Falknovská huť

Falknovská huť https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/bmid_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4 437 113

Křišťálový klíč série

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně.... celý text

milos2110
milos2110
06.12.2020 2 z 5

Docitane, ale par chyb s menami postav sa tu najde. Inak dobre

Beriynka
Beriynka
19.11.2020 5 z 5

Kniha se četla úplně sama a už se nemohu dočkat, až se vrhnu na další díl.

dulinka
dulinka
19.10.2020 5 z 5

Nějak jsem se po těch králích a husitech ze začátku nemohla začíst, ale povedlo se a už se těším na další knihu ????

david9690
david9690
01.10.2020 4 z 5

Fajn čtení. Celkem ty historické rodinné ságy čtu rád a od pana Vondrušky jsou prostě super. Osudy rodiny Heřmanů mě bavily, byly velmi poutavě vyprávěny a dozvěděl jsem se i spoustu zajímavých informací o sklářství a životě v době na přelomu 17-18 století. Tohle se četlo samo a za chvilku to bylo pryč. Naštěstí jsem mohl začít hned číst i druhý díl a tuhle sérii můžu jen doporučit.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
26.09.2020 4 z 5

Tradičně čtivá kniha, jako snad všechny od Vondrušky. Čekala jsem možná víc detailů o sklářství, těch tam mnoho není, ale jinak je do děje vpleteno mnoho zajímavých informací a historických souvislostí.
Některé postavy jsem si hned oblíbila, ale jiné jsou tak na okraji děje, že při zmínce o nich musím pátrat v paměti, kdo že to krucinál je.
Další díl mám taky, takže rovnou budu pokračovat ve čtení. :)

lenyleny
lenyleny
04.09.2020 5 z 5

Kniha nemá chybu. ¨Velice dobře se čte, děj i postavy se perfektně prolínají, snadno si je zapamatujete. Ani popisy dějin a prostředí vás nenudí a velice dobře se čtou Prostě moc fajn kniha. Hned jsem se pustila do druhého dílu

Neopol
Neopol
02.09.2020 5 z 5

Knížka která se čte úplně sama. paráda

Hakl54
Hakl54
01.09.2020 5 z 5

Sága rodiny Heřmanů se čte lehce, postavy se dobře pamatují a když trochu zapomenete kam patří, pan Vondruška vám to nenápadně připomene. Skvělé čtení.

marciana
marciana
26.08.2020 5 z 5

Kniha se mi krásně četla. Je to moje první setkání s panem Vondruškou a jsem moc ráda, že jsem si knihu koupila. Chválím též vazbu knihy.

zvonare
zvonare
24.07.2020 5 z 5

Moc dobré čtení. Audiokniha v podání pana Hyhlíka - paráda!

tittanie
tittanie
19.07.2020

Miluji naši historii a do toho rodinná sága. Perfektní kniha a už se těším až si přečtu pokračování.

ritz
ritz
14.07.2020 5 z 5

Výborně napsaná knížka, čtivý příběh, zajímavé osudy lidí. Těším se na další díl.

zanardi
zanardi
15.06.2020

História českého národa je nesmierne bohatá a nikdy ma neprestane baviť, je toho toľko, čo sa prevalilo cez krajinu a práve doba, kedy sa začali vzmáhať manufaktúry a remeslo bolo skutočným kumštom, je pre príbehy neoceniteľná.
Ale privítala by som možno podrobnejšiu sondu do sklárskeho fachu, alebo prepracovanejšie postavy a vzťahy, alebo rozpracovať historické pozadie, lebo takto je to taká ľahká literatúra pre dospelých. Čo nemusí byť nutne zlé, ak sa človek na to nastaví.

veronika1998
veronika1998
15.06.2020 5 z 5

Krásný historický román. Není snad nic, co od autora nemám ráda. Už se těším na další díl.

KAREL6725
KAREL6725
10.06.2020 5 z 5

Asi tak od autora přečtena pouze Přemyslovská epopej, jinak nic. Narozdíl od osudu českých králů, mě byla rodina Heřmanů tak nějak bližší. Nádherný román o sklářské rodinně odehravajicí se v Čechách 17. století. Kniha mě úplně pohltila, tohle se četlo samo, za mě plný počet hvězd. Letos zatím nejlepší kniha co jsem četl. Všem co nečetli doporučuji.

kamila5406
kamila5406
17.05.2020 5 z 5

Kniha čtivá o rodině sklářů Heřmanů. Četlo se to samo za mě super, zase jsem se přiučila něco z historie.

LéňaM
LéňaM
13.04.2020 5 z 5

Kdyby to šlo,dam hvězdiček ještě více.
Kniha se mi moc libila.
Krásné, pohodové, milé čtení s historii.
Moc se těším na další díl

Yvona23
Yvona23
13.04.2020 5 z 5

Krásný příběh. Těším se na další díl.

raty
raty
29.02.2020 5 z 5

Poklidně plynoucí rodinná sága. Čtení o rodině skláře Ignáce a historii kraje v okolí dnešního Nového Boru mě moc bavilo. Těším se na další díl.

Marci70
Marci70
25.02.2020 5 z 5

Velmi pěkné čtení o osudech sklářské rodiny. Těším se na pokračování..