Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2908 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

iLuciferie
02.06.2019 4 z 5

Velice Kingovské, ale méně ukecané (což je pro mě plus). Knížka se mi hodně líbila, i když pointa mohla být vymyšlena trochu lépe..

Borískova
31.05.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla,děj byl skvěle popsaný a rozuzlení mě naprosto nadchlo

klarinka9974
30.05.2019 4 z 5

Kniha se velmi dobře čte a děj plyne celkem rychle než člověk očekává. Obálka je to co vás zaujme jako první. Ale rozhodně musím dát velké Ale, i když sem si knížku užívala, po dvouch dnech neodtrhnutelného čtení, tak jsem se těšila na úžasný, mega překvapivý konec, který mě doslova dostane a já budu jen blbě koukat. Bohužel to se nestalo.... Byla jsem sice trošku překvapená ale tak nějak sem od celé té záhady čekala, že to prostě bude trošku jinak a všechno to bude dělat někdo jiný. Ale i tak rozhodně příjemné čtení.

Denisa_a
27.05.2019 5 z 5

Totální nadšení!!! :-) poslední kapitola mi vyrazila dech.

dominika8486
26.05.2019 5 z 5

I když jsem se přes začátek dostávala těžce, nějak mi zprvu nesedl styl psaní, po pár stránkách už mě to strhlo a velmi se mi to líbilo. Myslím, že stojí za to přečíst...

kackahracka
26.05.2019 4 z 5

Obálku i název knížky považuji v tomto případě za nešťastnou volbu. Tedy v návaznosti na soudobé hitovky plné násilí, pedofilie, peverzností a traumat z dětsví. Tak nějak automaticky jsem se knížce vyhla obloukem a nehodlala jsem se nechat zas a znova nechat nachytat na příběh, který se budu snažit tak akorát zapomenout. Jenže - Kříďák se jako hnusárna jen tváří. Pod obalem se skrývá dost dobře promyšlený a zajímavý příběh z minulosti, kdy se , pravda, událo docela dost málo uvěřitelných zvratů, ovšem podaných tak, že máte chuť jim věřit. Sem tam to skřípe, závěrečná kapitola značně podprůměrná, ale ve výsledku fajn zážitek. Doporučuju.

Adél784
23.05.2019 5 z 5

Kniha byla velice čtivá a konec jsem nečekala...

krevetinka
22.05.2019 3 z 5

Hodnotím třemi hvězdičkami i přesto, že se mi kniha líbila hodně. Ale pořád jsou tu věci, které je třeba zmínit. Abych nezačala negativně - na prvotinu je to fakt super thriller. Obě dějové linie se táhnou souvisle, alespoň mě tedy udržovaly v napětí. Příběh výborně vymyšlený. Konec mě dostal.
Co je ale potřeba vytknout je fakt, že jsem čekala asi něco trochu jiného, minimálně teda větší roli křídových panáčků. Nebo alespoň rozuzlení jejich pointy. Ta mi nějak unikla.

A podobnost s Kingem a jeho IT mi taky nepřišla zcela náhodná, ale v mnoha ohledech téměř
identická - parta přátel, z toho jedna zrzka z divným tátou, město s podivnými lidskými vztahy, dvě dějové linie...

Gustik5
22.05.2019 3 z 5

Debut roku? Ale kdepak. Průser? To taky ne. Jen lehounce nadprůměrný, čtivý thriller, jehož autorka má Stephena Kinga až tak ráda, až nejen že převzala vyprávěcí strukturu z jeho známého hororu To (tedy dvě dějové linie), ale i styl psaní. Nebýt vydařeného konce, jdu níž. Knížka je ovšem tenoučká (takže ji přečtete opravdu na posezení) a jak už jsem napsal - dobře se čte. Jen by tedy zapadla, nebýt hezké obálky a obrovské mediální kampaně...

A dle anotace jsem tedy čekal trochu něco jiného. Minimálně že oni křídoví panáčci budou v ději hrát větší, než jen epizodní roli. A taky jsem doufal v nějaké nadpřirozeno, než v civilnost, jaké se mi nakonec dostalo. Ale to může být pro leckoho plus. Každopádně jsou lepší žánrová díla...

Aimee1
22.05.2019 1 z 5

Na to, jaká obrovská propagační kampaň kolem knihy proběhla, to bylo docela zklamání. Vše se strašně táhlo, žádné napětí a na konec jsem čekala jako na vysvobození z vězení. A to vše jen proto, protože mi bylo líto knihu odložit a navíc jsem si pořád říkala, co na tom ty lidi vidí. No... to nevím ani po dočtení knihy. Takže za mě nedoporučuji.

asteion73
21.05.2019 2 z 5

Zajímavý námět, kniha se četla hezky, celkem překvapivý konec.
Když šla knížka na trh a viděl jsem ji jako novinku, tak jsem si říkal jo to bude pecka, nakonec mně ale knížka přišla průměrná . Proto asi pouze 2 hvězdy, očekávání bylo větší.

Scheril89
21.05.2019 4 z 5

Nezaujalo mne natolik jak jsem od knížky očekávala.

oolinkaa
19.05.2019 4 z 5

Kniha byla skvělá, děj mě velice překvapil. Dobře propracované střídání časového období. Konec mile překvapil.

AlisMay
18.05.2019 4 z 5

Za mě velmi fajn čtení. Kniha utíkala jako voda a za mě je značně povedená. Někdy tam byli chvíle které by se dali prodloužit a více rozvést ale pak i ty které tolik popsány být nemusí. Ale i přes to jsem si čtení náramně užila a určitě doporučuji.

Mateo67
17.05.2019 5 z 5

Obálka, která mi vždycky k výloze přitáhla oči, takže nakonec mi to nedalo a přes relativně nižší hodnocení jsem ji vzala do ruky. A nelituji. Kniha byla prostě jiná, než většina současné produkce tohoto žánru. A jelikož nečtu Kinga - jen kdysi dávno jeden pokus, u kterého taky zůstalo, nesrovnávala jsem. Prolínání časových období bylo velmi dobře promyšlené a kniha byla plná postupných náznaků, které mě někdy vedly a někdy účinně mátly. Spletitost vzájemných vztahů jsem si tu vyloženě vychutnávala. Velmi zajímavý a povedený debut.

Simajs
17.05.2019 3 z 5

Trochu se mi pletly postavy...ale asi to bylo tím,že jsem knihu odkládala...hltaní kapitol se prostě nekonalo

P4vlin4
16.05.2019 3 z 5

Kniha se mi četla dobře, nenudí, je napínavá. Oceňuji prolínání časových linií. Občas jsem se však ztrácela v hlavním postavách. Místy na můj vkus moc brutální, nechutné.

petrarka72
14.05.2019 5 z 5

Za mě skvělá věc, rozhodně z Kingova rodu, ale z těch chlapeckých obyčejných a zároveň drásavých věcí více připomíná Tělo než To... Autorka má smysl pro drama, vypráví rychleji, než čtenář myslí; smyslem pro karmu (tedy pro to, jak člověk vždy sklidí, co zasel), vědomím toho, že prostředí / genům/ sobě člověk neuteče a povýšením banálního na světem hýbající v obsahové rovině a péčí o detaily, důsledným završením všech částí zápletky a závěrečným "cliffhangerem" mě velmi potěšila. A až se vymaní z kingovského vlivu a přetaví ho do čistě vlastního, originálního hlasu... to bude teprve paráda. I tak - pět hvězd za skvělý začátek.

lisc
11.05.2019 2 z 5

Asi ve třetině děje jsem se nemohla rozhodnout, jestli číst dál, nebo ne, nakonec jsem dočetla a konec mě naprosto překvapil a trochu znechutil.

Pavlnka
06.05.2019 3 z 5

Nebylo to až tak hrozné, jak tady zmiňují některé recenze, ale taky to není žádná pecka. Takový střed.