Křestný list, Ódy a variace, Limb a jiné básně, Sedm kantát, Dny v roce, Roky v dnech https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78898/mid_krestny-list-ody-a-variace-limb-a-j-8qy-78898.png 5 12 1

Kniha různých textů básníka a kolážisty Jiřího Koláře. K vyd. připr. a ediční pozn. napsal Vladimír Karfík.

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Odeon

HTO
10.05.2012 5 z 5

I kdyby v knize bylo jen toto:

„Narazil jsem na slovo vyčerpání. Vyčerpání básníkovo nelze označit duševním vybitím nebo únavou z přemýšlení, ale naopak. Během psaní člověk schytá, naloká, nasákne tolika ději, obrazy, převraty, že prostě mozek nestačí, že srdce je mělké a to, co se vejde či dá vtěsnat do slov, je tak nepatrná část proti tomu, co přišlo, co se zjevilo, co se narodilo, co vyrostlo, že tíhu nemůže unést. Vyčerpává pouze nadbytek tíhy, přemíra bolesti, lásky, kterou nelze utišit olejem ticha, vodou práce nebo kamením paměti. Zde je třeba pouze přestat, vypustit srdce, vypustit vzduch duše. Toto je, myslím, jeden z největších důvodů předčasného konce sil některých umělců. Totiž ti, kdož žijí umění, nedovedou z tohoto stavu uniknout, nedovedou anebo nechtějí, ale nejčastěji nemohou. Jejich zdraví aby bylo božské, ne smrtelné." (Roky v dnech)

stačilo by to k tomu, abych ji zařadil mezi nejzásadnější, které jsem kdy potkal – nebo spíš které potkaly mne, mám poslední dobou pocit, že knihy si hledají lidi minimálně tak, ne-li více, jako lidé hledají knihy. Ale ono je tam toho o mnoho, mnoho více...

Jiří Kolář
česká, 1914 - 2002
1992  82%Enšpígl
1990  80%Prométheova játra
1959  92%Kocourkov
1994  95%Básně ticha
1957  79%Básnický almanach 1956

Kniha Křestný list, Ódy a variace, Limb a jiné básně, Sedm kantát, Dny v roce, Roky v dnech je v