Kritika depolitizovaného rozumu. Úvahy (nejen) o nové normalizaci

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha se zabývá jednou z klíčových otázek současné západní demokracie – vládnutím, které je vykonáváno prostřednictvím moci beroucí na sebe formu nepolitické danosti, třeba ekonomické nutnosti nebo expertní autority. Tato depolitizace znamená vymanění mocenských vztahů z prostoru politična, kde se vzájemné chování lidí a kolektivů neopírá o nadřazené vědění – zjevené Bohem či odvozené z řádu přírody nebo lidské podstaty – ale vychází z existence a vytváření alternativ, mezi nimiž se rozhodujeme. Autoři sdílejí přesvědčení, že tuto politickou dimenzi je dnes třeba obnovit. Přistupují k problému z mnoha perspektiv, od filosofické analýzy pojmů jako politika, moc a konsenzus, přes politologické a sociologické rozbory konkrétních kauz až po návrhy pro novou radikální politiku. Jejich pozice se překrývají i různí; sdílejí však přesvědčení, že člověk je a má být aktivním tvůrcem světa, ve kterém žije, a že úsilí o změnu k lepšímu je smysluplné. Na knize spolupracovali: Václav Bělohradský, Pavel Barša, Michael Hauser, Václav Magid, Petr Schnur, Ondřej Slačálek, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, Mirek Vodrážka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29960/kritika-depolitizovaneho-rozumu-kug-29960.jpg 411
Žánr:
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Grimmus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

simecef
13.06.2017

Holt si žerete nad poměry, nyní je třeba spolknout hořkou pilulku nutných ekonomických reforem, říkali nám v době vzniku této knihy politici a na svých nuzných výplatních páskách marně hledali onen zmiňovaný nadstandard.

Spolutvůrci této publikace si všimli, že depolitizace je určitý trend současné politiky nejen v Česku. Ukázalo se to třeba na příkladu řeckých voleb. Bylo úplně jedno, že vyhrála levicová Syriza, ekonomické zákonitosti nám stejně říkají, že musí stůj co stůj provádět politiku dle receptu finančních trhů.

Podíváme-li se do minulosti na vědecký komunismus a filozofii dějin, je zřejmé, že dějiny se tragicky opakují.

Autoři knihy

Václav Bělohradský

Václav Bělohradský
česká, 1944

Pavel Barša

Pavel Barša
česká, 1960

Ondřej Slačálek

Ondřej Slačálek
česká, 1982

Mirek Vodrážka

Mirek Vodrážka
česká, 1954

Michael Hauser

Michael Hauser
česká, 1972

Václav Magid

Václav Magid
česká, 1979

Tereza Stöckelová

Tereza Stöckelová
česká, 1977

Martin Škabraha

Martin Škabraha

Petr Schnur

Petr Schnur
česká

Uživatelé mají knihu

v Přečtených13x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst11x
v Chci si koupit6x