Křivé ostří

Křivé ostří https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5149/krive-ostri-5149.jpg 4 75 20

Rrhan zuří. Kovář Hengar ho požádal, aby odešel. A na cestu mu dal zbraň, kterou mladý trpaslík sám vykoval. Zbraň, která brzy získá příhodnét jméno. Křivé ostří... Mladičký panoš Jeník z Polomi se stane svědkem únosu princezny Vvioly. Chce-li se pomstít vrahům a získat zpět ztracenou čest, nezbude mu nic jiného, než požádat o pomoc trpaslíky... a ve světě dvorských spiknutí, zablácených bitevních polí a zaplivaných putyk se odehraje příběh, při jehož zapisování se kronikářům hrůzou třese ruka. Příběh hrdinů, o jakých se dlouho vypráví... Křivé ostří je čistokrevná fantasy z pera šermíře a dobrodruha, který ví, o čem mluví. Při čtení humorem okořeněného a akcí nabitého románu se nudit rozhodně nebudete...... celý text

Jonny
18.01.2024 5 z 5

Hezké.
Místy mě vytáčela nesmrtelnost některých trpaslíků a opěvování alkoholu.
Celkově jsem nadšený.

jiri5027
01.10.2022 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka. Těším se na další příběhy trpaslíků v novém vydání. Trpaslíci jsou napsáni důstojně a trpaslicím nechybí vousy a přitom to nepůsobí směšně. Klobouk dolů

tlllk
16.05.2022 3 z 5

Neviem ako dlho si budem pamätať dej, aj keď určitá forma ironizujúcej originality sa mu nedá uprieť. Forma mi trochu pripomínala GoT, keď autor jednoducho uťal niektorú z dejových línií, ale v tomto prípade sa postava nevyvíjala a zomrela tak nesympatické ako bola od začiatku. Tie dve preživšie , majú svoj potenciál, ale to ukáže až budúcnosť.... ale ako audio do auta to nebolo najhoršie.

RyonMathrin
11.04.2022 5 z 5

Pěkné, ne černobílé, napínavé. Ač jsou trpaslíci jedni z hlavních postav, děj se většinou odehrává v lidském království.
Ze střetu 2 kultur vzniká místy humor a místy napětí. Postupně se odkrývá politický motiv a "za vším hledej ženu" (v tomto případě jako objekt vášnivé posedlosti). Rytířský řád a ideje do toho skvěle pasují. Vyústění logické, ale podle mého též zbytečně krvavé.
Zasloužené 4 a půl hvězdy.
Po přečtení jsem ubral u původního hodnocení u Trpaslíků autora M. Heitze. Přesto mi některé vlastnosti vousatého plemene z pera německého autora sedly více.

cziss
01.02.2022 4 z 5

Moc pěkná fantasy o lidech a trpaslících. Nejde o nic epického, řeší se tu lokální konflikt jednoho království. O to větší prostor mají jednotlivé postavy. Líbil se mi i ambivalentní vztah autora k jeho hrdinům.

kokrokr
29.01.2021 3 z 5

Po zajímavém rozjezdu mě zklamal závěr příběhu.

Sidonie
25.03.2019 5 z 5

Kniha o zbytečném krveprolití, kde nic není černobílé a lidé (a nejen lidé) se mezi sebou mydlí skoro pro nic (hlavně pro záchranu jedné nesympatické závislé princezny) a vy si nepřejete smrt nikoho, protože nikdo (nebo skoro nikdo) není vyloženě zlý.

Není to humorná fantasy (i když pár humorných prvků tu je), nesmála jsem se u toho jako třeba u Zelené. Ale nuda to tedy taky rozhodně nebyla :)
Je to dobře napsaná kniha, plná dobře prokreslených postav, které se v průběhu knihy uvěřitelně vyvíjejí. Dobrý příběh.

Jenik u mě samozřejmě vede, Bětka mi nejprve přišla trochu navíc, ale nakonec jsem si i ji oblíbila.
Hlavní záporák byl taky dobrej psychopat :)

Taková hrdinská fantasy, kde nejde o boj dobra proti zlu, jak bývá ve zvyku, ale jen o politiku a o "lásku".

PS: Škoda, že si nemůžu zajít pro nějaký ten spis o Rhanovi nebo Jenovi. Hned bych šla.

špulo
22.07.2018 4 z 5

No, každý fór úplne nevyšiel, ale v celku to vyšlo fajn. Taká milá jednohubka...

davidurban1973
02.07.2018 4 z 5

Dobře a čtivě napsaný humorný fantasy příběh. Líbilo se mi to.

Svářeč
02.01.2018 5 z 5

Už dlouho se mi nějaká kniha tak netrefila do vkusu jako Křivé ostří, tahle kniha totiž splňuje téměř všechny mé nároky na dokonalou knihu. Spousta lehkého humoru, příběh má spád, postavy jsou sympatické a velmi přesvědčivě vykreslené. Velice dobře popsané středověké prostředí. Trpaslíci jsou asi moje nejoblíbenější fantasy rasa, rozhodně mám ty malé chlapíky ohánějící se sekerou nebo krumpáčem a popíjející pivo po hektolitrech radši než vznešené a chladné elfy. Prostě super kniha, bezmála pět stovek stran mi uteklo jako voda. Doufám, že autor jednou napíše knížní pokračování.

ala.mihalikova
29.09.2017 5 z 5

U knihy jsem se neskutečně bavila. Četla jsem ji jedním dechem a příběh mě vtáhnul dovnitř. Postavy jsem si zamilovala. Příběh byl plný akce, vtipu, zvratů, zákeřností... no zkrátka všeho. Nedovedu říct, jakou postavu jsem si oblíbila nejvíce. Zda Trin a její úžasné schopnosti, Jenika se svým vychováním, trpaslíky a jejich způsoby... Docela mě mrzelo, když najednou příběh skončil a o postavách se toho člověk už moc nedozvěděl. Líbilo se mi, jak se čtenář zamiloval do postav a oni najednou z ničeho nic pochcípali. Knihu rozhodně doporučuji. Pobavila mě a hodně jsem u ní relaxovala. Co na tom, že byla plná krve, boje a utrhnutých končetin. Byla prostě super.

Hellrampage
19.01.2017 4 z 5

... a žili šťastne až do smrti. Nie, teraz vážne. Křivé ostří nie je len o krivom ostrí, ktoré vyrobil Rhan, je to aj o jednej drogovo závislej princeznej, panošovi s príznačným menom Jeník, o skoro pol tucte sympatických trpaslíkov, ktorým sa nepáči pena na ľudskom pive, o dvoch veľmi tupých trolloch, ktorí tvorili veľmi dobrú odbočku od krvi nasiatej zeme, o krásne zmutovanej Trin a o jej úchylnom kamošovi Dotovi, o zákernom Glatovi a o ďalších zlých a dobrých hrdinoch. Príbeh je veľmi jednoduchý, hľadá sa stratená princezná a čitateľ dumá, kto ju mohol uniesť. V závere sa humor už skoro úplne vytratil a namiesto neho prišla vyvražďovačka (pani Smrť musela mať hostinu a takisto aj krkavci). Kniha sa veľmi dobre a veľmi ľahko číta. V jeden moment som sa "zobudil" vo vlaku a skoro zabudol vystúpiť, až tak ma kniha pohltila. Stredovek mne osobne veľmi vyhovuje a intriky v šľachtických kruhoch som taktiež mohol. Koniec je naozaj taký divný, rýchly a bude mi za hrdinami, ktorí prežili trochu smutno - až pokým nevyjde pokračovanie, btw, obrázky sa mi páčili... Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami,... 90%

"Hele, jestli mi pobliješ boty, tak tě kopnu do ksichtu tak, že ti zuby vyletěj z prdele!" - Hoger

Garagun
19.08.2016 2 z 5

Proč jen mi není o deset let míň?

V oněch dobách, kdy jsem mimo jiné přímo hltal příběhy Gotreka a Felixe, bych si totiž tuhle knížku musel zamilovat! Bohužel, dneska si všímám spousty věcí, kterých bych si dřív nevšímal, případně bych nad nimi přimhouřil oko. Třeba roztříštěného příběhu, který místy dost zmateně poskakuje sem a tam. Nebo plochých, jen schematicky načrtnutých postav, z nichž některé - třeba taková Bětka - se do děje prodraly vyloženě násilím. Anebo bitev, které navzdory vší své krutosti a krvavosti pořád působí dost vlídně a plyšově... Ono je to prostě celé takové dráťobijecké (což ale nemyslím nijak zle, spíš naopak nostalgicky zamačkávám slzu). Kdybych tuhle knížku měl brát vážně... Jenomže ona naštěstí nebere vážně ani sama sebe! Dokonce bych řekl, že to je její hlavní přednost. Není to sice přímo parodie, to zase ne, ovšem humor a nadsázka se najdou snad v každém druhém odstavci. No a taky tu jsou samozřejmě trpaslíci, z mého pohledu hlavní tahouni příběhu; pro ty já mám dodnes slabost. Drsní, bojovní a spíš warhammerovští než tolkienovští, což jim ovšem na zábavnosti rozhodně neubírá, spíš naopak. Zkrátka a dobře, knížka to byla slušná. Na to, že jde o autorovu prvotinu, dokonce hodně slušná. A času, který jsem v její společnosti strávil, tedy rozhodně nelituju.

Litovat můžu leda toho, co jsem zmínil na začátku - proč sakra nejsem o těch deset roků mladší?

tony64
25.05.2016 5 z 5

Do konce romanu mi chybi asi dvacet stran.Nekteri,jako ja prestavaji cist a prodluzuji si cas k vychutnani a predrekapitulaci pribehu.Nechce se vam dokoncit cteni a skoncit souziti s postavami,se kterymi jste se stotoznili.Je to opravdu dobra trpaslicka fantasy.A take ceska perla,kterou jsem nasel v kosi plnem smradlavych ustric.

avalonek
01.07.2015 5 z 5

Super ceska fantasy.Fakt prekvapila.Pujcila jsem si v knihovne,protoze sem se nudila a opravdu prekvapila..Za me plny pocet

kollara
21.05.2015 2 z 5

čekala jsem více, zklamání

mozkit
11.09.2014 4 z 5

vtipna, libila se mi.

Boldrick
15.02.2014 5 z 5

Doporučeno kamarádem. Nechtěl jsem ho odbít tak jsem si řekl, že pár stránek zkouknu, tý voe a vono to bylo super. Pro mě nejlepší české fantasy. Prostě bejt silnej je vždycky nejlepší :-)

šmudlík
10.02.2013 4 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem. Čte se moc hezky.

McGrinder
03.02.2012 4 z 5

Tuhle knihu jsem dostal a moc jsem si od ní nesliboval. O to víc jsem byl překvapen, jak dobře a čtivě je napsaná.Hodnotím 80%

trpaslíci česká fantasy fantasy česká fantastika

Martin D. Antonín (p)
česká, 1978