Kriminalita a každodennost v raném novověku

Kriminalita a každodennost v raném novověku

Podtitul: Jižní Čechy 1650–1770 Historická studie. Komplexní analýza dobové kriminality v části jižních Čech (oblast v širším okolí Soběslavi) v letech 1650–1770. Na základě studia značného množství archivního materiálu autor zkoumá překračování právních norem v jihočeském prostředí v průběhu více než jednoho století. Kapitoly popisují a analyzují jednotlivé kategorie trestných činů (zhanění cti, majetková trestná činnost, sexuální delikty, přečiny proti vrchnosti, delikty proti životu a zdraví), sledují chování a výpovědi dopadených hříšníků i reakce represivních orgánů. Monografie se zabývá rovněž sociální skladbou pachatelů trestných činů, soustřeďuje se na některé společenské menšiny. Usiluje o naznačení strukturálních proměn raně novověké kriminality. Výklad je prokládán rozsáhlými citacemi historických pramenů, které detailně dokumentují průběh jednotlivých trestních případů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32530/kriminalita-a-kazdodennost-v-ranem-novoveku-32530.jpg 4.311
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Argo

Pink Martini
11.08.2014

(Uwaga spoilery!) Půl hodiny po smluveném srazu, na nějž se S. stále neuráčila dorazit, jsem zaplula do jedné uličky horního patra knihovny FF a vrátila se na čekací místo s Kriminalitou a každodenností. Neměla jsem žádná očekávání a už vůbec jsem nedoufala, že se zabavím. K výběru mě vedlo smutné pomyšlení, že mě na podzim čeká souhrnná zkouška z dějin raného novověku a mé znalosti tohoto období jsou veskrze tragické, zvláště to platí o českých dějinách. Nahlas jsem se smála už ve chvíli, kdy jsem nalistovala první kapitolu s názvem ‚Polib ty mě, lehkomyslná, tuto v prdel‘. Naproti sedící borec sebral naštvaně Illiadu v originále a odešel pryč. Pravděpodobně mě zařadil do kolonky ‚krásný úsměv, zato úplně blbá‘.

Čechuru jsem okamžitě táhla domů a zanořila se do jižních Čech 1650 - 1770. Ve vynikajícně zpracované studii je do detailů rozebrána problematika kriminálních činů páchaných našimi předky, kteří byli stejně zkažení jako my, ať jsme tím jakkoliv nadšeni. Kromě toho, že repertoár jejich trestných činů by obstál i dnes, nedá se jim upřít, že uměli klít. Díky autentickým ukázkám z dochovaných listin je K a K osvěžující sprškou staré, košaté češtiny. Najdete takové perly jako 'ty sakramentská prach tupl kurvo!' či 'ty kurvo vojenská francouzovitejch!' Jak příjemné zpestření! Lze jej aplikovat na libovolnou společenskou vrstvu. Od 'kurvy kněžské‘ po 'kurvu městskou‘. Můj slovník rázem nabobtnal o desítky úžasných výrazů, které musím pravidelně využívat a oblažovat jimi své kolegy.

Přehledné uspořádání jedna kapitola = jeden tip zločinu je během čtení velice příjemné. Humorné průpovídky už všechno jen dokořeňují. Jediný malý problém pro mě byl to, že mikrohistorická sonda páně Čechury je namířena do oblasti, ke které mi chybí jakékoliv rodinné vazby (číst si o vlastních praprapředcích by přecejen bylo o chlup zajímavější, ale člověk nemůže mít všechno), ale i přes tento drobný nedostatek je Kriminalita a každodennost zajímavá i osazenstvo jiného než soběslavského panství. Jen se modlím, aby mi někde neuklouzlo 'Ty kurvo kantorská!'. Do tý doby 5/5 a dík za první knihu z českého novověku, která si mě zcela získala.