Půlnoční slunce

Půlnoční slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276518/bmid_pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 4 1291 279

Krev na sněhu série

< 2. díl

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Mere blod , 2015

Lenyaa
29.03.2018 3 z 5

Příběh nebyl špatný, ale konec mě zklamal... Nemůžu dát víc než 3*

minek
02.03.2018 3 z 5

Docela čtivá oddychovka, až na ten melodramatický konec.

Brambil
22.02.2018

Rychlá, svižná jednohubka. Možná kvůli scéně se schovkou a sobem mi připomenula oblíbené Lovce hlav:-)

IVANA0123
22.02.2018 4 z 5

Pro mě horší než HH - tam je ta laťka hodně vysoko, ale lepší než Lovci hlav. Ale jako každý jiný Nesbo se to četlo dobře. Prostě je to pan spisovatel, který umí psát.
(2/18)

SilvieSisinka
11.02.2018 3 z 5

Nebylo to spatne.Jen me stvalo kostel,zalmy a porad dokola.Malo napinave.

kadgam
07.02.2018

Neobvyklá kniha od majstra krimi. Páčilo sa mi zasadenie deja do odľahlej severskej krajiny, zápletka unikania pred zlom aj trochu romantiky.

Eidalon
04.02.2018 4 z 5

Krev na sněhu – Půlnoční slunce (Krev na sněhu II). Trochu jiný Nesbo, nebo jiný styl, jakoby autor trochu zromantičtěl.

Zatím co v prvním díle nechá hlavního hrdinu konat a snít až do smutného konce, ve druhém je hlavní postava vsazena do nového života. Dva muži, kteří mají společného jmenovatele, své zaměstnání, své šéfy, svůj osud a přesto každý úplně jiný. A taky to, že jim autor vložil jejich vyprávění do první osoby, jejich pohledem, což je vždy velmi působivé.

Ulf, jak se sám hrdina označil pro svoji novou identitu, prchá před Rybářem, neboť nedovedl plnit jeho příkazy a navíc si s sebou vzal peníze, které mu nepatřily. Postupně se dozvídáte, jaké motivace ho k tomu vedly a zjišťujete, že jeho život je vlastně výsledek náhodných příčin.

Prožijete s ním pár dnů na útěku a během nich proniknete do osudů a charakteru postav, stejně tak jako do složitého života na hlubokém severu, kde civilizace zasahuje jen okrajově.

Příběh je přímočarý, bez velkých zvratů, veletočů či složitých zápletek, na které jsme u autora již zvyklí.
Hlavní hrdina není žádný superman, a jak sám Nesbo napsal, dobrý člověk přesto, že se zachytil v osidlech organizovaného zločinu.

I druhý díl knihy, který je přeci jen trochu delší není žádná nová pecka, jedná se ale o další příjemné počtení.
Dal jsem-li prvnímu dílu lepší 3 hvězdy, tak na tomto hodnocení zůstávám o něco výše - takže 4.

trudoš
02.02.2018 4 z 5

Spokojenost, i když mi nikdo nevymluví, že Jo Nesbø měl knihy prohodit a jako první vydat tuhle a Krev na sněhu až po ní, protože by jedna s druhou lépe souzněly. Proč to neřeknu, abych příliš nespoileroval, ale jde o závěr a celkové vyznění.
Co bych každopádně jindy považoval za slabinu, je tady překvapivě předností. Ač zápletka nepředvede žádné kotrmelce (kromě jedné vážně nechutné scény, jejímiž aktéry jsou mrtvý sob a hledaný zločinec), má vyprávění přesně tu správnou noir atmosféru, díky níž románu jednoduše propadnete. Až bych skoro řekl, že těch dvou set stran bylo možná škoda, klidně mohl být rozsah dvojnásobný a přidalo by se tak na dějových zvratech. Na druhou stranu, směr příběhu je poměrně jasný a více slov by na tom pravděpodobně vůbec nic nezměnilo. Takhle autor staví pouze na svižných dialozích a sympatičnosti postav (kladných i záporných), a je třeba říct, že tentokrát mu všechno šlape na výbornou. Melancholická jednoaktovka pro chvíle akutního předávkování se štěstím.

Karborund
01.02.2018 4 z 5

Ve srovnání s prvním dílem této série, který mě velmi zklamal, bylo toto volné pokračování mnohem lépe zpracované.Zajímavé prostředí, nemnoho postav, výborné slovní obraty.Krimi na pohodu.

Makyyy
29.01.2018 4 z 5

Konec dobry...vsechno dobre.Nebylo to spatne,ale od Nesbøho jsem zvykla na lepsi kusy.

kokosek
26.01.2018 4 z 5

Další krátká chuťovka, tentokrát z prostředí které mám rád. A opět oživení - bez telefonů, bez počítačů. A jako bonus jedna scéna, která se hodně blíží scéně z jiné autory knihy - Lovci hlav. Takže já byl spokojen. Takovýchto krátkých příběhů může být klidně víc.

mirka71
16.01.2018 5 z 5

Opět taková jednohubka jako ,,Krev na sněhu" , odposlechnuto za dva večery, ale nevadí, všechny knížky nemusí mít 700 stran. Nevím proč je to jako pokračování Krve na sněhu, je to zcela jiný příběh, společné je jen to, že hlavní hrdina je svým způsobem lump, ale i tak mu držíte palce. Zasazeno do zajímavého prostředí, zase něco trochu jiného, není to detektivka, ale napětí rozhodně nechybí. Líbilo se mi to.

gingilla
15.01.2018 2 z 5

Neviem...od Nesba som uz cital aj daleko lepsie knizky.
Pre mna dost nudne, ponatahovane ...

Tefnut
28.12.2017 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Moje druhá kniha od tohoto autora a musím říci, že zaujala a četla se pěkně.

Skaut01
28.12.2017 5 z 5

Nezvykle tenká kniha tohoto autora, kterou jsem měl přečtenou na odpoledne. Napínavý příběh, který prostě nedovolí odejít ani na toaletu.

ewkat
19.12.2017 4 z 5

Opět zajímavé :-)

hroneczek
11.12.2017 4 z 5

Opět Nesbe nezklamal. Rychlé, svižné, spousta zápletek a zvratů. Jen mi zvláštní úkryt hlavního hrdiny v závěru připomíná úkryt hlavního hrdiny v Lovci hlav.

grizetka
14.11.2017 2 z 5

Nic moc. Nudilo mě to a příběh byl kromě jedné skoro poslední pasáže celkem nezajímavý a celkem bez zápletky. Velice zbrkle a rychle zakončeno, až řekla bych slaďácky oproti minulému dílu. Není to dobrá kniha. Omlouvám se. Za mě palec dolů.

perpe2a
06.11.2017 3 z 5

No nebylo to špatné, tudíž ani dobré, čili průměrné.

St.Evelin
31.10.2017 3 z 5

Harry Hole to není, no... Myslím, že Nesbi to umí lépe. Ale jako krátká oddechovka - no proč ne?