Krev na sněhu

Krev na sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231260/bmid_krev-na-snehu-itA-231260.png 4 2291 457

Krev na sněhu série

Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, jestliže se rozčilí, ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné. A píše pomaleji, než roste stalaktit. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják. Nemusí přitom jezdit autem, zabíjí většinou lidi, kteří si to zasluhují, a nejsou to žádné složité počty. Alespoň prozatím nebyly. Dokud od šéfa nedostal nový úkol: vyřídit jeho manželku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Blod på snø , 2015

derminator
07.11.2022 4 z 5

Kniha od Nesba Mistra severské krimi nemá chybu. Je to jízda od začátku do konce. Dal bych 5 hvězd, ale nelíbil se mi moc ten konec. Takže doporučuji a dávám 75%.

TynaBehuncikova
03.11.2022 3 z 5

Moje první kniha od autora. Vlastně mě to dost bavilo, ačkoliv to na mě bylo docela drsné. Určitě si ještě přečtu druhý díl a do budoucna zkusím i něco delšího, tohle byla přece jen taková jednohubka, abych vůbec zjistila jak TEN slavný Nesbø píše... No a píše dobře :)

ujira
01.09.2022 2 z 5

Jedna z méně vydařených autorových detektivek.

AndelkaZoubek
24.08.2022 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Nesba. Chytlo mě to od první chvíle. Postava zabijáka člověku paradoxně začne být sympatická a atmosféra celého vyprávění se před člověkem rozprostírá jako film, aniž by bylo potřeba větší snahy. Kniha je celkově dobře dopředu promyšlená až do detailu. Velmi povedené!

Dietwithstyle
30.07.2022 4 z 5

Moje první kniha od Nesba a příjemně mě překvapila, hned se vrhnu na druhý díl. A jsem hodně zvědavá, o čem bude, když tenhle příběh má tak smutný a nepředvídatelný konec..

cca
27.07.2022 4 z 5

(přečteno v angličtině) Můj teprve druhý Nesbo, a s uspokojením musím konstatovat, že tady už jsem najela na autorovu vlnu. Jako první jsem od něj četla tolik opěvovaného Sněhuláka. Ten byl dobře napsaný, zamotaný, ale bohužel u mě prostě nevyvolal žádnou emoční odezvu. Tady už to ale bylo úplně jinak. Olav jako hlavní postava byl super, moc jsem mu fandila. Smutný konec, ten mě trochu zamrzel.

Dvorik
22.07.2022 3 z 5

Tohle snad ani neni Nesbo, jak ho zname ze serie HH.

milary
19.07.2022 5 z 5

Autor mě zatím míjel. Ale Krev na sněhu mě chytla od začátku, strašně mě bavilo, že vypravěčem je chlápek v roli záporáka, takto nájemný vrah, jenže bez obvyklých jednoznačných nálepek. Celková nezaškatulkovatelnost mě ušetřila i obvyklého rozptylujícího dumání o tom, zda si kdo "zasluhuje" být zabit, a zda v tom opravdu není (či je) nic osobního. Nad čímž člověk nevyhnutelně bádá zejména (nejen) při četbě válečných románů, jenže u konzumování detektivky je to většinou lehce kontraproduktivní.

Poslouchala jsem, četl David Novotný. A říkala jsem si: tak TOHLE je Nesbo? Proč jsem se mu tak dlouho vyhýbala?
Moc se mi líbil leitmotiv domýšlení či dvojího výkladu příběhů z knih i vzpomínek. Moc se mi líbil nápad, že laskavost by se mohla vyskytovat i v sakra netypické kombinaci.
Fandila jsem Olavovi ostošest. A odpouštěla mu jeho důvěřivost a knížce úlety do jiných žánrů. :)

Jenže, jak se přiblížil závěr na dosah, ztrácela jsem trochu půdu pod nohama. Hvězdičky tály a já se znovu ptala: tak TOHLE?? je TEN Nesbo? A šklíbila jsem se u toho jako Čenda Jirsák.
Jenže jsem pozapomněla na ten leitmotiv...
No, vydýchávala jsem konec nějakou chvíli. Ale došlo mi, že TOHLE! je TEN Nesbo.

Rade
30.05.2022 4 z 5

Jako reálná detektivka na mě příběh vůbec nefungoval. Nepravděpodobné a přitažené z vlasy.
Jenže možná odlišná interpretace mě vlastně bavila; poněkud absurdní příběh jednoho zvláštního neumětela, který se neumí pohybovat mezi lidmi, sociální vztahy zvládá jen tu a tam a vydělávat si umí jen jako zcela atypický nájemný vrah. Hrdlořez bez slitování s duší naivního dítěte, který opakuje moudra z knížek, ale v životě je aplikovat neumí...
Jako lehkou nadsázku se zabarvením do černého komična to beru. Plus za stručnost a náznakovost, to mi k tomuto pojetí pasuje skvěle.
Nakonec fakt za - skoro - čtyři…

Christie2020
22.05.2022 4 z 5

Zajímavý příběh se smutným a překvapivým koncem. Úplně něco jiného než předchozí autorovy knihy.

Mathiola8
20.05.2022 4 z 5

Taková lehčí, jednodušší, oddechová detektivka

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Tak na prostoru 150 stran nemohl Jo tentokrát rozehrát nějaké pořádné prokreslení charakterů nebo řádně zamotanou zápletku, tohle je čistě přímočará kriminálka, svým způsobem nejromantičtější Nesbøho román (nebojte, žádná červená knihovna se nekoná, pořád je to TEN Jo Nesbø ;-), hlavní hrdina, přestože jsme neměli moc šancí ho pořádně poznat, mi byl sympatický, už jen svou láskou ke knížkám. Konec pak správně "nes-bøhovský", i když smutný. Z Joa se pro mě pomalu stává takový literární Quentin Tarantino- pořád stejný, pořád stejně dobrý.

bivana009
22.01.2022

Toto dílo mého oblíbeného autora je prostě trochu jiné. Svým způsobem originální, vnořené do minulého stolení a přitom stále aktuální. Mistr příběhu a neotřelých zápletek se opět vyznamenal a rozhodně nezklamal. Konec je dokonalý... rozhodně doporučuji...

asam
17.01.2022 5 z 5

Nezklamal. Vždy propracované do detailu a napínavé až do konce

Shaxx
13.12.2021 2 z 5

Moje první setkání s Nesbøem a ne poslední. Hlavně z toho důvodu, že věřím, že tak oblíbený autor má na kontě lepší knihy, než je...tohle.
Krev na sněhu bylo trápení a často jsem musela protočit oči.
Hlavní hrdina je tak nepravděpodobná a málo uvěřitelná postava. Je poměrně knižní/seriálový trend vzít někoho, kdo se vymyká běžné "normalitě", postavu, která je například neohrabaná v sociální konverzaci a chápaní lidských emocí, ale zato exceluje v něčem jiném. Někoho, kdo má poruchu autistického spektra, ale je třeba výborný krimi detektiv atd. No, bohužel tady Olav je v tomhle dodělaný tak napůl, je prezentovaný jako poměrně slaboduchý jedinec, v jednu chvíli se vyjadřuje jak jeskynní muž a v druhé chvíli začne vytahovat detailní vědecká fakta. Styl přemýšlení se také mění, z blbečka až na intelektuála. Říkala jsem si...jo, to třeba bude rozdvojená osobnost, to by pak nějaké věci dávaly smysl (Olav si občas dost protiřečí), ale nestalo se tak.
Konec je takový divný žblept. Ještě, že to mělo málo stránek :D

Katka244
02.12.2021 2 z 5

Nevím, tentokrát jsem byla ráda, že ji mám v podobě audio knihy a tak při hospitalizaci jsem si ji po nocích nechala předčítat, jinak bych ji asi snad odložila, no každý máme jiný vkus.

wendulka321
13.11.2021 3 z 5

Tohle ačkoli je to kniha na jedno odpoledne dalo by se říct, tak mi trvalo pět let než jsem si ji konečně přečetla.
Nesbø to umí i líp.

lucie3633
18.10.2021 3 z 5

Vyzdvihla bych, že hlavní hrdina byl zajímavá postava (něco na způsob Dextera). Krátké kapitoly, takže knihu přečtete během jednoho odpoledne. Ale já vám nevím... Něco mi nesedlo, i když mám autora ráda... Asi pokus o nový styl psaní?

asam
28.08.2021 5 z 5

Něco nového v autorově díle, ale trochu moc překombinované. Chvílemi jsem nevěděla kdo je kdo a o co vlastně kráčí. Přesto jsem vydržela až do konce.
Nenechám se odradit, autorovi věřím a zkusím II díl této série.

Prubner
22.08.2021 3 z 5

Na Nesboovy poměry se mi to zdá poněkud odbyté...Ale čte se to dobře, jako vždy.