Křižáci I

Křižáci I https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102062/bmid_krizaci-i-DP5-102062.jpg 5 103 3

Dvoudílný román Křižáci je velmi obsáhlým dílem vycházejícím z historických událostí v Polsku a Litvě ve 14. století za vlády krále Vladislava Jagella a jeho spanilé královny Jadvigy. Je postavený hlavně na silné polské víře, která se v těch dobách rozšířila i na pohanskou Litvu. Můžeme zde najít velkou pobožnost jak ze strany králů a šlechticů, tak obyčejných lidí. Příběh se odehrává v Polsku a také v pohraničí Německa a vrcholí slavnou bitvou u Grunwaldu roku 1420, kdy spojená vojska Polska a Litvy porazila křižácký řád. Obálka s použitím obrazu polského malíře Jana Matějky... celý text

UweKugelsack
07.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Panoši, běž na vrata nejbližší hospody přibít vzkaz "Kdo tvrdí, že Gertruda Mutzenbacher není nejspanilejší ženou pod sluncem, s tím se půjdu bít chujem, stachanem nebo na oslu na ušlapané půdě!".
Oproti nepřekonatelné trilogii zasazené do doby o dvě a půl století později, je alespoň první díl spíše snůškou siláckých řečí a prvoplánovitého očerňování všeho německého. I tak si to ale drží autorovu poutavou atmosféru, která by se dala v některých pasážích i krájet.

Mickhesh
15.08.2021 5 z 5

Nemohu jinak než 120% :-)

ypres.bass
28.12.2020 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíběnější kniha!
Příběh horkohlavého Zbyška a naivní Danušky, hrdého Juranda a zatvrzelých komturů je dle mého jedním ze základních kamenů historického románu.

Doporučuji též stejnojmenný film z roku 1960 (režie Jerzy Hoffman)