Křížová cesta kočárového kočího

Křížová cesta kočárového kočího https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13625/krizova-cesta-kocaroveho-kociho-13625.jpg 4 14 5

V devíti svérázných povídkách představuje autorka prosté hrdiny, jejichž duševní i tělesné strázně zrcadlí chorobu doby: nechápavý svět považuje jejich zvýšenou citlivost za nenormálnost. V lepším případě si z nich dělá legraci, odtahuje se od nich, mnohem častěji je ovšem izoluje do samoty, do vězení, do blázince. Ne náhodou se nám vedle Dostojevského vybaví i Kesey a jeho literární hrdinové. Autorčina soucitná vnímavost pro utrpení člověka ústí ve výraz pochyb o správnosti našich rozhodnutí zasahovat do cizích životů ve jménu takzvaného pokroku.... celý text

Eicherik
28.01.2023 4 z 5

Neřekl bych, že je kniha rozdělena do devíti povídek. Jde spíše o devět kapitol, které nejsou vždy propojené v jednotný celek. Uvítal bych větší vzájemnou provázanost. Za nejlepší část považuji pátou kapitolu v které dominuje sociální pracovnice Alena Ujcová a pacientka Kateřina Urbanová.
Citace: Je srpen a Alena Ujcová, která bývala sociální pracovnicí u oligofrenních dětí a učila je sborově zdravit čest práci, ač věděla, že mnohé z nich se nikdy nic jiného nenaučí a že většina nebude nikdy pracovat, Alena Ujcová otevřela svým klíčem dveře bez kliky a vešla do ženského oddělení psychiatrické léčebny v H.

Acamar
28.04.2021 3 z 5

Krátké povídky, jejichž hrdiny jsou prostí a nevýznamní starší lidé v mlýnici měnících se režimů, kterým co nevzaly války, dorazil komunismus a kolektivizace ... jak u povídek bývá, některé zaujaly více (pantáta Kácha), jiné méně, ale společná všem je obraznost a krásná čeština.

bekule
20.04.2021 4 z 5

Temná padesátá léta, násilné združstevňování, zavírání nepohodlných do blázinců.
Knihu jsem si koupila jako jednu z prvních polistopadových trezorových knih a z nepochopitelného důvodu zůstala nedotčena ještě zabalená v zastrčeném koutě mé knihovny až doteď. Tou krásnou češtinou mi autorčin styl připomíná milovaného Třešňáka nebo Klímu. Nejvíc mě zasáhla předposlední povídka blanického rytíře.
............................................................................................Výzva 2021/6

Čičolina
29.09.2018 3 z 5

Poprvé jsem knihu četla před 28 lety, pamatuji si jen obal. To mě štve, zajímá mě, co jsem si o Křížové cestě myslela v mládí, v polistopadové euforii.
Kriseové čeština je nádherná, co se slovní zásoby i stylu týče. A těmi všemi krásnými slovy vypráví, co despotický a buranský režim prováděl za hnusy. U každého zastavení několik duší - hrdých, bolavých i zlomených....a blázni se zas až tak neradují, jak by se mohlo zdát. Opět aktuální.

jprst
12.12.2011 3 z 5

Kniha byla poprvé vydána v nakladatelství 68 Publishers Toronto a byla odměněna ceou Egona Hostovského.

Eda Kriseová
česká, 1940
1997  84%Kočičí životy
1991  61%Václav Havel - životopis
2001  78%Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní
1990  77%Křížová cesta kočárového kočího
2014  79%Duši, tělo opatruj

Kniha Křížová cesta kočárového kočího je v