Vídeňský sen

Vídeňský sen https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424947/bmid_kristalovy-klic-vidensky-sen-5ZH-424947.jpg 5 294 61

Křišťálový klíč série

Barvité osudy členů rodu, kteří se stanou sklářskými a textilními podnikateli, umělci, úředníky i učenci, se prolínají s příběhy zajímavých severočeských postav – hraběcím rodem Kinských, sloupskými poustevníky, polevskými a šenovskými obchodníky, členy tajných evangelických sekt, jezuity i císařskými úředníky a kněžími. Leopold Heřman, majitel Falknovské hutě, je uznávaný a bohatý sklářský podnikatel, ale to mu nestačí. Kvůli ctižádostivé manželce Marii usiluje o povýšení mezi urozené rody. Neshody s mladšími sourozenci se prohlubují. V Haidě vznikají sklářské kompanie, které začnou Falknovské huti zdatně konkurovat. Jedním ze zakladatelů nové obchodní společnosti se stane i jeho bratr Matyáš. Bratr Johann ve službách hraběte Gallase buduje plátenickou manufakturu. Pomoc najde u sestry Hedviky, která prožije další velké životní zklamání. Mračna se ovšem stahují nejen nad rodem Heřmanů, ale nad celou habsburskou monarchií.... celý text

š.m.i.k
14.12.2021 3 z 5

Jako oddechovka dobré, ale už dost zdlouhavé. Úplně bych vypustila "alkoholickou" linku a i mi už přišlo, že je přemíra nemanželských dětí atd... První díl byl podle mě lepší.

LéňaM
25.09.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Krásné oddechove čtení, od ktereho se jen těžko odchází.

Standa24
01.09.2021 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře, je to spíše oddychová četba. Příběh rodiny Heřmanů se mi líbí a určitě si přečtu i další pokračování. I když se jedná o historickou fikci, můžeme se dozvědět i něco o životě našich předků na počátku 18. století.

1casper
13.06.2021 5 z 5

Vídeňský sen jsem četla víc jak po roce od přečtení prvního dílu.
Nejdřív jsem prolistovala Falknovskou huť, abych si připomněla rodinu Heřmanů.
Druhý díl je svižným pokračováním prvního dílu.
Je tu čtivě popsaný prostý život víc jak před téměř třemi stoletími.....
Rozčilovala mě jen dějová linka o Pavlíně a i Hedvice.
Autor zde vystihl i "sílu" peněz. Zatímco si Marie myslela, že za peníze si koupí postavení, tak na druhé straně ale autor vystihl, že víc než vztahy není, za peníze si všechno nejde koupit. Pěkně ukázáno na vztahu Petra a Janičky.....

Kniha se mi četla moc dobře, těším se na další díl.

Le Chat
09.06.2021 5 z 5

První díl Falknovská huť se mi líbil, ale tento druhý považuji za ještě lepší. Proto rozhodně doporučuji a hned se pustím do Jarmarečníka.

čef
10.05.2021 5 z 5

Druhý díl této ságy rodu Heřmanů je opět výživný. Osudy členů rodiny jsou dosti barvité, nad někým si popláčeme, z dalšího máme radost. Jsou zde vítězství i prohry, mnohdy hodně kruté. Tehdejší život byl těžký, stát nikoho neopečovával, pouze se snažil, aby se všichni navzájem příliš neokrádali a nezabíjeli. Povaha lidská však je pořád stejná, alespoň tak nám to pěkně pan Vondruška namaloval.

rodak
18.03.2021 5 z 5

Tak staří z prvního dílu nám postupně mizí a nahrazují je mladí a jejich mladí. Nicméně atraktivita rodinné ságy zůstává. Opět mě moc baví vše v tomto pokračování.

hrosik3
22.01.2021 4 z 5

Moc pěkné. Jen Hedvika s Pavlínou mi lezly na nervy.

Modrina
22.01.2021 5 z 5

Skvělé. Až na pár pravopisných chyb, které doufám neudělal pan Vondruška, nemám, na co bych si postěžovala. :) Ještě že už mám i třetí díl. :)

Neopol
02.01.2021 4 z 5

Pokračuje tam kde první díl skončil. Vyprávění stejně jako v první knížce svižně utíká. příjemné čtení.

raty
18.12.2020 5 z 5

Pěkně zamotané osudy pan Vondruška vymyslel členům rodu Heřmanů. Čtení mě bavilo od začátku až do konce a třetí díl si rozhodně nenechám ujít.

Beriynka
17.12.2020 5 z 5

Ani druhy díl nezklamal! Miluji příběhy obyčejných lidí z dávných dob.

kuruteku
25.10.2020 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientoval. A pak už jen užíval: z mého pohledu vyvážené - žádná limonáda, ale dobrý vývar, občas pálivý, občas hutný, ale obohacující. Taková "protiváha" F. L. Věka, akorát o nějaké století před. Předprůmyslová doba, která v sobě ale nesla vše z budoucí doby. Pravda, dnešníma očima se nepozdává důvěrný vztah mezi Kinským a Vilemínou, vzestup i pád Marie a Pavlíny, ale peníze už tehdy dokázaly zázraky.

vladislav6610
19.10.2020 5 z 5

Další osudy rodu Heřmanů.

cérka
19.10.2020 5 z 5

Tak jsem strávila víkend s Vondruškou a řeknu vám, byl to velmi příjemně strávený čas :). Krásně jsem si odpočinula.
I já se přikláním k názoru, že druhý díl je více „vláčný“ než ten první a i mně chvilku trvalo, než jsem si uvědomila, kdo je kdo a co se odehrálo v předešlém díle (pokračování mám už před sebou, takže tomuto problému se nyní vyhnu) ;). Chování některých postav mi nesedí do dané doby. Nedokážu si totiž představit, jak se z baronky stane uklízečka ;). Každopádně mě moc baví sledovat osudy rodiny Heřmanů a tak autorovi odpouštím všechny přešlapy. Čtu dál.

Dandulka
18.10.2020 5 z 5

Super! Tak se nám to hezky rozjíždí! Moc se těším na další díl!!!!!

Pepa0216
17.10.2020 5 z 5

Klasický Vondruška. Skvĕle propracované příbĕhy a zábava od první do poslední stránky. Oproti Přemyslovské a Husitské epojeji ustupuje historie do pozadí a do popředí se dostává příbĕh rodu Heřmanů.

Alma-Nacida
12.10.2020 3 z 5

Druhý díl je trochu roztříštěnější než první, takže jsem četla pomaleji a ne tak nedočkavě. Zase mě to bavilo, kniha je čtivá, jen některé postavy se přerodily až neuvěřitelně, např. Pavlínka. Než se pustím do Jarmarečníka, tak si od té doby temna na chvíli odpočinu. ;)

tittanie
05.10.2020

Ze začátku jsem se nemohla začíst, protože jsem si nepamatovala první díl, i když jsem si myslela, že ano, ale za chvilku jsem se začetla a knihu přečetla během pár dní. Děj hezky odsýpal a kniha se četla dobře.

lenyleny
04.10.2020 5 z 5

I druhý díl mne nadchnul. Tato rodinná sága je pro mne tak nějak srdcovkou a důvod je v tom, že pocházím ze severu Čech. A všechna města a obce, které se zde vyskytují znám velmi dobře a osobně. Takže se těším na pokračování. Dočetla jsem právě v době, kdy se začal prodávat třetí díl a tak si ho neprodleně musím koupit .