Křížová cesta: Ponuré ráno (3.)

Křížová cesta: Ponuré ráno (3.) https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28543/krizova-cesta-ponure-rano-28543.jpg 4 22 2

Křížová cesta série

< 3. díl

Trilogie o mladých příslušnících předrevoluční inteligence, kteří v revoluci a kvasu občanské války hledají nové životní jistoty.

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Svoboda

Choždenije po mukam: Chmuroje utro , 1946

Adapa
26.07.2021 4 z 5

Nejslabší díl trilogie, už jsem se ke konci těšil až budu mít dočteno. Všechny postavy se mi nějak vzdálily a jejich osudy přestaly zajímat. Dost se zde už objevuje rudá propaganda a nikdo z protibolševiků nemá snad jedinou dobrou vlastnost.
Vše se zde příliš tříští a přeskakuje se v místech a na postavách.
Jako celek mohu trilogii rozhodně doporučit.

Marbo
02.06.2017 4 z 5

Poslední díl trilogie zdolán. Co napsat - třetí díl je skvěle napsán a děj hezky graduje, A.N.T. z postav ždímá tolik, že se nejde ubránit srovnání s naprostou špičkou klasického ruského realismu ( Vojna a Mír/Karamazovi ) a dokonce toto srovnání není pro Křížovou cestu bolestné. K tomu přispívá též autorova osobnost - zástupce inteligence, prošel první světovou válkou, emigrací i sovětským ruskem - tyto všechny podněty a znalost reálií (lidí ), přispívají k tomu, že je román uvěřitelný.
Přesto mám i k třetímu dílu výtku, tentokráte se jedná o mírnou politickou prostituci autorovu. Já sice chápu, že jinak to tehdy napsat nešlo, přesto unylé chvalozpěvy na Stalina kalí jinak velice příznivý dojem.

Rusko komunismus Sovětský svaz

Kniha Křížová cesta: Ponuré ráno (3.) je v