Jarmarečník

Jarmarečník https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443276/bmid_jarmarecnik-kNN-443276.jpg 4 264 61

Křišťálový klíč série

Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda, jejímž hlavním cílem je pomstít se rodu Heřmanů. Ignácovi vnuci tak musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. To samozřejmě přinese rodu Heřmanů nové problémy a konflikty. Klid není ani v zemi, neboť císař Karel nemá mužského dědice a rodu, který po staletí vládl ve střední Evropě, hrozí ztráta moci. Děj románu zavede čtenáře zpět do severních Čech, nejen do Kamenice a Haidy, ale i do Děčína, Duchcova a Liberce. Tam všude žijí vnuci a vnučky Ignáce Heřmana. Sklářství se však věnuje už jen pár z nich, ostatní se zabývají obchodem, plátenictvím, krajkářstvím, ale živí se i ve službách šlechty. Falknovskou huť však stále neztrácejí ze zřetele.... celý text

p.pavlina
21.01.2021 5 z 5

Skvělé čtení. Nemohla jsem se od knihy opět odtrhnout. Pan Vondruška píše opravdu velmi čtivě a zajímavě.

Macek58
01.01.2021

Výborné čtení...pomalu jedním dechem. Už neptrpělivě čekám na další díl.

knihovnička007
31.12.2020 5 z 5

Klobouk dolů před panem Vondruškou. Skvělé, úžasné čtení o životních cestách rozvětvené rodiny Heřmanů.
Víno info v záložce Recenze nebo na FB na stránce Tučňákův knižní svět.

vladislav6610
25.12.2020 5 z 5

Další osudy rozvětvené rodiny, dalších nesnáze a překážky, ale i úspěchy.

Ladygeront
23.12.2020 4 z 5

Zařekla jsem se, že po přečtení prvního dílu končím, mě tam prostě ta historie strašně chyběla! Jenže! Přišla další vlna uzavření všeho a já jsem zjistila, že nemám co číst-(. Hotová katastrofa, protože když nemám co číst, tak jsem vzteklá a nervozní-))). A tak přišel na řadu Jarmarečník. Světe div se, mě se to líbilo. Historie ovšem opět chybí. Ale vzala jsem to jako čtení románu skoro bez historie. Takže za mě 4hvězdy jako dík za docela příjemné čtení.

S.H.
13.12.2020 5 z 5

Ta trilogie je neuvěřitelně povedená,sice se historií panství uvedených v knize zabývám v práci, ale nejsem hnidopich,abych se zabývala tím,zda je to bulvár a jaké jsou prameny autora nebo snad samotným autorem..... Já oceňuji to,že se někdo zaobírá neobvyklými lokacemi, tímto obdobím a šlechtickými rody. Jeden to nesmí brát doslova,ale jako historickou oddechovou musím knihy ocenit.

Petrrr
29.11.2020 1 z 5

Za mě velké zklamání, jako dosud celá série. Čte se to dobře, ale od pana Vondrušky jsem po Přemyslovcích a Husitech čekal něco jiného. Zde není téměř žádné propojení postav s historií, působí to spíš jako červená knihovna. Také postavy, zejména ženské, mně splývají dohromady v Husitech i zde. Panu Vondruškovi bych doporučil trochu zpomalit, kvantita neznamená kvalitu.

Michal_
24.11.2020 3 z 5

Od Vondrušky jsem přečetl i nějakou tu "historickou detektivku". V podstatě to jsou jednoduché a oddechové čtení, které se ale nějak motají v opakujícím se kruhu. Série o sklářské huti, která s rostoucím počtem stránek moc o sklářské huti není, je taktéž čitelná oddechovka. Mám ale pocit, že se na to nabaluje stále více a více balastu a doposud vydané tři díly jsou dostatečným navršením původní pointy rodokmenu.

Kerberos
06.11.2020 4 z 5

Tentokrát se děj odklání od sklářství k výrobě plátna a obchodování.Rodinu rozvrací mstivá Hidegarda a jako protipól poctivá Vilemína,která má podporu vrchnosti.Nejvíc je to o milostných vztazích a pletichaření.Dobře se čte,ale historická linka je čím dál slabší.

kaja77
05.11.2020 4 z 5

Je mi jasné, že půjdu proti všem, ale nemůžu jinak. Třetí díl kroniky mi přijde psaný moc narychlo. Četlo se to ale dobře, občas to bylo i velmi příjemné čtení, člověk byl zvědavý, co postavy ještě potká, o tom není sporu. Ale autorovi musím vytknout přemíru necudných scén :) :) téměř na každé straně se v knize objevuje vyhrnutá suknice apod. Chtělo by to vyslat nějakého Koniáše do Vondruškovy pracovny.

cetriolo
04.11.2020 5 z 5

Naprosto super.

Hildegarda je prvotřídní mrcha, která šlape na paty takovým esům v oboru jako je profesorka Umbridgová z Harryho Pottera nebo teta Lydia z Příběhu služebnice :)

K vydání by to možná chtělo trošku více revize, protože jsem našel docela dost překlepů (a to já si normálně takových věcí nevšímám) a na některých stránkách byl text špatně vytištěný (ztrácela se písmenka)

martin9929
02.11.2020 5 z 5

Čím dál lepší. Už se těším na pokračování.

Páájinka
27.10.2020 5 z 5

Povedený díl. Líbil se mi nejvíc a doufám, že bude další.

cérka
26.10.2020 4 z 5

Tak tentokrát je to spíš za 3* ,ale jelikož kniha je opravdu čtivá, dávám po dlouhé úvaze 4*. Mám, ale několik připomínek a ty nejsou příliš lichotivé. „Vilemínka“ jako kronikářka těžce zklamala. Třetí díl se podobá více červené knihovně než historické sáze. Ono už totiž neplatí, že je Vilemína hubatá a zásadová. Vilemína se nám nějak zvrhla a bohužel nejen ona. Na milostné eskapády Pavlíny jsem si už zvykla, patří to k charakteristice této postavy a bylo by spíš podivné, pokud by se v tomto díle stala z Pavlíny počestná paní, ale v celém třetím díle se pouze řeší kdo s kým a za co! To jako vážně?! Kam se poděla historická linka? Karel VI se pouze mihl, jednou, dvakrát padlo jméno Marie Terezie a to je vše. O sklářství už pomalu nemůže být ani řeč a o těžkém životě rodin pláteníků a soukeníků taky. Jenom intriky, pelešení a závist. Škoda.

kuruteku
25.10.2020 5 z 5

Ještě že ty díly vyšly tak, že než se na mne v rodině dostalo, mohl jsem je přečíst za sebou. A bylo to dobré. I díky tomu, že mám vazby na severní Čechy, takže jsem si mnohé dokázal lépe představit. Tentokrát to až na drobnosti končí šťastně, i když je zaděláno na další knihu. A přiznávám, že už se těším.

tittanie
24.10.2020

Třetí díl jsem četla hned jak jsem dočetla druhý, takže jsem si pamatovala děj z předchozího dílu. Musím říct, že tenhle díl se mi líbil více než předcházející díl. Možná že jsem čekala, že Heřmanovi se budou věnovat více sklárně, ale nevadí mi to.

Alma-Nacida
20.10.2020 3 z 5

Když se smíříte s tím, že jde o rodinnou ságu mnohem víc než o sklářství a že se děj odehrává sice v historických reáliích, ale užitých spíš jako kulisy, tak je to fajn kniha. Někde uprostřed jsem měla čtenářskou krizi, protože milostné eskapády Pavlínky mě moc nebavily. Poslední čtvrtina mě zase "chytla" a přesně jako v každé dobře sérii byl konec v napínavém místě. ;)

david9690
09.10.2020 4 z 5

Tak je velmi dobře že si pan autor pospíšil a vydání 3 dílu oproti původnímu plánu urychlil. Takže jsem si dal hned další díl a nemusel jsem to nijak přerušovat ani "přebíjet" jinou knihou a pak se pracně vracet a vzpomínat na detaily. Opět fajn čtení, věrohodné, historicky poučné a co se týče postav a jejich charakterů hezky rozmanité jako život sám. Tahle serie byla super díky mé ženě že mě k ní dovedla. Howgh!

hanzmb
07.10.2020 5 z 5

Jaké vymýšlet další superlativy, když už jsem si je všechny vyplácal na minulých dílech. Je to zkrátka nádherné čtení. Dlouho jsem považoval za nejlepší Vondruškovu knihu Tiáru, ale Skláři začínají vítězit. Navíc se prakticky celý děj na rozdíl od dvojky odehrává v severních Čechách, což jenom vítám. Už aby tady byl další díl historie vzniku průmyslu a obchodu v Čechách.
Nevím co na to počet pravděpodobnosti, ale 3. díl a po třetí můj komentář následuje po komentáři astroweba.

astroweb
20.09.2020 5 z 5

Všechny hvězdičky dávám, protože je to opět půvabné, pohodové a přitom i historicky zajímavé čtení. Vondruškovy kroniky do každé rodiny. Z mého hlediska lepší, než jeho detektivní příběhy.