Krev pro rusalku

Rusalky, žínky, meluzíny, říkejte jim, jak chcete, protože co si budeme vykládat, většinou se stejně živí jako šlapky. Stačí zaplatit a víla se vám promění, v koho si přejete. Má to ale malý háček – platí se krví. Pro dohled nad vílami je tu speciální policejní oddělení a lidé v něm vědí, že když děláte s vílama, vždycky se něco podělá. A Dominiku Stolbenkovi se teď život podělal víc, než by si kdy dokázal představit. Navíc se v řece objevila mrtvá víla a její smrt má vyšetřit právě on. Vítejte ve špinavém světě vílích bordelů, krve, staré magie a tajemství, která se nezastavitelně derou na povrch....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390163/krev-pro-rusalku-xbk-390163.jpg 4.139
Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Kniha Krev pro rusalku

romusak
předevčírem

Kniha napsaná českou autorkou, poměrně vysoké hodnocení, slušné komentáře, pustím se do ní (tedy myslím do knihy ne do autorky i když možná …).
A teď vidím, že se dokonce odehrává v mém rodném Brně!

Rusalky živící se lidským masem pomůžou vyhrát jakousi válku ve prospěch Pospolitosti (což je vlastně dnešní V4), společenství Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků, Poláků a Maďarů. No nevím co zmohly proti kulometům tankům, letadlům, ale dobrá.
Zásluhy mají, to je jasná věc, ale co dál s nimi? Založíme Centrálu speciálních činností, která bude na víly dohlížet a držet je při zemi.
V Centrále pracuje i Dominik, hlavní hrdina a zde je i hlavní problém knihy. Ten člověk se motá od ničeho k ničemu, je jen ve vleku událostí a pro jistotu nedělá raději vůbec nic, samá migréna, věčně ho někdo zachraňuje, připadá mě spíš jak "dívka v nesnázích".
Ghetto na Vinohradech mě připadá taky dost ulítlé, proč ne raději Husovice, Zábrdovice? Asi by si starousedlíci s rusalkami pili krev a možná se i žrali navzájem.

Nemůžu říct, že je to vyloženě špatná kniha, příběh je dobře vymyšlený a vesměs zábavný. S akčnějším Domem bych hodnotil hodně vysoko, ale takhle jen slabší průměr.

tereza1198

Je mi líto. Nesedlo mi to. Hodně jsem přeskakovala a nudila se. Nápad super. Pár skvělých okamžiků. Plus body za hlavního hrdinu, který vlastně žádný hrdina není (i když tisíckrát lepší troska je Don ze Spáleného muže). Takže kniha je dobrá, ale asi jsem na ni neměla náladu nebo co. Za mě to mohlo být o dost drsnější. Jsem ráda, že jsem se prokousala nakonec.

cori

Další brněnské fantasy, tentokrát ze života lidí a víl, kdy se oba druhy navzájem požírají a není to myšleno jen metaforicky. Nechápu, jak Dominik Stolbenko mohl vůbec vystudovat školu a působit deset let u vran, když byl chodící nevyspalá zombie pod práškama.

Eslem

Románový debut K. Sněgoňové mi k srdci příliš nepřirostl - zejména však proto, že mě mistrovským způsobem přiměla prožívat se Stolbenkem tu jeho zatracenou a čím dál horší migrénu. Naprosto suverénně napsané dílo s velice odvážně pojatým hlavním protagonistou, které se (na rozdíl od mnoha jiných českých fantasy počinů včetně uctívaného Naslouchače) nesnaží dosáhnout na žádné úlevy přesahem do YA žánru a bez potíží obstojí proti náročnému čtenáři.

rimar

Podle veticky na obale ze to bude mega drsny jsem cekal neco jako Neomilnerovou a to se zdaleka nekonalo. Napad byl super napsane zajimave akorat mi prisla hlavni postava ze ma chvilema dost zenske chovani a reakce. Vsechny hlavni postavy Neomilnerove jsou zeny a myslim ze je to spravny krok - zena chlapske uvazovani ani reakce naplno nedokaze vyjadrit. A hlavni hrdina pak na mne misty pusobi tak trochu jako ufnukany a ujeceny kreten. Na druhou stranu na prvotinu super a doufam v dalsi pokracovani z tohoto sveta. Je fajn kdyz se zena neboji takto psat a vyjadrit i tu temnejsi stranu a ne psat ufnukane srdcervouci romantiky.

Turante

Tak tahle kniha byla opravdu velice zajímavá. Hlavní hrdina byl prostě člověk a další hrdinka víla. Určitě stojí za to si knihu přečíst. A doufám, že bude pokračování!

encyklopedie

....jelikož některý inteligentní moderátor přesunul tenhle komentář do diskuze, tak jsem ho v diskuzi zase smazal a dal ho sem zpět... můj komentář neobsahuje spoiler a je mým vyjádřením /komentářem/ ke knize!
OndřejMergl.....myslím si, že spisovatelka Sněgoňová nebude vůbec plakat, když takový "brilantní" booktuber už nebude její knihy číst......
--------
naopak /i když komentáře trudoše nemusím/ tady doporučuji jeho komentář přečíst.
Kniha Krev pro rusalku je podařený kousek roku 2018
....urban fantasy? ...detektivka? .....at je to cokoliv, je to prostě paráda ....minulý rok jsem fantasy očůrával .....ale tímhle jsem to všechno napravil....

Ještě jednou doplňuji, že u mne 100%.... a určitě přečtu znovu

OndřejMergl

Říkám si, jaký význam měl vlastně tento výlet do depresivního světa víl v Brně? Šlo o promyšlenou alegorii na nelidské zacházení s východoevropskými prostitutkami? Nebo jsem četl fantasy román s detektivní zápletkou? Případně si jenom Kristýna potřebovala někam vyventilovat morbidní alterego a přehršel kreativity?

Jazykově to je sice napsané dobře, hrubá mluva odpovídá ponurému prostředí, jenomže ve výsledku jsem byl z takového světa a čtení o něm akorát znechucený, tím spíše, že se odehrával v mojí domovině a něco takového bych České republice prostě nepřál.

Centrem dění je Brno, které neznám tak dobře, abych ocenil zvolené lokace. Detektivní zápletka není příliš komplikovaná a možná i proto jsem byl celou dobou na vážkách, zdali není pointou knihy něco jiného. Jenže co? Milostný příběh? Mentální vývoj hlavního hrdiny? Ilumináti a jiné elitní tajné kluby?

Vyprávění zpestřuje i pár menších zvratů [Hmm, říká se menším zvratům "zvratky"?], které mi buď nepřišly zásadní pro děj, nebo jsem je očekával, tudíž se překvapení nekonalo. Na závěr jsem ani slzy neronil, možná i proto, že mě celou dobu hlavní i vedlejší postavy chováním akorát otravovaly. Takže, jaký z toho mám výsledný dojem?

Že bych tuhle knihu doporučil leda otrlejším čtenářům. Že není napsaná zle, ale přitom její čtení příliš nepotěší (pokud si tedy zrovna nelibujete v kanibalismu). Že oceňuji originální autorský nápad, ale nepovažuji ho za něco, co nutně potřebovalo spatřit světlo světa. A že pokud autorka nepřesedlá na roztomilé růžovoučké jednorožce, asi od ní nic dalšího číst nebudu.

Kristýna Sněgoňová

Kristýna Sněgoňová