Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2908 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Renca.ch
09.10.2023 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, ze začátku hodně připomínala Kingův horror "To", je poznat,že se jím autorka inspirovala. Postupem času mi ale příběh nepřipadal nijak mysteriózní, většina věcí byla vysvětlena,proto mi křídoví panáčci přišli zbyteční a zmateční a nemuseli v knize ani být ;) Závěr mě nijak nešokoval, od začátku se dal očekávat, možná jsem čekala jiný víc propracovaný konec, knihu doporučuji k přečtení.

tess.de.veles
07.10.2023 1 z 5

Tak tohle byla slabota...nuda...ztrata casu...
Tesila jsem se az to doctu, ale ne kvuli tomu, abych vedela jak to vsechno bylo ...,ale proto, abych to uz mela za sebou...

EleanorJane
28.09.2023 2 z 5

Tak já nevím, asi jsem moc náročný čtenář... Knihy od autorky jsem četla tak nějak pozpátku (od nejnovějších po nejstarší) a opravdu mám pocit, že se jen opakuje. Stejná témata: škola, šikana, trochu podivný hlavní hrdina s tajemnou minulostí. Děj je pořádně propletený a velké množství náhod (nebo to byla karma?). Propletené, asi jak už to na maloměstě bývá... Trochu ale předvídatelné.

Vixiene
16.09.2023 2 z 5

Poslouchala jsem formou audioknihy před pár měsíci a upřímně to bylo jedním uchem tam a druhým ven, proto už si bohužel ani nepamatuji detaily. Vzhledem k tomu, že to je už druhá kniha od autora, která mě nějak zvlášť nenadchla, tak uvidíme, jestli v něm ještě budu pokračovat.

Galadwen
12.09.2023 2 z 5

Kniha mě moc nechytila. Sice je celkem čtivá a chtěla jsem znát rozuzlení, ale byla bych raději, kdyby se k němu doklopýtalo trochu rychleji. Motiv objevujících se křídových panáčků a hrdinových halucinací/zjevení? nebyl podle mne ani dostatečně využit, ani dostatečně vysvětlen. A na YA, za niž jsem knihu považovala, možná mylně, je text dost plný různých vulgarit. Předtím jsem četla Upálené, které mě bavily mnohem víc.

Bla80
08.09.2023 5 z 5

Kniha se mi libila, byla to moje prvni ctena od autorky. Libilo se mi prolinani dvou casovych linii, udrzovalo to cloveka v napeti, protoze v soucasne linii vzpominali na cosi v minulosti a pritom v linii z minulosti k tomu jeste taky nedoslo. Autorka pise ctive, neni to nuda a clovek proste musi cist, aby se dozvedel vsechno co nejdriv.

SáraR.
05.09.2023 5 z 5

Křídák. Originální knížka, s originálním názvem a naprosto úžasným příběhem. Skvěle zpracovaný příběh, fajn postavy, které se tam povahově a vzhledově skvěle hodí. Dějová linka byla velmi obsáhlá, někdo by si možná řekl, i trochu zmatená, ale mě se tam orientovalo celkem dobře. Nad každou kapitolou je napsaný rok, kdy se to odehrává, takže jste jenom přecvakávali do hrdinova mladšího či naopak staršího já. Prostě si v hlavě přeskočíte o 30 let dopředu a zpátky. Vzhledem k tomu, že to bylo z pohledu té samé postavy, tak to bylo v pohodě. Celkový nápad s křídovými panáčky byl skvělý a neskutečně oceňuju již milionkrát zmíněnou originalitu celého díla. Samotné rozuzlení bylo hodně překvapivé, ale poslední kapitola byla naprosto šokující. Já jsem si teda ze začátku myslela, že to bylo takhle, ale pak jsem to přehodnotila, protože tam byli nějaké skutečnosti, které celou teorii vyvracely. Ale tohle jsem opravdu nečekala! :0

Satyrka
31.08.2023 4 z 5

Tak tohle se mi líbilo!
Jako první zmíním to, že já (zatím) nic od Kinga nečetla, pokud se nepočítá pár stran Carrie, v době, kdy jsem na to ještě neměla mentalitu, věk, kdoví, ani jsem neviděla žádné filmové zpracování. Takže podobnosti s TO vidět nemůžu, jak tu mnozí píší.
Kniha patří mezi ty, které jsem koupila před hodně dlouhou dobou, a pak je nechala ležet v knihovně. Vlastně jsem si ji pořídila díky jedné paní na dovolené v Chorvatsku, Češce, co měla lehátko za mnou a nadšeně o knize vyprávěla. Díky! (I když jsem knihu přečetla až teď.)
Kříďák mě vtáhl a už nepustil. Od začátku do konce jízda, po celou dobu vás doprovází mysteriózní záhadná a trochu hororová atmosféra, tušíte katastrofy a nehody a chcete vědět, co se stalo a co se děje. A co já miluju v příbězích je zamotanost, a ta tu určitě byla. Postupné odkrývání "pravd" i pravd. Držení v napětí. Nechyběly ani životní... myšlenky a moudra, tak bych to mohla nazvat, leč lehce depresivní. Co se týče "pravděpodobnosti, že se něco takového může stát v "reálném životě "", na to já moc nekoukám, to už musí být fakt šíleně přitažené za vlasy, tohle ale nebylo.. aspoň pro mě ne.
Takže jsem nadšená, i když jsem původně čekala spíš čistě horor, dávám 4,5/5.

megamysl1901
23.08.2023 4 z 5

(SPOILER) SPOILER!!
Kniha je napínavá a velmi čtivá. V průběhu čtení mi však občas přišel děj překombinovaný a místy zmatený. Po dočtení stále nevím či Eddieho sny byly jen sny, halucinace zas halucinace nebo něco nadpřirozného. I tak doporučuji přečíst a dávam 4*.

majc
04.08.2023

Jak už tu pár lidí zmiňuje, také mi to až moc urputně připomínalo IT od Kinga.
Co autorce nemůžu upírat je to, že kniha se čte vcelku dobře. Děj utíkal a oproti Kingovi zde nebyla hromada popisů, bohužel ale ani přílišné budování charakterů, které u Kinga tolik obdivuju.
Kdybych měla vzít některou z postav, klidně i hlavního hrdinu, a popsat, jaký je. Tak je to pro mě velmi obtížné. Vlastně jsem tam ani neměla komu fandit, ani mě netrápilo, co se s postavami děje a co prožívají. Ve čtení jsem pokračovala jen z čiré zvědavosti, jestli ten Kříďák bude obdobný klaunovi, nebo autorka přijde s něčím novým.

Co mě po přečtení knihy dokáže nakrknout je, když některé věci zůstanou nevysvětleny a člověk si říká. Dobře, skončilo to takto, ale tohle nedává smysl, tak jak to bylo.

MOŽNÝ SPOILER!!!!!!!!!!!!
Konec knihy mě ani moc nešokoval. Spíš mi to přišlo chvílemi matoucí. Ed skáče od jednoho známeho ke druhému a sbírá nitky vzpomínek. A konec jakoby se autorka rozhodla, že to teda nějak uzavře a hledala koho kam napasovat, kdo co udělal a hlavně co nejvíc šokovat. Nevím, jsem z toho docela zklamaná. Čekala jsem něco mnohem víc.

Twinny
15.07.2023 3 z 5

Čekala jsem, kdy se objeví balonky s nápisem Derry.
Na jednu stranu to bylo napínavé a já čekala, co se stane. Měla jsem spoustu otázek a podezření. Na druhou stranu jsem čekala něco jiného. Potenciál s křídovými panáčky byl velký, ale bohužel nevyužitý. A některé otázky zůstaly nezodpovězeny.

KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

C.J.Tudor je autorka co uplně žeru Kříďák byl super děj mě v táhnul hned a nenechal mě vydechnou psaní mi sedlo děj plynul nenudila jsem se...

monishek
06.06.2023 4 z 5

Tak mne se pribeh libil. Bylo to napinave a melo to spad. Střídání dvou casovych rovin bylo prijemne zpestření deje. Minulost me mozna bavila o neco vice. Na to, ze je to autorčina prvotina, tak skvela prace. Dokázala bych si predstavit vetsi brutalitu a vice prekvapujicich momentu, ale opravdu jsem si pribeh uzila. Kinga nečtu, tak nemohou soudit, jak moc je to podobne.

Mily95
01.06.2023 3 z 5

Kniha sa dobre a rýchlo čítala, ale sklamaním boli až skoro totožné kópie a "nápady" z knihy "TO". Mala som skôr pocit, že čítam slabší odvar Kinga, resp.trochu iný príbeh hrdinov z "TO". Preto menej hviezdičiek. Ale príbeh nie je zlý, koniec celkom nečakaný.

sezonni.ctenar
04.05.2023 5 z 5

Mně se teda kniha velmi líbila, četlo se to velmi dobře a svižně, líbil se mi styl psaní, postavy, celé prostředí i zápletka. Občas čtu v názorech, že autorka jen kopíruje Kinga, což mně připadá velmi úsměvné vzhledem k tomu, že já Kingovy knížky opravdu nějak moc nemusím (přečetla jsem 2 od něj, plus jednu nedočetla). Takže tohle srovnání vnímám jako zvláštní, ale každého názor.

katerina8537
23.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Tato kniha i autorka mne zklamaly. Bohužel mám pocit, že čtu opsaného Stephena Kinga.Jinak na čtení dobré, člověk má napětí v tělě, ale ten King...

snimcibdim
09.04.2023 2 z 5

Pro mě zatím nejslabší autorčina kniha. Základ má sice stále stejný rukopis a pro ni typické propriety (hlavní hrdina s "máslem na hlavě", maloměsto s historií, viktoriánská barabizna, puzzle vzpomínek a útržků minulosti, návazný zločin v současnosti), ale tento příběh pro mě velmi záhy ztratil napětí a pointa mi přišla jak z béčkových filmů. Jsem opravdu ráda, že toto nebyla první autorčina kniha, kterou jsem četla (poslouchala), asi bych totiž už po žádné další nesáhla...nedoporučuji.

Sumatrae
31.03.2023 3 z 5

Kniha se cte svizne, ctenare navnadi na paradni jizdu, ale woooow efekt se nekonal.. Myslim, ze potencial kridovych panacku autorka plne nevyuzila, nektere otazky mi zodpovezeny nebyly Na to, jak byl pribeh rozehrany, tak zaver byl takovy....useknuty, ale pricitam to tomu, ze to byla autorcina prvotina a na prvotinu, to je zajimavy pribeh

Kacka999
31.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Trochu zklamání. Čekala jsem víc. Už od první zmíňky kleptomanie mi bylo jasné, kam se hlava Kolotočenky poděla. A kdo ji mohl asi tak zabít? Taky jsem v průběhu čtení na vraha přišla. Musím však brát v potaz, že je tato kniha od autorky první. A po přečtení Upálené vidím pozitivní rozdíl. Hlava mi však nebere oběšence na obálce :D

veronika3141
20.03.2023 3 z 5

Prvni kniha od tohoto spisovatele a dej nebyl spatny takze stoji za precteni .:)