Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2907 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

michimuller
01.03.2022 4 z 5

Kříďák, drásavý a děsivý psychothriller...ach jo! Srovnávání se Stephenem Kingem proboha proč? Dávat hned nálepky někomu, kdo si vyšlapává vlastní cestu mu spíše ubližuje a to si autorka za svoji hodně dobrou prvotinu nezaslouží. Mě se Kříďák líbil a vůbec mi nevadí, že zůstala některá tajemství a nevysvětlené záhady záhadami napořád. To přeci k mysteriu patří. Audioknížka namluvená panem Vasilem Fridrichem naprosto super poslech. Za příjemně děsivou a tajemnou atmosféru po celou dobu příběhu zasloužené čtyři hvězdičky. Mínus jedna pidi hvězdička za konec, závěr patří mistrům a to tu nebylo. Ale já si dám volné pokračování v další autorčině knížce Jámy.

Burák
10.02.2022 3 z 5

Nejsem úplně fanynkou díla S. Kinga, takže to, že je Kříďák takovou poctou jeho příběhům, mi vlastně vůbec nepřišlo jako motivace, proč se do knihy pustit. Nakonec mě nalákala zdatná marketingová kampaň, zajímavý název a ocenění za Debut roku. Jo, a taky příjmení autorky, které snad víc britské být ani nemůže. :)

Upřímně, je v rámci žánru detektivek a krimi, je to takovej průměr. Ale zároveň to nebylo nudné a neměla jsem potřebu knihu odkládat před dočtením. Líbilo se mi střídání dějových linek, kdy se stejnými postavami potkáváme v době dospívání i na prahu středního věku. Pozitivně hodnotím i vykreslení atmosféry anglického městečka, které je sice zajímavé pro turisty ale bydlet v něm už žádná idyla být nemusí. A bavila mě i postava Kříďáka.

Vyřešení případu už bylo trochu na sílu, taky mi tam vadilo pár nelogických kroků (ale je možné, že jsem jen nepozorně četla). Každopádně nebudu mít problém dát šanci i nějaké jiné knížce od této autorky.

zp87
30.01.2022 3 z 5

Dost jsem přemýšlela, jestli 3 nebo 4 hvězdičky, nakonec dávám tři, musím totiž začít víc třídit (top knihy od méně top) a upřímně - knížka mě tak trošku zklamala.
Plusy - styl psaní, čtivý, jednoduchý, jasný. Humor, vtipné dialogy. Děj ani postavy nepůsobí zmateně. Zasazení děje do letních prázdnin a partičky dětí, střídání roku 1986 a 2016... Četlo se to velmi dobře, z tohoto pohledu klidně i 4*.
A líbí se mi, že to bylo jiné, žádný vyšetřovatel ani komisař, linie detektiva prakticky žádná.
Mínusy - tak nějak celé rozuzlení, nedotaženost, těžko to popsat - ale zkrátka konečný pocit po dočtení. A ten je asi to hlavní.
SPOILER: V jednu chvíli mě i napadlo, že pachatelem je Eddie (sběratelská vášeň), takže kdo má na svědomí hlavu, jsem si celou dobu myslela. Jen je tedy škoda, že autorka si se čtenáři víc nepohrála a velmi rychle bylo zřejmé, že on pachatelem není. Klidně to na něj mohlo ukazovat víc. Anebo na někoho z partičky. A mrzí mě, že když už se v příběhu ukázaly přízraky (Sean, pan učitel Kříďák...) tak nějak to vše vyšumnělo, přitom bylo jasné, ze nešlo jen o sny. Tak to Eddie bláznil, nebo jak? Zkrátka nedotažené...

martini.ce
30.01.2022 5 z 5

Na začátku byla parta obyčejných 12letých kluků a jedné holky. Jezdili spolu na kole, chodili na hřiště a jednou vyrazili spolu na pouť a kolotoče. A tato příhoda začne měnit jejich životy. Ve vyprávění se prolínají dvě časové období - rok 1986 a 2016. A jednotlivé střípky se pomalu skládají dohromady... Bavilo mě to. Taková ta knížka, kdy se mi chce spát a zbývá posledních sto stran - a spánek musí počkat.

lapagerie
27.01.2022 3 z 5

Celkem fajn detektivka, i když mi něčím připomínala "TO". Možná tou partou kluků a zrzavé holky, letními prázdninami? Ale jo, jako záležitost na dvě tři odpoledně je to dobrý

vekkr
23.01.2022 2 z 5

Audiokniha.Velmi průměrná a za 14 dní nebudu vědět,že jsem to četla.Konec jsem poslouchala 2xabych to pobrala a pak si řekla jen -aha.

berila
20.01.2022 3 z 5

Tak já asi nebudu patřit mezi příznivce této autorky. Dlouho to bylo o ničem, ke konci se to trochu zlepšilo, ale už jsem četla daleko lepší thrillery. Kdosi na databázi srovnává spisovatelku s Kingem. Nečtu horory a tudíž ani Kinga, ačkoliv je to určitě dobrý spisovatel. Zvládla jsem od něj dvě knihy a už se k němu, co se týče hororů, nikdy nevrátím. Uvidím, jestli se dám ještě do jedné knihy od spisovatelky.

st18321
16.01.2022 5 z 5

Tuto autorku mám opravdu rád. Již jsem četl Ti druzí nebo Upálené. Tato kniha mě ale bavila ze všeho nejvíce. Asi to bude tím, že mám slabost pro knihy kde se skloubí parta kamarádů, letní prázdniny a záhadné události. Knihu můžu všem doporučit a určitě si ještě přečtu Jámu. Tohle se fakt povedlo takže za pět hvězdiček.

věrapodpěra
14.01.2022 2 z 5

Průměrná oddechovka. Příběh je psaný takovým čtivým, jednoduchým stylem, má celkem spád a je tam ze začátku hezky tajemná, strašidelná atmosféra. Avšak čím víc jsem se blížila ke konci, tím více jsem byla zklamaná z postupného (ne)vysvětlení některých záhad a ze samotného konce, který byl zvláštní.

KatChiss
12.01.2022 4 z 5

Audiokniha:
Dvě dějové linky, které dělí 20 let. V jedné se setkáváme s mladým chlapcem, který chodí na základní školu a který je svědkem jedné nepříjemné situace, jež roztočí kolo dalších. S kamarády si pomocí kříd nechávají vzkazy. Druhá dějová linka nám ukazuje již dospělého chlapce, který se stal učitelem. Vztahy s kamarády už nejsou tak pevné. Ale zvláštní věci se dějí pořád. Nebylo to nic, z čeho bych si sedla na zadek, ale díky přednesu Vasiliho Fridricha to byl zajímavý zážitek.

kikies
08.01.2022 2 z 5

Já teda nevím, mě to rozhodně tolik nechytlo. Přijde mi to jako slátanina spousty rozpracovaných myšlenek, ve kterých se autorka ve finále ztratila a pak to prostě na sílu dotáhla do konce. Bylo tam příliš mnoho linek a odboček, z nichž některé úplně zbytečné, trochu napínavé, trochu mystické, ale ani jedno není dotažené do konce. King nepatří k mým nejoblíbenějším, ale tohle mi přijde jako dost slabý odvar.

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Miluju Kinga a jeho To, a tak jsem si nemohla nechat ujít Kříďáka od C.J. Tudor, která se Kingem nechala volně inspirovat. Přečteno za dva dny, knihu jsem jen nerada dávala z ruky přes noc, celá napnutá, jak to s těmi křídovými panáčky vlastně je a kdo za vším stojí. Nečekané zvraty, mrazivá atmosféra, parádní příběh a ten závěr! Já jsem spokojená.

"Tajemství jsou jako prdel. Každej ji má. Někdo ji má akorát špinavější než ostatní. "

Ishir
31.12.2021 2 z 5

Pro mě je tato kniha průměr. Nevím nijak zvlášť mě příběh nenadchl.

pch1976
30.12.2021 1 z 5

Tak to byla hodně nudná kniha. Rozhodně to není bestsellerová kniha.

Janinkniznisvet
27.12.2021 5 z 5

Knížku jsem četla díky knižní štafety. Už od začátku byla kniha napínavá. Líbilo se mi že, se tam promítali dvě dějové linky. Musím říct, že i když preferují klasické kapitoly tady mi to vůbec nevadilo, lépe jsem se v knize orientovala. Líbilo se mi, že kapitoly byly otevřené a nutily vás pořád číst. Vadili mi vulgární výrazy. Závěr byl nečekaný a dobře spravovány.

stojinek
25.12.2021 3 z 5

První setkání s touto autorkou a naštěstí v originale. Zajímavé pojetí napětí, strachu, lidske fantazie...kniha mě bavila, pro mě odpočinkové čtení.

smajiska
24.12.2021

I když jsem asi čekala něco jiného, kniha mě nakonec bavila. Ale upřímně, takový ten stav, kdy se od knihy nedokážu odlepit a prostě čtu ve dne v noci až do konce, ten nenastal. Škoda, nechybělo k tomu moc.

Warty
18.12.2021 3 z 5

Žádné velké napětí se nekonalo. Navíc jsem tipla správně vraha, což se mi moc často nestává. Takže shrnuto, podtrženo, je to průměr.

PeM
28.11.2021 3 z 5

Průměr, na zadek z toho určitě nesedám. Po druhé už bych nečetla.

verden
27.11.2021 3 z 5

It z toho priam kričalo...