Kříž u potoka

Kříž u potoka https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 552 88

Vesnický román z Podještědí, jehož dramatickou inspiraci tvoří místní pověst o bratrovraždě a rodovém prokletí, přecházejícím z pokolení na pokolení. Ušlechtilým rozhodnutím provdat se do neštěstím stíhané rodiny a postavit se tak nepříznivému osudu, uskutečňuje mladá vesnická dívka svou touhu dát svému životu hlubší smysl. Dokáže tato prostá, ale morálně silná žena odpustit manželovi jeho nevěru i hrubost a za těžkých životních okolností stát pevně při něm?... celý text

Micheline
Micheline
11.03.2016 5 z 5

Přečteno rychle, před léty i nyní. Příběh, který nikdy neztratí svou přitažlivost.

adelka.zurkova
adelka.zurkova
07.03.2016 4 z 5

V dnešní době už se člověk české literatury 19. století bojí. Zdá se to jaksi nečtivé, psané prapodivným jazykem, popisuje to společnost, která už nám není blízká. A přesto jsem Kříž u potoka zhltla za pár dnů, těšilo mě to číst a představovat si, jak se žilo 150 let zpátky.

nursejane
nursejane
07.01.2016 5 z 5

Knihu jsem četla jak povinnou četbu na střední škole před mnoha lety a přečetla jsem ji za víkend a moc se mi líbila.

Kaka.cs
Kaka.cs
20.12.2015 2 z 5

Knížku jsem četla téměř dva měsíce. Nebavila mě. Je strašně rozvláčná, prvních sto stránek se tam téměř nic neděje. Konec mi zase naopak přišel moc uspěchaný a vůbec se mi ke knížce nehodil.

Kachorra
Kachorra
21.08.2015 5 z 5

Myslím, že tahle knížka stojí za přečtení kvůli svému zajímavému příběhu, který je navíc zasazený do vesnického prostředí. Co se týče konce, nevěděla jsem kompletně, jak to dopadne. Celkově to ale bylo velmi milé překvapení a myslím, že si příště najdu čas i na jiné romány od této autorky.

catherinee94
catherinee94
29.07.2015 5 z 5

Poprvé jsem o téhle knize slyšela od mamky, která mi ji doporučovala. Prý jí četla tajně pod peřinou. Nemohla se od ní odtrhnout.
Poté jsme si ve škole vybírali spisovatele na referáty a já jsem si vybrala Karolinu Světlou. Nejdříve jsem chtěla číst od ní nejznámější knihu Vesnický román, ale vzpomněla jsem si na Kříž u potoka. Tak jsem začala číst. Ze začátku jsem si na jazyk musela zvyknout a knížku jsem začínala na dvakrát, ale poté jsem se úžasně začetla. Dokonale jedinečný příběh se četl skoro sám.
Knihu doporučuji a určitě si od Světlé ještě něco přečtu. :)

Nahnilaruka
Nahnilaruka
05.04.2015 4 z 5

Tahle knížka patří k jedněm z nejzvláštnějších, co jsem četl. Už jen pro svoji archaičnost a nezkažené dobové ideály, které se již vytratili v nenávratno. Autorka podává nádherný příběh o lidech žijících v těžkých podmínkách kombinace hor a vesnice, ukazuje sílu žít, naráží na určité sociální a morální problémy, které už dnes však postrádají aktuálnosti.

Nepřínosnější na této knížce je to, že přináší pohled do duší a života lidí, kteří podobným stylem žili, nabízí poznání toho, jak byl život těžký. Poukazuje, i když nevědomky, na rozdílnost myšlení dnešního a tehdejšího, na morální hodnoty. I přes šťastný konec, který ale až tak šťastný není, vyzdvihuje autorka problém chamtivosti, závistivosti, ubohosti a materialističnosti. Jak ironické, že i přes pokrok, se tyto problémy staly ikonami charakterizující naší dobu.

Kniha stojí rozhodně za přečtení, 75%

asineDenisa
asineDenisa
12.01.2015 4 z 5

Touto knihou jsem si Světlou nesmírně oblíbila. Jelikož jsem na ni psala interpretační práci, pátrala jsem i v autorčině životě a velmi mi imponuje to, jakým způsobem do knihy dala i kus samy sebe (ať úmyslně, či nikoliv). Vždyť se i ona podrobila zvyklostem doby, ve které žila a motiv sebeobětování spolu s touhou po ctnosti prostupuje celým dílem ( stejně jako dalšími knihami). Také bych vyzdvihla použití přímé řeči, díky které má čtenář pocit vyšší dějové gradace.
Evičku jsem si oblíbila od prvních řádků.. „Ne, nechtěla jen vykvésti a uvadnouti jako květina v poli, chtěla cosi vykonat, čím by boha, lid i sebe potěšila.“

domi88
domi88
30.10.2014 4 z 5

Pěkný příběh z dřívějších dob. Chtěla bych se setkat s někým takovým, jako je Evička. Je to velmi pěkné dílo, které nám nastíní množství lidských povah.

Zlajda95
Zlajda95
29.07.2014 4 z 5

Ačkoli raději čtu knihy v "aktuálním jazyce", tak zde jsem neměla žádný problém, jazyk se k příběhu hodil, byla by škoda a zbytečnost, knihu nějak aktualizovat, protože se četla krásně, příběh romantický, smutný, konec mě trochu zklamal, ale jinak knížka krásná. Jedna z těch příjemnějších do mého maturitního seznamu :D :)

Willandra
Willandra
24.05.2014 4 z 5

Překvapilo mě, jak dobře se kniha četla. Ten jazyk mi přišel krásný a "odsejpalo to", i přechodníků jsem si užívala, podle mě by byla škoda je "vytláčet" a "překládat" do současné češtiny. K příběhu musím říct, že si mě rychle podmanil, vložené vyprávění bylo skvělé. Obecně jsem romány 19. století podcenila (dále třeba I. Hermann - U snědeného krámu). K happy endu - já fandila Ambrožovi, ale jeho konec měl takový heroický nádech. :-)

Moňa69
Moňa69
09.03.2014 3 z 5

Pořád to není můj šálek čaje ale ten mord tomu dodává tak tříhvězdičkový půvab.

juvelinokivi
juvelinokivi
20.01.2014 5 z 5

Zatím nejlepší román Karoliny Světlé, co jsem měla to potěšení číst. Přišlo mi zajímavé, že dobrou třetinu románu tvoří vložená povídka o Józe a prokletí, čímž se vlatní rozsah díla poněkud scvrkává. Překvapily mě tady některé komentáře o dobrém konci. Já jsem konec vnímala poněkud jinak - dle mého byl dobrý možná tak pro Štěpána. Co se týče přechodníků, přemýšlela jsem o tom, jestli například romány Austenové vydávají v anglicky mluvících zemích bez jazykových úprav. Možná by stálo za to zauvažovat o nějakém překladu Světlé a dalších starších autorů do moderní češtiny, když takto běžně upravujeme zahraniční autory, ne?

Atuin
Atuin
05.01.2014 4 z 5

To je přesně ono, prostředí pod Ještědem, kletba která sahá k velice otřesným skutečnostem, humor typu " jak šla pověst že nás prodají do tureckého otroctví a všichni se loučili s příbuznými...." u tohoto místa doslova obdivuji vždy a pokaždé smělé podání ( o veselosti nemlivě) Karolíny Světlé, dobové nyance, které autorka nikterak neromantizuje ale je dost realistická. A jedno děvče které má pusu pěkně proříznutou aby i v pohádkách záhledlo kus pravdy a nedá se.
Román je to natolik výborný že ná snad slouží za čest že je i náš, protože obsahuje vše co má takové drama obsahovat a navíc není rozbředlý do nicříkající romance, má své pevné základy, nosné body, které ukazují na obrovský talent Karolíny Světlé.

elisabeth510
elisabeth510
30.11.2013 5 z 5

Až se mi skoro nechce věřit, že je to česká tvorba.

tlapička
tlapička
07.11.2013

skoro jako thriller ..

Madluska
Madluska
02.09.2013 5 z 5

Knížka, kterou jsem na gymplu po přečtení několika úvodních stránek odložila jako nudnou povinnou četbu a k níž jsem se o několik let později s pokorou vrátila a náramně si ji užila. Byť vznikla v 19. století, byť na dnešního čtenáře působí poněkud zastarale (přechodníky jsem si tady vychutnala dosytosti! :-)) byť by ji kdekdo mohl nařknout z idealismu a nevímčehoještě, mně se prostě líbila a Evičce se Štěpánem jsem držela pěsti. A i když mě trochu zklamal cukrový konec, vlastně jsem Karolíně Světlé děkovala, že to napsala právě takhle. Milé překvapení, fakt.

JaneHope
JaneHope
19.08.2013 5 z 5

Pěkná knížka, opravdu jedna z dobrých knih na seznamu povinné četby. Místy jsem sice měla problém se knihou prokousat, ale to zase najednou zmizelo a četba opět ubíhala.

anett123
anett123
08.08.2013 5 z 5

Knížka o ženské obětavosti a lásce.

-Astarte-
-Astarte-