Kristus nebo Mohamed

Kristus nebo Mohamed https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1002/bmid_kristus-nebo-mohamed-65c86d53c213f.jpg 4 8 3

Dvě novely z autorova arabského cyklu. 1. vypráví o mstiteli obráceném na křesťanství, 2. (Křivák) o pronásledování zločince pouští. Nositelem děje 1. povídky je arabský hodnostář, který se cítí uražen křesťanem a všemi prostředky usiluje o hrdinův život. Ve 2. povídce ukradne známý zločinec šejkovi koně a dceru a celý kmen v čele s bělošským hrdinou jej pronásleduje. Průměrná dobrodružná četba nevybočuje z ostatních Mayových děl tohoto zaměření.... celý text

minirock
08.04.2022 3 z 5

Knihy Karla Maye se mi obtížně hodnotí i komentují. I když vím že tahle knížka je slabší průměr, navíc Krumir už vyšel i jako samostatná kniha, dávám tři hvězdy. Za ty úžasné popisy Orientu, krásných dívek, koní, lov na lva a pardála, Ahmeda, odvahu a chytrost "Sidiho z Džermanistánu" a vůbec. Je to prostě Karel May, moje dětství.

danny_21
02.07.2018 2 z 5

Sbírka dvou povídek, které jako celek vidím v lehkém podprůměru, do kterého ho vytáhl z hlubokého podprůměru kvalitnější z obou kousků : Krumir, který na rozdíl od prvního neřeší křesťanské oslavování, ale převážně hrdinské činy, tak jak jsme z většiny Mayovek zvyklí - 45 %

tenax
09.09.2015 3 z 5

První povídka je obyčejná agitka na křesťanství, hrdina je lepší než soupeř ne proto, že umí něco lépe, ale umí všechno lépe, protože je křesťan.
Druhá povídka už se víc podobá klasickým mayovkám z arabských zemí. Napětí spočívá především v rychlosti koní, přesnosti střelby, umění stopovat a hrdinově dokonalé znalosti domorodých zvyků a koránu.
Lehké, zábavné, odpočinkové čtení, nostalgický návrat do dětství.

Část díla

Karel May