Kritikon

Kritikon https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71973/kritikon-71973.jpg 4 5 2

První český překlad nejzávažnějšího díla vzdělaného španělského jezuity z pol. 17. stol. Alegorický román je syntézou autorových estetických úvah, vycházejících z pocitu rozčarování nad stavem soudobé společnosti. Přírodní člověk Andrenio, odchovaný šelmami na pustém ostrově, prochází ve společnosti vzdělaného Critila životním labyrintem neřesti a ctností a pod jeho vedením se učí objevovat svět a spoléhat na vlastní síly. Jako morálně vytříbený a nezávislí jedinci nacházejí útočiště na Ostrově nesmrtelnosti, který je smybolem mravních a duševních hodnot své doby. Filozoficko-alegorický román je pesimistickým obrazem lidského života. V románě spolu dva přátelé procházejí věky a městy a rozmlouvají o tom, co vidí.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

El Criticón , 1657

jaryn
jaryn
15.05.2022

Uf... Končím na straně 100 (tedy teprve asi v jedné pětině knihy!). Musím říct, že mám už plné zuby těch nekonečných metafor a alegorií, těch věčných výčtů a "barvitých" variací na lidskou hloupost, hamižnost, chlípnost et cetera. Dle mého kniha není o ničem, naši dva hlavní hrdinové se tu placatí od ničeho k ničemu, aby potkávali stále další a další a další pitomce, resp. chlíváky.

Bassquiat
Bassquiat
30.04.2020 5 z 5

Mikrokosmos barokní doby. Prvních a posledních 10 stránek moralistická nuda, zbylých 550 absolutní super jízda skrze tisíce metafor, paradoxů a vizuálních obrazů. Kritikon je všechno jenom ne román v tradičním slova smyslu. Není to detektivka, ale spíše komiks, atlas, aukční katalog, sociální sonda či kabinet kuriozit. Dokonce i Danteho Peklo působí v porovnání s Kritikonem jako odpočinková četba. Jedna z nejméně doceněných knih v českém prostředí (na rozdíl od západní Evropy, kde byla vždy bestsellerem).