Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2893 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Kniholapka
Kniholapka
29.06.2022 4 z 5

Kniha s nádechem tajemna, kdy prostě víte, že vás něco čeká....jen asi netrefíte přesně co. Kniha se mi líbila, tento žánr mám celkem načtený a nemohu říci, že by mě kniha zklamala. Jednu špatnou postavu jsem uhádla, ale na úplný vrchol příběhu jsem nedosáhla.

Pampalini
Pampalini
12.06.2022 4 z 5

Je to o dětství, dospívání a dospělosti. O tom, jak svět vnímá dítě a jak dospělý. Co všechno se stává a ovlivní nás navždy. Dobrý styl, autorka občas filozofuje (to se mi líbí). Překombinovanost patří k tomuto žánru. Inspirace u těch nejlepších se omlouvá.

Sabča817
Sabča817
11.06.2022 4 z 5

Pro mě velké literární překvapení a milé! Knihy jsem se tak 3 roky obávala, vzhledem k rozporuplným recenzím. Konečně jsem se odvážila a nelituji toho... Děj je velice čtivý a napínavý. Taková hororová detektivka. A ano, ta podoba s dílem " TO " od S. Kinga tam je, ale řekla bych, že minimální. Vůbec nemám ten pocit, že by byl Mr. King nějak uboze vykradenej. Ve finále jsou tam velké odlišnosti. Na závěr jedno poměrně šokující překvapení....

MisakCZE
MisakCZE
01.06.2022 4 z 5

Prvotinu autorky jsem četl jako v pořadí třetí po Těch druhých a Jámě, v mnohém se podobá právě Jámě (nebo Jáma jí?), dokonale mi sedí autorčino psaní v první osobě protknuté sarkasmem a ironií a taktéž parádní je jak přirozeně vyobrazila alter ego hlavní postavy, spousta z vás se v některých větách určitě uvidí:) Děj rozdělen do dvou časových linií, krásně vystupňovaný, pár hodně nepříjemných scén a nejvíc vás odpálí poslední tři strany ... knihu doporučuji všech, kteří občas mluví jinak než myslí a zároveň si rádi v dětství kreslili na ulici skákací panáky

marekB78
marekB78
22.05.2022 4 z 5

Úplně to nenadchlo, ale nebylo to ani to nebylo špatné. Ale rozhodně jsem četl i lepší knihy... A bylo jich dost :)

Čmeláček
Čmeláček
21.05.2022 5 z 5

Výborná kniha. Na Kinga sice nedám dopustit, ale tohle mi sedlo úplně stejně. A fakt nemám pocit, že by Tudor mistra vykrádala. Píše dobře a je svá.

markettH
markettH
16.05.2022 3 z 5

Nebyla nejhorší, ale wau efekt se na konci nekonal. U takové knihy čekáte nějaké "velké" finále a klidně mohla mít o pár stran méně.

Stani95
Stani95
26.04.2022 4 z 5

Líbila se mi vystižená atmosféra. Asi to není nejlepší krimi, co jsem kdy četla, ale námět zajímavý.

Áža707
Áža707
24.04.2022 5 z 5

Knihu jsem opět poslouchala jako audioknihu a musím říct, že pan Vasil Fridrich příběh namluvil úplně božsky a pokud máte rádi audioknihy, tak tuto naprosto doporučuji.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. První se odehrává v roce 1986, kdy hlavní hrdina Eddie je dvanáctiletý kluk, který zažívá dobrodružství se svými přáteli. Střídají to kapiloty ze současnosti z roku 2016, takže 30 let po veškerých událostech.

Děj vás nádherně udržuje v napětí, kdy postupně dáváte celý příběh dohromady. Takže na začátku knihy víte, že se NĚCO stalo, ale až postupně dojdete k tomu, co to vlastně bylo. Musím přiznat, že některé části a popisy působily děsivě a já jsem nemohla poslouchat v noci.

S napětím jsem očekávala, co přinese konec. Někdy jsem hodně nadávala, když se dělo něco napínavého a proběhl skok v čase. Jinak mi forma nevadila a právě bych řekla, že ještě více udržovala čtenáře v napětí.

Když se na konci vše vyřešilo, byla jsem překvapena, protože tohle jsem doopravdy nečekala. Příběh byl velmi dobře zamotaný, ale na konci se vše krásně vysvětlilo. O to více mě překvapilo, když mi zbývala ještě jedna kapitola a myslela jsem, že už nemůže přijít větší WOW efekt. Ale to jsem se náramně spletla! Ještě teď o tom musím přemyslet.

Tato kniha mě ohromně bavila, nesmírně mi vyrazila dech a rozhodně vám ji doopravdy hodně doporučuji. Takže pokud máte rádi Thillery s detektivní zápletkou, myslím, že špatně nešáhnete, když zvolíte tuhle knihu.

⭐ 5/5

slawa.cap
slawa.cap
19.04.2022 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Obvykle tento žánr nevyhledávam, ale v poslední době jsem si zvykl na detektivky s dětmi v roli vyšetřovatelů. Tak jsem zkusil i toto.
Kniha prologem dost šokuje, stejně tak kapitolou z pouti, zbytek je ovšem v dost jiném duchu a tak nějak mi to spolu moc neladilo.
Poměrně se mi líbilo střídání dějových linek, ale přišlo mi trochu nekonzistentní. Jako kdyby někdy došlo k drobnému výpadku ve vyprávění.
Výpadky má i hlavní hrdina, ty přičítám jeho nastávající nemoci, neboť zcela zjevné nevidí, na druhou stranu mu snadno dochází věci se kterými i Sherlock měl trochu potíže.
Stejně tak pronese několik mouder ze kterých jsme vydedukoval že má ne jen alzheimera, ale že je i debil. Na učitele poměrně nevhodná kombinace.
Nemůžu říct že to byla ztráta času. Já se zábavním skoro čímkoliv. Ale rozhodně mi to nic nedalo a k žánru mně to nijak nepřitáhlo.

AltaMari
AltaMari
12.04.2022 4 z 5

Velmi povedená napínavá oddechovka, lehce strašidelná. Do poslední chvíle jsem zápletku nerozpletla a momenty překvapení vydržely až do konce. I styl psaní se mi líbil. Narážek na příběhy S.Kinga je zde opravdu hodně, rozpoznala jsem nejméně 5 kingovek... a možná přesně tohle mě, kingofila, přiměje, abych si knížku přečetla ještě jednou a hledala další.

LenkaMacak
LenkaMacak
07.04.2022 2 z 5

Napínavá a čtivá kniha, moje chyba byla, že jsem ji četla až po Upálené, která se mi líbila rozhodně víc.

Makaja
Makaja
03.04.2022 4 z 5

Jako jo, čtivá kniha, hodně zvratů, napínavá, ale......ale Upálené je prostě lepší. Toto pro mě málo pravděpodobné, aby se jednomu člověku ( nebo jedné partě) děly takové bizarnosti. Takže nemůžu než dát jednu hvězdu dolů.

Amitiel76
Amitiel76
25.03.2022 5 z 5

Tak v prvé řadě nechápu to nízké hodnocení. Kniha byla naprosto skvělá. Vtáhla mě od první stránky, a nedala se odložit. Bylo to napínavé, tajemné a místy mě až mrazilo v zádech. Prolínání dvou časových rovin, které od sebe dělilo třicet let. Přesto vyprávěno jednou osobou. V roce 1986 bylo Edovi dvanáct let. O tři desetiletí později, je to již muž ve středních letech. Jeho vyprávěním jsou nám zprostředkovány vzpomínky na události konce jednoho léta, které odstartovaly několik tragédií. Události, které poznamenaly životy party děcek na malém městečku.
Konec knihy jsem někde v hloubi duše tušila. Přesto ve mě zanechal takový divný pocit smutku a hořkosti ....
Rozhodně se poohlédnu po dalších autorčině dílech. Za mě plný počet hvězdiček!

Šárka88
Šárka88
24.03.2022 4 z 5

Audiokniha- líbilo se mi to mnohem víc, než Jáma. Příběh mi dával větší smysl a musím říct, že vyprávění Vasila Fridricha opět super.

Andrea81
Andrea81
20.03.2022 4 z 5

Hodně, opravdu hodně, mi to připomínalo To od Kinga. A líbilo se mi to.

Baja333
Baja333
17.03.2022 5 z 5

Napínavé, neodložitelné a do poslední chvíle nejasný konec. Za mne plný počet hvězdiček.

twiggynka
twiggynka
10.03.2022 5 z 5

První dojem byl:" tvl úplně vidím partu dětí z knihy To, i to prolínání času!" takže když jsem knihu začala číst, už jsem byla zaujatá. Ale nakonec se mi kniha velmi dobře četla, dej mě bavil a přečtu si i další knihu od autorky.

Gibis
Gibis
09.03.2022 5 z 5

Mě se Kříďák líbil. Mělo to tajemnou, trochu děsivou atmosféru a bylo to zase úplně jiné než klasické thrillery. Výborně načtená audiokniha Vasilem Fridrichem. Určitě vyzkouším nějakou další detektivku této autorky.

HelenBarbora
HelenBarbora
03.03.2022 2 z 5

Dobře se čte, ale děj mohl být lépe propracovaný. Také si nemyslím, že si kniha zaslouží titul Debut roku 2018.