrahy
13.01.2024 5 z 5

Velmi hezká publikace, příhodného "širokého" formátu jako klasické staré fotoalbum. Nabízí se nám šedesát cenných historických fotografií Krkonoš z konce 19. a počátku 20. století. Fotografie jsou řazeny do tří tematických okruhů: "Místa" (celkem 34 fotografií) - představují známá místa, osady i turistické boudy, dále "Práce" (celkem 11 fotografií) - lidé pracující na polích, ale i další tehdejší způsoby obživy, např. flašinetář nebo nosič.
Posledním oddílem je téma "Volno" (celkem 15 fotografií), kde se na snímcích objevuje tehdy nový zimní sport - lyžování. Fotografie jsou doplněny stručnými, avšak dostatečnými a výstižnými popisnými texty
(líbí se mi např. text k poslední fotografii - lyžaři spadlém ve sněhu, cituje
dobový tisk "Lýžař může se s klidem zasněžené matičce zemi v náruč vrhnouti. Sníh jak peřina vyhoví nedočkavému začátečníku..."). Texty jsou i cizojazyčné, v angličtině a němčině ( škoda, že překlad anglického textu je velmi nepovedený, dokonce i se spoustou chyb, což je bohužel velká vada na kráse této jinak skvělé publikace). Tato kniha je nejenom cenným dokladem toho, jak vypadalo naše nejvyšší pohoří a život v něm před více než sto lety, ale hlavně úžasným představením fotografů, kteří tyto snímky tenkrát pořídili. Není to tedy jen obrazová publikace, ale především kniha dokumentující tehdejší fotografii. Velmi oceňuji stručné představení nejvýznamnějších fotografů té doby, jejichž fotografie jsou v publikaci zastoupeny (Jindřich Eckert, Jaroslav Feyfar, Robert Halm, František Krátký,
Herrmann Krone a Arthur Schwarz a jeho firma Neue Fotographische Gesellschaft), které najdeme na konci knihy. Oceňuji, kolik práce a času musel autor věnovat na shromáždění a určení všech publikovaných snímků. Publikaci určitě doporučuji všem milovníkům Krkonoš, ale hlavně příznivcům historické fotografie.