V říši zla: Křičící orel za Rýnem

V říši zla: Křičící orel za Rýnem https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58076/bmid_v-risi-zla-kricici-orel-za-rynem-Dh4-58076.jpg 5 32 6

Křičící orel série

< 4. díl

Další pokračování Sedmi cest do pekla, Currahee a Cesty do Arnhemu. Po skončení bitvy u Bastogne čekalo na "křičící orly" další tažení, které je vedlo přes Alsasko, Porúří, Porýní, Bavorsko až do Rakouska. Den vítězství v Evropě zastihl Burgetta a jeho kamarády v Hitlerově proslulém "horském hnízdě" v Berchtesgadenu. Burgett a jeho kamarádi osvobodili i čtyři koncentrační tábory. 101. divize se připravovala k přesunu na Dálný východ. Kapitulace japonska však změnila situaci, a tak mohl dvacetiletý seržant Burgett nastoupit 31. 12. 1945 konečně cestu domů.... celý text

Literatura faktu , Válečné , Historie

Vydáno: , Jota

Beyond the Rhine - A Screaming Eagle in Germany , 2001

jan.para
jan.para
19.07.2023 2 z 5

Na můj vkus opět nepřehledné.

albert19
albert19
07.06.2023 4 z 5

V celku dobré čtení, ale proto, že jsem četl dost lepších tak hodnotím jak hodnotím.

dontbullshitme
dontbullshitme
08.06.2021 5 z 5

Knihy se ke mně dostávaly tak nějak na přeskáčku (teď jsem skončila válku a jdu na začátek do Normandie), ale to nevadí, zážitek je to silný, ať to vezmete odkudkoliv. Jsem moc ráda, že jsem si ty knihy sehnala a nepustím je. Chyběl mi jen bližší popis pocitů, jak to všechno vnímal, někdy mi přišel pan Burgett chladný, ale to jsem možná jen zhýčkaná filmy, kde je všechen ten strach, smutek a podobně hezky vidět. :)

frantisek8863
frantisek8863
15.10.2017 5 z 5

Závěr série a tedy i závěr války skvěle doplňují vzpomínky spisovatele, který jako výsadkář prošel ode dne D celou Evropou. Tedy těmi nejnebezpečnějšími místy, kdy svým osobním stylem popisuje nastalé situace a boje vedoucí do srdce Německa, šokující odhalení zvěrstev páchaných v koncentračních táborech až po "návštěvu" Hitlerovo sídla. Spojenci vyhráli válku, všude je radost a nadšení nad koncem válečného šílenství jen Američané, kteří přežili krvavé boje v Evropě se obávají, že pro ně válka ještě neskončila a očekávají nasazení v Japonsku. Naštěstí autor nemusel psát další díl svých vzpomínek z invaze do Japonska.

MartinezZ
MartinezZ
07.07.2015 5 z 5

Pokud bych tedy měl nějak ohodnotit celou sérii čtyř knih, tak by se dalo říct, že zraje jako víno. První kniha mě moc nenadchla svou krátkostí, další relativní chladností popisů dění, až se pak Burgett rozepisoval a skončilo to až neuvěřitelnými popisy osvobozovaných koncentračních táborů, stejně tak jako svým způsobem zapomenutí na výsadkáře ke konci války a rozpuštění jednotky. Za přečtení tak tohle všechno skutečně stojí!

Medvezh
Medvezh
19.02.2011

Tenhle díl není nic pro slabé nátury. Burgett zde do detailů popisuje dojmy z osvobození malého koncentračního tábora a vězte, že v 9. dílu minisérie Bratrstvo neohrožených (Band of Brothers) je ukázán jako mírumilovné místo. Na stránkách knihy najdete následky drastických pokusů táborových lékařů a osvobozené živé tu nikdo objímat a utěšovat nebude - ostřílení vojáci místo toho ze strachu před neskutečnými postavami utečou na korby náklaďáků, kam se za nimi vyhládlí vězni nemají sílu dostat.

druhá světová válka (1939–1945) západní fronta (2. světová válka)

Donald R. Burgett
americká, 1925 - 2017