Půlnoční slunce

Půlnoční slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269587/mid_pulnocni-slunce-Cag-269587.jpg 4 1285 279

Krev na sněhu série

< 2. díl

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kasund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást. Půlnoční slunce je druhý díl duologie, kterou Jo Nesbo napsal pod pseudonymem Tom Johansen (na obalu knihy se však přiznává Nesbo, stejné je to i u zahraničních vydání).... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Mere blod , 2015

jan6945
jan6945
04.07.2019 5 z 5

Tato tenká kniha se mi velice dobře četla. Oproti některým jiným detektivkám od Jo Nesbo-např. Přízrak nemá tak depresivní děj. Z toho důvodu na knihu rád vzpomínám. Potěšil mě závěr knihy. První díl jsem nečetl a vůbec to nevadilo.

Ticiana
Ticiana
15.06.2019 4 z 5

Bylo to lepsi, než první dil. Ale je to krátká povídka. Ne klasickej Nesbo. I tak se mi to líbilo. Trosku odlehčenej styl.

cérka
cérka
15.06.2019 3 z 5

Hurá - další kniha do výzvy, hurá - konečně jsem přečetla Nesba a do třetce hurá nebude. Já myslela, že budu číst severskou krimi (a že by v tom parnu trocha severu bodla)! No a ona opět červená knihovna, ach jo!

Kabátice
Kabátice
06.06.2019 3 z 5

Řekla bych, že to bylo takové nějaké moc jednoduché a předvídatelné.

sharik
sharik
05.06.2019 3 z 5

Začněme klady. Svižně napsaná kniha s (většinu času) uvěřitelnými postavami, o nichž se dobře čte. Nejde o klasický thriller, už vůbec ne o detektivku, v tom je originální, což je velice příjemné. Ovšem Půlnoční slunce má i řadu problémů. Tím největším je uveřitelnost děje, zejména v poslední třetině, kdy se konečně dobíráme odpovědí na to, co se tu děje a hlavně, jak to dopadne. Vše je najednou řada příliš velkých a šťastných náhod, vše je vyšší mocí perfektně načasované, do toho postavy rychle mění chování, aby byly ve službách děje a zvratů, a celé to tak nějak přestává fungovat. Vrcholem je poslední kapitola, kdy se vše uzavře pomocí tisíckrát viděného klišé, které čtenář uhodne až příliš dlouho dopředu (navíc na posledních stránkách opět sledujeme velmi nepravděpodobnou proměnu jedné z postav). Přesto neříkám, že jde o špatnou knihu. Napsaná dobře, postavy fajn, ovšem velké finále je dosti nezvladnuté. Lepší průměr, ale nelituji těch dvou odpolední nad ní strávených. I kdyby jen za dobře vykreslené a neobvyklé prostředí.

Kaik
Kaik
27.05.2019 3 z 5

Téměř komorní krimipříběh z norské pustiny. Zajímavé prostředí, jinak nic výjimečného. Pěkný závěr.

4761
4761
17.05.2019 2 z 5

Není to můj šálek čaje no. Četla jsem jelikož jsem v nemocnici nic jiného po ruce neměla.

Kristy78
Kristy78
11.05.2019 3 z 5

Čekala bych větší souvislost s prvním dílem. Za mě samostatná kniha a překvapivým happyendem ;)

uminaa
uminaa
15.04.2019 5 z 5

Veľmi rýchlo prečítaná kniha :) Veľmi pekne napísaná. Síce som párkrát takmer vrátila večeru, ale neskutočne ma bavila. Aj keď mi prišlo trošku zvláštne, že nájomný vrah mal problém s vystrelením zo zbrane :)

oblakaknih
oblakaknih
16.03.2019 4 z 5

Tohle je (až na pár maličkostí) opravdu velmi dobrá kniha.
Příběh jako takový sice působí velmi hole, přesto mě bavil a stránky mi ubíhaly pod rukama.

Anie.M
Anie.M
10.03.2019 4 z 5

Není to klasický thriller, kde by mi běhal mráz po zádech, ale kniha se mi četla velmi dobře. Celá story měla vývoj a dozvěděla jsem se něco i ostatních postavách. Bylo to takové černo-bílé, ale rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla.

Anika27
Anika27
05.03.2019 3 z 5

Čekala jsem napětí, ale byla to spíše love story. Detektivkou bych rozhodně nenazvala.

Terkishead
Terkishead
26.02.2019 3 z 5

Ne příliš přesvědčivý příběh. Milé čtení před spaním, ale napětí jiných Nesbových příběhů mi chybělo.

vera.ny
vera.ny
15.02.2019 4 z 5

Moje druhá kniha od Joa N. Přečteno v angličtině. Stejně by mě zajímalo, jak věrné a citlivé jsou překlady z autorova mateřského jazyka, ale to se zřejmě nikdy nedozvím. Každopádně příběh muže na útěku, který hledá útočiště v nejsevernější a téměř zapomenuté části Norska, kde nakonec nachází sám sebe a ještě něco navíc, se mi líbil. Detailně vykreslené prostředí, pro mě jinak neznámé a neokoukané severské krajiny a obnažující výpověď člověka, který sice udělal spoustu špatných rozhodnutí, ale nebyl žádný zloduch, mě bavily. Nemám s čím moc srovnat, ale oproti Žízni, kterou jsem zatím jako jedinou další knihu četla, tohle není krvavý a zběsilý, ani tak komplikovaný. Kniha je napínavá a (taky trochu, ale ne moc) romantická.

stefinam
stefinam
15.02.2019 4 z 5

Po všech těch napínavých krvácích byly oba díly příjemnou změnou. Nazvala bych to něco jako napínavá romantika.

smilly
smilly
07.02.2019 4 z 5

HA, tak jakpak skloňujete jméno Jo Nesbø? Nechci být ošklivý hnidopich, ale občas to zde v komentářích vidím špatně napsané. Jenže já jsem tuze mazaná, abych se podobnému nešvaru vyhnula, tak raději použiji opis jako třeba 'autor' nebo 'ten, který strávil nad touto knihou nejvíce času', i když to by mohl být i třeba korektor a o něm já vůbec mluvit nechci. Né, že by o korektorovi nebylo co říct, možná je to prima chlapík, co žije dobrodružnej život. Nicméně já chci věnovat těchto pár řádků svého komentáře Joovi Nesbømu (jsem si tak na padesát procent jistá, že to mam dobře vyskloňovaný, protože jsem si to tu otevřela ve druhém webovém okně, ale jestli jsem správně určila pád, to ví jen bůh a popřípadě i ten korektor, o kterém tenhle příspěvek ale není). Ehm, co tedy k tomu Nesbømu...? Napsal mimo jiné knihu Půlnoční slunce, že hmm. A jako napsal ji dobře. Určitě líp jak já tenhle koment.

Honey19
Honey19
06.02.2019 5 z 5

Napínavá kniha od začátku až do konce. Konec strhující.

v.michlickova
v.michlickova
31.01.2019 3 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou delší dobu. Tím myslím třeba 2-3 měsíce, a ikdyž nemá moc stran, nemohla jsem se prokousat ke konci. Tohle byla moje druhá kniha od tohoto autora a stále nevím, jestli se mi jeho styl psaní líbí. Já na ty detektivky moc nejsem. Doma mám ještě Sněhuláka, tak mu dám šanci, ale moc optimisticky to nevidím.
Příběh byl zakončen hezky procítěně, stále mi tam ale něco scházelo. Nevím co, nedokážu najít správné slovní spojení. Děj byl takový utahaný, místy napínavý, jednoduchý, ale bohužel se mi to opravdu zle četlo.

lindaofarim
lindaofarim
29.01.2019 3 z 5

Podle mě lepší než první díl. Nazvala bych to romantickým příběhem, rozhodně ne detektivkou. Prostě slaďák :-) Ale pěkně napsaný. Každopádně detektivky jdou Nesbovi líp :-)

Opatov
Opatov
26.01.2019 5 z 5

Uplne jiny Nesbo. Mladik prchajici pred pomstou zakotvi v odlehle vesnicce. Prijemna detektivka, prekvapivy konec, dobre vystaveny pribeh.