Vídeňský sen

Vídeňský sen https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424947/bmid_kristalovy-klic-vidensky-sen-5ZH-424947.jpg 5 295 61

Křišťálový klíč série

Barvité osudy členů rodu, kteří se stanou sklářskými a textilními podnikateli, umělci, úředníky i učenci, se prolínají s příběhy zajímavých severočeských postav – hraběcím rodem Kinských, sloupskými poustevníky, polevskými a šenovskými obchodníky, členy tajných evangelických sekt, jezuity i císařskými úředníky a kněžími. Leopold Heřman, majitel Falknovské hutě, je uznávaný a bohatý sklářský podnikatel, ale to mu nestačí. Kvůli ctižádostivé manželce Marii usiluje o povýšení mezi urozené rody. Neshody s mladšími sourozenci se prohlubují. V Haidě vznikají sklářské kompanie, které začnou Falknovské huti zdatně konkurovat. Jedním ze zakladatelů nové obchodní společnosti se stane i jeho bratr Matyáš. Bratr Johann ve službách hraběte Gallase buduje plátenickou manufakturu. Pomoc najde u sestry Hedviky, která prožije další velké životní zklamání. Mračna se ovšem stahují nejen nad rodem Heřmanů, ale nad celou habsburskou monarchií.... celý text

Hakl54
02.10.2020 5 z 5

Trochu mě překvapilo, že se Heřmanové poněkud odchýlili od sklářství, domnívala jsem se, že se jedná o rod, který se věnoval především tomuto řemeslu. Kniha mě přesto velice zajímala a bezvadně se četla. Pouze na konci tohoto dílu se mi zdálo dost nepravděpodobné rychlé napravení Pavlínky.
Uvidíme jaký bude 3 díl. Už jsem si o něj napsala Ježíškovi.

david9690
01.10.2020 4 z 5

Ve srovnání s prvním dílem se mi ten druhý jevil "trošku slabší" ale zase tam byly cenné informace ze života šlechty a společenské smetánky ve Vídni či rodiny Kinských. Druhý díl se více věnuje i dalším řemeslům zejména plátenictví, obchodu a autor tak hezky rozšiřuje povědomí o životě chudších ale i bohatých lidí na začátku 18 století. Osudy Heřmanů se zase celkem zajímavě odvíjejí a celkem oceňuji, že p. Vondruška se také značně věnoval ženám a jejich názorům a kvalitám. Bavilo mě to a dávám plný počet hvězdiček

kaja77
24.09.2020 4 z 5

Na druhý díl ságy jsem se moc těšila. Mohu potvrdit to, co už psali mnozí přede mnou, a to fakt, že se to čte opravdu samo. V knize je ale pár situaci, které jsou poměrně dost nereálné až úsměvné např....Pavlína uklízečkou v Děčíně :) apod. vcelku je to ale fajn kniha

hapac
08.09.2020 4 z 5

Rodinná sága ze života sklářů a jejich rodin. Děj rychle uběhl, těším se, pokud bude pokračování.

marciana
05.09.2020 5 z 5

Krásná rodinná sága. Knize není co vytknout. Už se těším na pokračování.

Vojslava
04.09.2020 5 z 5

Četba příjemná, plynulá, do rodinných vztahů jsem vplynula rychle zpátky... nakonec musím říci, že se panu Vondruškovi v posledních letech více daří tyhle ságy než detektivky. (A opět autor nachytán na "církevních švestkách" s dvěma faktickými chybami. Ale to je taková moje osobní disciplína - jinak knížku oceňuju a asi se k ní někdy v rámci odpočinku i vrátím)

Páájinka
30.08.2020 5 z 5

Perfektní. Lepší než první díl.

mats379
15.08.2020 5 z 5

Výborný díl. Autor dobře popisuje lidskou povahu, postavy jednají někdy překvapivě, vždy však pochopitelně. Doufam, že s dalšími díly si série udrží vysokou úroveň!

Macek58
07.08.2020

Výborné čtení.Děj má spád. Už netrpělivě budu čekat na další pokračování.

lapagerie
28.07.2020 5 z 5

Opět jsem nadšená. Moje záliba v rodinných ságách byla naprosto uspokojena a už se těším na další díl. Rodina Heřmanů se dál potýká s dobou i přízní a nepřízní osudu, někdo byl vytrestán za hříchy, někdo nevinně pyká za jednu chybu, jiný jde vytrvale za svým cílem a neohýbá přitom hřbet. Za mě opět skvělé počtení.

zvonare
24.07.2020 5 z 5

Lepší než první část a o několik tříd lepší než závěr Husitské, o poslednich detektivkách ani nemluvím. Těším se na další díl.

Pavelpi
20.07.2020 5 z 5

Je to velmi dobrá série a dozvíme se o dalších osudech rodiny Heřmanů a nemá to skoro žádnou chybu.Jediné,co se mi nelíbilo byly životní osudy Hedviky.To ostatní na sto procent za pět hvězdiček.

knihovnička007
15.07.2020 5 z 5

Právě dočteno, budu vstřebávat...
Nádherné! Pan Vondruška dokázal krásně vtáhnout do děje-a to až tak, že se divím, že nejsem v Chřibské, v Děčíně nebo ve Vídni. Opět smutné osudy rodiny Heřmanů, tenkrát od roku 1715 do roku 1725, kronikou nás provede syn Anny a Ignáce Johann. Osud si z rodinou opravdu pohrává, nemají to jednoduché...
Kniha skvělá a už se těším na pokračování!

Česneksmedem
11.07.2020 4 z 5

Řekl bych, že tato série je pro dost lidí možná přístupnější a čtivější, než například Husitská epopej. Tento druhý díl "Heřmanské ságy" se mi líbil, takže budu čekat na další.

Carmen13
07.07.2020 5 z 5

Smutné, ale uvěřitelné

martin9929
19.06.2020 5 z 5

I druhý díl mně velice bavil. Čtivé a poutavé vyprávění děje. Těším se na pokračování.

Kerberos
13.06.2020 5 z 5

Druhý díl se mi zdá ještě lepší než první.Pan Vondruška umí vtáhnout posluchače do děje a činit je závislými na pokračování.Tak teď můžeme jen čekat.

KAREL6725
10.06.2020 5 z 5

Přečteno v rekordním čase , prostě nádhera. Osudy rodiny Heřmanů , pokračují v dalším díle, pokud první díl byl dobrý , tak tenhle je vynikající. Nechci kopírovat , ale čtenář se během četby s postavami tak nějak sžije. Plný počet hvězd. A čekat na další díl.Doporučuji všem co nečetli.

p.pavlina
06.06.2020 5 z 5

Jedním slovem paráda...knihu jsem přečetla jedním dechem. Příběh byl natolik zajímavý, že jsem všechny radosti i strasti prožívala společně s rodinou Heřmanů. Těším se na další pokračování.

hanzmb
28.05.2020 5 z 5

Zcela se ztotožňuji s předcházejícím názorem Astroweba. Asi že jsme všichni 3 ( i s Vondruškou) stejný ročník :-) . Zatímco loňské detektivky mě vůbec nenadchly, už 1.díl Sklářů se mi moc líbil. A tento je ještě lepší. Na rozdíl od Husitů nebo Přemyslovců (kteří jsou samozřejmě taky vynikající) je tady podstatně víc literatury. Čtenář se s postavami rychle sžije a opravdu si to užívá. Navíc tuhle dobu jsme znali více méně jen z Jiráskova Temna nebo Kaplického Kladiva. Tady to je spíš Světlo. Pár náznaků o inkvizici je okamžitě likvidováno lidstvím hlavních postav.