Falknovská huť

Falknovská huť https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/bmid_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4 437 113

Křišťálový klíč série

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně.... celý text

Benny215
03.04.2022 5 z 5

Pohladí po duši

Fanda74
28.03.2022 5 z 5

Za mě zase pěkní vyprávění autora, jehož styl mám rád. Na začátku jsem měl trochu obavy, jestli mě téma sklářů dokáže vtáhnout, ale rozhodně vtáhlo.Velmi ryche se rozvine příběh jedné rodiny. Mně se líbí, jak Vlastimi Vondruška umí velmi nenásilně vsunout čtenáři naše dějiný, objevují se zde skutečné historické postavy, stavby a při četbě je velmi snadně si představi, jak se u nás žilo na přelomu 17. a 18, století, co lidi zajímalo, co je živilo ... Těším se na další díly.

Elapheg
18.03.2022 5 z 5

Kniha Falknovská huť je me první setkání s Vlastimilem Vondruškou, přidávám ho mezi své oblíbené. Ignác Heřman je sklář a naučí se tavit křišťálové sklo. Se svou manželkou Aničkou putuje nejříve do Křížové a pak do Falknovské huti, kde se se svou rodinou usadí. Své tajemství výroby křišťálu si Ignác chrání. Je to kniha, která se nenáročně čte. Dozvídáme se hodně o sklářství té doby, ale hodně i ze života v době v 17. století v Čechách, ale i jinde ve světě, kde se se sklem obchoduje. Je to první díl tetralogie. V knize je hodně postav, ale to mi nevadilo. Kniha se mi dost líbila, dost popisný náhled na cechy té doby, život chudých poddaných, ale i maloměšťáků, především však do života celé rodiny Heřmanů a Reilichů, majitelů Falknovské huti. Místy děj nicméně trochu ztrácel na dramatičnosti. Věřím ale, že další díly to vynahradí. Jsem zvědav, jakým směrem bude rodina Heřmanů pokračovat v druhém díle, ale ten si nechám na jindy. Knihu doporučuji a dávám pět hvězd. :-)

Šnek86
18.03.2022 4 z 5

Rozsáhlý příběh rozvětvené rodiny sklářů a jejich osudů.O všedních starostech, trampotách a umění jejich obchodování a podnikání.Příjemné čtení, které pěkně plyne.Pokračuji dalším dílem.

harena
05.02.2022 5 z 5

První díl nové epopeje začíná v roce 1695, kdy se mladý sklář Heřman stěhuje i s rodinou ze Šumavy do Severních Čech, kde chce sám ve sklářské dílně vyrábět křišťálové sklo. A jak už to pan Vondruška umí, rozehrává před námi nejen příběh rodiny Heřmanů, ale mnoha dalších, žijeme s jejich radostmi i starostmi o živobytí a zároveň se tu na pozadí odvíjejí české a trošinku světové dějiny. Výstižně to tu napsal čtenář "rodak" a přidávám se k němu. Baví mě postavy, baví mě historie i sklářství. Zkrátka baví mě v této knize všechno a druhý díl už mám doma.

PavelA820
28.01.2022 5 z 5

Miluji knihy Vlastimila Vondrušky. Dokáže vytvářet postavy, s kterými se člověk sžije a coby čtenář jsem vtažen do příběhu, sdílím starosti a strasti jeho postav. Pan Vondruška je prostě vypravěč, jakých je málo. K tomu atmosféra doby, která je více než čtení vědeckých historických děl. Která čtu jinak také.

orinka3
25.01.2022 5 z 5

Ještěže toho Vondrušku máme! V jeho historickém románu jsem našla všecko, po čem mé knihomolské srdce touží. Srozumitelné přiblížení doby, poučení, co obnáší sklářská huť a plnokrevné postavy, kterými svou knihu zabydlil. Na takovou knížku se prostě člověk těší, celý zvědavý, co bude dál. Pět hvězdiček právem :)

pepe837
26.12.2021 5 z 5

Jak zpívá Janek Ledecký v jedné písni:Pěkná,pěkná,pěkná.Prostě,líbila se.

Anette99
08.12.2021 5 z 5

Začátek ságy jedné sklářské rodiny. Sledujeme odchod Ignáce a jeho rodiny z rodné Šumavy do nového kraje, kde jak doufají, najdou lepší život díky tajemství výroby křišťálového skla. Začátky však nebyly vůbec snadné, bylo potřeba vynaložit velké úsilí a také trochu zariskovat. Děj příjemně ubíhá, Ignác a jeho žena Anna pomalu stárnou, děti odrůstají a začínají žít své životy. Nechybí přátelství, láska, ale i nenávist, závist a intriky, hlavně kvůli majetku, jak už to tak bývá. Od začátku mi vyloženě vadila Marie, nafoukaná, hysterická, věčně nespokojená. Doufám, že po udělené lekci trochu zmoudří. Z knížky příjemně dýchá atmosféra sklářských hutí té doby. Hned se pustím do druhého dílu, protože jsem zvědavá na další osudy klanu Heřmanů.

š.m.i.k
30.11.2021 4 z 5

Je to zase něco jiného než jsem z historických detektivek od pana Vondrušky zvyklá. Rodinná sága je psaná místy trochu naivně, ale nevadí mi to. Přirozená dávka lidského voayerismu asi způsobila, že mě to zaujalo a jsem zvědavá na další osudy rodiny Heřmanů. Hodně také přispělo, že jsem se v této sklářské oblasti toulala a i na kopec Klíč nedávno vylezla...

Lenkys
11.06.2021 3 z 5

Moc nevím co napsat. Kniha se četla dobře, nenutila jsem se do ní. Ale že bych jí třeba někomu doporučila, to ani ne. Chyběl mi tam asi nějaký zásadnější děj. No, uvidíme co přinese další díl, třeba hvězdu navíc?

Le Chat
02.06.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, rozhodně doporučuji všem, kteří mají knihy pana Vondrušky rádi. Určitě nebudete zklamáni. A hned se pustím do druhého dílu. ;-)

Lucy
26.05.2021 4 z 5

Moc hezké téma, dozvěděla jsem se něco o sklářství. Nudná kniha určitě není, čte se velmi dobře, napětí je u detektivek .Zde je to pěkný zajímavý historický román o osudech rodiny Heřmánka :-). A určitě chci vědět další jejich pokračování .Emoce u mě vyvolala třeba Marie. Já knihu doporučuji .Ostatně pan Vondruška snad ani špatné knihy nemá, je to sázka na jistotu.L

faldam
24.04.2021 1 z 5

Skvělé téma a nádherný přebal, kniha samotná je pro mě zklamáním. Děj je vyprávěn hrozně nezúčastněně, postrádá napětí, které čtenáře vtáhne. Kniha by měla vyvolat i nějaké emoce, v tomto případě bohužel žádné nejsou. Čekal jsem víc.

LenaBil
10.04.2021 4 z 5

Jak již bylo psáno, nebylo to špatné, ale trochu táhlé, nudné, popisné. Přemyslovská epopej je úplně někde jinde.

rodak
05.03.2021 5 z 5

Skvělý úvodní díl rodinné ságy. Baví mě postavy, baví mě historie,i sklářství o němž jsem doteď nic nevěděl. Zkrátka mě baví všechno v této knize a vrhám se na druhý díl.

emamat
28.01.2021 3 z 5

Dobře se to četlo , ale chybělo mi tam trochu akce. Je to takové nekonfliktní.

Allysa1985
14.01.2021 3 z 5

Oddechovka přečtená o víkendu na návštěvě, neurazí, nenadchne.

polednice1705
11.01.2021 5 z 5

Pěkná oddechovka, a když si ještě jen tak lehnete se sluchátky a posloucháte vyprávění v podání pana Hyhlíka.... paráda.

Standa24
23.12.2020 4 z 5

První díl další historické ságy od pana Vondrušky přečtený. Jako vždy se jedná o příjemné oddechové čtení. Líbí se mi, že fiktivní příběh hlavních hrdinů knihy reflektuje skutečné společenské změny tehdejší společnosti a v knize se mihnou i skutečné historické osoby (např. Jan Blažej Santini-Aichel).