Krev na lopuchu

Krev na lopuchu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53753/krev-na-lopuchu-53753.jpg 4 270 51

Výběr povídek z tvorby Vlastimila Vondrušky. Obsahuje dva tucty příběhů s detektivními zápletkami, které se odehrávají v různých dobách od středověku až do 18. století.

Zuzunda
01.05.2023 4 z 5

Příjemná povídková sbírka. Tohle mě bavilo :)

eltondo
05.03.2023 1 z 5

Povídky krátké, podobné, zápletky jednoduché stejně jako řešení. Možná i půlka případů se vyskytuje i v knize Příběhy o úkladech a intrikách, kterou napsal pan Vondruška v roce 1995 pod pseudonymem Alenský.

viweb
16.07.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Jednotlivé příběhy moc pěkně namluveno, absolutní spokojenost. Pan Vondruška je prostě můj oblíbený autor. Doporučuji!

Jaruš7
01.03.2022 5 z 5

Oáza u audioknihy, kdy vůkol běsní zprávy.
Povídky, kde špatnost které ovládlo lidskou duši, je třeba odhalit, tresty jsou někdy osudové, to když se srdce ustrne.

Přežít dobu v zajetí knih.
Klasika z pera mistra pohladí.

drakamena
23.01.2022 4 z 5

Krátké soudničky z českých dějin. Tato sbírka se mi moc líbila, víc než Krev na kapradí, protože příběhy byly humornější a často jsem se i zasmála. Velká spokojenost.

Mabie
17.04.2021 3 z 5

Třebaže mám ráda středověké detektivky Vlastimila Vondrušky (hlavně příběhy s panem Oldřichem), tento formát mi nesedl. Jednotlivé povídky jsou jak přes kopírák, bez šťávy. Fungovalo by to možná jako samostatné povídky - jednou týdně, v příloze nedělních novin, ke kávičce ...a za týden by si člověk přečetl další, aniž by si vzpomněl o čem že to četl minulou neděli.
Toto se moc nepovedlo.

Ladinek
04.01.2021 3 z 5

Na této povídkové sbírce je vidět co dělá Vondrušku mistrem. Ty příběhy jsou stran zápletky dost ubohé, ale vypravěčský styl je mistrovský. On prostě umí psát, takže i ze slabého příběhu vyrobí zábavné čtení.

bekule
16.12.2020 4 z 5

Velmi vyrovnaná povídková sbírka, až dosud se mi nestalo že bych hodnotila všechny povídky stejně .Historické četbě se kromě období starověkého Egypta vyhýbám ale díky Vondruškovi budu muset měnit zvyky. Naštěstí má známá bohaté zásoby jeho knih takže nejsem vázaná na jejich nedostupnost v knihovně.

jarin58
09.07.2020 3 z 5

Povídky nebyly špatné,jen mám dojem že na každou byl určený nějaký počet stran aby se jich do knihy co nejvíce vešlo.Děj se mi proto zdál uspěchaný.

SSTknihy
04.02.2020 3 z 5

Krátké detektivní povídky, nebo spíš obrazy ze života lidí, napříč dějinami. Ať už šlechta, měšťané nebo lidé na okraji společnosti, všichni se musí čas od času poprat se zlem, lidskou chamtivostí, závistí nebo žárlivostí. A jak už to tak v životě bývá, zdravý rozum a schopnost dedukce vítězí častěji, než postup oficiálních vyšetřovatelů.

maris123
16.01.2020 2 z 5

Povídky neurazily, ale nenadchly. Čekala jsem víc.

harena
09.10.2019 4 z 5

Hodně krátké, čtivé povídky, lehká četba do autobusu nebo do čekárny. Hříšní lidé Království českého se mi líbily víc, ráda se vrátím k Oldřichovi z Chlumu a Martinovi ze Stvolna.

olívoil
08.09.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsané krátké detektivní historické příběhy...………….opět jsem si u knihy odpočinula

Pavelpi
20.05.2019 4 z 5

Povídky celkem šly.Asi jsem se už navykl na Oldřicha z Chlumu,proto se mi to tolik nelíbilo,ale jinak dobré,lepší průměr.

takana
07.04.2019 2 z 5

Slabý průměr, nebylo to ani moc zajímavé ani napínavé. Čekala jsem od toho víc.

tlllk
06.03.2019 4 z 5

Dostala sa mi do rúk audiokniha ktorá však obsahovala iba 5 z 20 poviedok čo sú v knihe. Narozdiel od série Oldřicha z Chlumu, boli jednotlivé poviedky jednoduchšie a dosť predvídateľné. Ale na vyčistenie hlavy pri šoférovaní to ušlo.

Metla
04.03.2019 3 z 5

"Krev na lopuchu" jsem ulovila v knihovně před měsícem, trávila jsem nad stránkami čas při zdlouhavém čekání na úřadech, dostala jsem se do poloviny a za zlaté prase jsem v sobě nedokázala vykřesat dostatečnou motivaci, abych knížku vrátila dočtenou. Tak především by se měla jmenovat "Na jedno kopyto": povídky jsou poměrně krátké, ve vyrovnané (průměrné) kvalitě, zápletky jsou si podobné (motivem zločinů bývají chechtáky nebo coury), řešení jednoduchá, jelikož se v tom středověku snad všichni osobně znali, což vyšetřovatelům notně ulehčuje dedukci. "Detektivové" rozmanitých povolání jsou vzájemně zaměnitelní, jen jména bez výraznější osobnosti.
S tvorbou Vlastimila Vondrušky mám málo zkušeností (jeden román kdysi dávno), na středověké detektivky jsem se těšila, ale těmto textům prostě scházel šmrnc. Každý z nich by mohl mile zapůsobit samostatně v nějakém časopise, případně v povídkové sbírce s více autory. Všechny v jednom svazku mě začaly brzy nudit, ani s těmi prostoji na úřadech nepomohly. Příběhy mě bohužel nevtáhly, tudíž jsem nedokázala ignorovat okolní hovory, klapání podpatků, podrážděnou samomluvu podezřelých existencí, zkrátka různé rušivé vlivy, co u dobrých knih obvykle bez problémů zredukuji na nepodstatný šum. A doma jsem raději vždy sáhla po jiných titulech. Je mi líto, za mě lehce odzívaných 55%.

Tevik
26.01.2019 4 z 5

Pěkné povídky, možná trochu předvídatelné, ale hezké čtení.

Páájinka
18.01.2019 3 z 5

Pěkné povídky ale Oldřich z Chlumu nebo Martin že Stvolna jsou lepší. Tyhle jsou moc krátké ????

PierRe Vesper
01.09.2018 2 z 5

Všechny příběhy velmi předvídatelné. Hlavní "vyšetřovatelé" ve více než polovině příběhů připomínají postavu Oldřicha z Chlumu.
Krátkost povídek zaručuje i dobrou čtivost.