Křižáci 2. díl

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Romanticky zabarvený děj i postavy předvádějí reálná fakta boje Poláků a jejich spojenců (Litevci, Češi, …) proti územní expanzi řádu Německých rytířů. Román přesvědčivě zachycuje proradnost, krutost a rozpínavost křižáků a neoblomnost, velkorysost a morální převahu polských šlechticů hájících svou zem, zájmy prostých lidí a křesťanské principy. Z množství postav značnou pozornost věnoval autor sympatickému českému vladykovi Hlavovi, který je věrným zbrojnošem hrdiny románu Zbyška. Podrobně vyprávěný ústřední příběh je prokládán přitažlivým vylíčením života na královském dvoře v Krakově, na šlechtických sídlech a křižáckých hradech, rytířských turnajů, dramatických srážek a bitev, lovů, hostin i všedního života na venkově. Působivá přírodní líčení, zachycující atmosféru všech ročních období, prohlubují emocionální působení románu, který je prosycen humanismem přirozených lidských vztahů a optimistickým přesvědčením o životaschopnosti a perspektivách mladého polského národa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3879/krizaci-3879.jpg 4.5139
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Blok
Originální název:

Krzyźacy, 1953


více info...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Křižáci 2. díl

UweKugelsack
07.11.2021

Pro každého dějepisáře vrchol příběhu, protože....Grunwald! Popis této bitvy od Sienkiewicze prostě žádný fanatik vojenské historie nemůže vynechat. Asi jako Waterloo a Hugo.
A vzpomněl si i na naše žoldnéře, PAN AUTOR. Jen ne na toho hlavního loupežníka, co tu prý přišel o jedno oko, protože toho mají v Polsku rádi asi jako my z českého pohraničí polský křídový super levný toaletní papír.

Mickhesh
09.09.2021

Pro mě osobně byl druhý díl trochu zklamáním, avšak díl první nastavil laťku až příliš vysoko. Prakticky tu nečekejte moc překvapení, až na jedno a de facto už to dočtete jenom pro to aby jste věděli jak dopadnou hlavní charaktery této knihy. I tak krásných 80%, ptž vezmu li v potaz stáří knihy a další věci, tak se jedná o velkolepější dílo, než jsou tací dnes sepsat na NTB. A díky této knize musím hledat knihu Suchý čert a Divoký sokol :-)


Yarwen
11.09.2017

Famózní kniha, nádherný příběh, veliké dílo a hlavně nezapomenutelný zážitek z četby. A i po takové době to čtivé je převelice, napínavé, reálné, prosté logických kiksů a podbízivé sentimentálnosti, jak je tomu často jinde. Kniha je psána s jasnou koncepcí, každá postava (a že je jich spousta) má své místo, není jen prvoplánovitě na jedno použití.
Přečetl jsem stovky knih a tuto bych zařadil určitě do své první desítky. Tady naprosto s čistým svědomím dávám 100%. Jen to mě mrzí, že zde na databázi dostane lecjaký škvár stejné hodnocení, s poznámkou čtenáře "docela se mi to líbilo". Boha jeho! Pro někoho je šestistupňový systém hodnocení asi příliš složitý. Je to holt podivný svět...

aktijnov
10.05.2017

K některým knihám se po letech vracím a nacházím (objevuji) tam věci, které jsem dříve neviděla...

sioux
30.01.2016

Četl jsem to jako kluk, miloval jsem tyto knihy H. Sienkiewicze, vyrostl jsem na nich. Je to taková krásná nostalgie mládí a rytířských časů, které jsou pryč.

konicekbily
26.10.2015

Na to, že kniha má více než 100 let, je dobrá a donutila mne více prostudovat historické souvislosti středověku.

Isew
01.08.2014

Tuto knihu jsem poprvé četla na střední škole. Byla jsem nadšená. Romantika, láska, rytíři, čest. Přečetla jsem oba díly jedním dechem a dlouho se mi tato kniha v myšlenkách vracela. Nedávno jsem se k ní znovu dostala. Byla rozvláčná, chvílemi nudná, předvídatelná a naivní. Kniha zůstala stejná. Změnila jsem se já. Všechno má svůj čas. Vychází mi z toho, že jsou knihy, které skutečně osloví své čtenáře jen v určitém období. To období může být u každého jiné. Pokud však z jakéhokoli důvodu tohle období mineme s tím, že se ke knize vrátíme později, už to nemusí být takové. A vypůjčím si citát z mé oblíbené dětské komedie Ať žijí duchové "Ale kdo to má poznat?"

stopař
10.02.2014

Mám ráda syrovost i romantiku rytířských příběhů a Křižáci jsou úžasnou knihou,která čtenáře vtáhne do děje a už ho nepustí.

1