Křest svatého Vladimíra

Křest svatého Vladimíra https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12230/bmid_krest-svateho-vladimira-Xgj-12230.png 4 921 96

Sžíravá satira na poměry panující v někdejším Rakousku-Uhersku. V této látce vystihl Havlíček možnost aktualizace a aplikace na tehdejší společenské poměry. Vznikla tak skvělá satira ostře útočící pod alegorickou rouškou na despotismus a náboženské tmářství v Čechách v době Bachova absolutismu.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Kniha k maturitě. Překvapila. Celkem hezká.

dancadragneel
06.03.2017 3 z 5

Překrásné a rychle přečitelné. Rozhodně není problém s tím pochopit smysl básně. Rozhodně doporučuji....

originál
19.02.2017 4 z 5

Chtěla bych si přečíst konec...
Škoda, že není.

Muhibbis
03.02.2017 5 z 5

Kto aspoň zbežne pozná pomery tých čias, všadeprítomnú cenzúru a paranoju cisárských úradov s požehnaním cirkvi, musí si pri každom druhom verši povedať "oh, snap!". Jednoznačne trefa do čierneho, aj keď štýl je trochu jednoduchý - v podstate je to humoristický poklad vo forme obyčajnej dlhej veršovánky. S podobným druhom humoru som sa už predtým stretla u Haška, a Borovský sa často dotýka aj rovnakých tém (nemám na mysli Švejka, skôr poviedku Cisárov portrét a pod.).

Jaruš7
19.12.2016 5 z 5

Nezapomenutelné verše, přečteš jednou a NĚKTERÉ se usadí nadosmrti, prostě to tak funguje a je to pravda, Obrázky Josefa Lady tomu dodávají punc historické originality,

Simona99
06.11.2016 3 z 5

Krátké, vtipné, výstižné...:) Nicméně, kdyby to nebyla povinná četba, asi bych po takové knížce nesáhla.

Zorka
17.10.2016 5 z 5

Karel Havlíček Borovský je důkazem toho, že klasika nemusí být vždycky nudná. Dokáže studenty šokovat, překvapit, pobavit a je pro ně snadno zapamatovatelný. A navíc je i po těch letech aplikovatelný na současnou dobu...

AllyKumari
24.07.2016 5 z 5

Geniální dílko plné humoru, ironie a skýtající malou historickou lekci.

Es.024
28.06.2016 5 z 5

Čteno v rámci povinné četby (vidím, že nejsem jediná). Opravdu jsem se pobavila. Mám ráda 19. století a toto mi potvrdilo, že ani díla z tohoto století nejsou dnešní době cizí.

bakjo95
08.06.2016 4 z 5

Za 45 minut coby povinná četba přečteno, pěkně jsem se pobavil. Doporučuji - 90%

Nikííís
06.03.2016 4 z 5

Z předchozí zkušenosti vím, že poezie není můj šálek kávy. Z toho důvodu jsem dlouho otálela, než jsem se pustila do téhle básně. Překvapilo mě, když jsem zjistila, že se mi čte vcelku dobře a i děj mě docela bavil. Dokonce jsem se při čtení několikrát i zasmála.
Podle mě je to hodně povedené. :)

Limboračka
14.02.2016 4 z 5

Velmi vtipný kousek.

woodward
16.08.2015 5 z 5

Moje nezodpovědná sestra mě naučila číst asi ve čtyřech letech a pak mě musela s sebou brát do knihovny. Tam jsem jednou objevil Křest sv. Vladimíra a dle svého tehdejšího zvyku jsem začal číst nahlas. Přítomné maminky se svými ratolestmi žasly, že takovej prcek umí číst. Jenže když jsem začal číst "Cár necár, svátek nesvátek, všechno je mi rovno, ne a ne a nebudu hřmít, co z toho mám? Hovno!" tak si šly stěžovat paní knihovnici, protože takové věci by přece jejich děti v knihovně neměly poslouchat. Paní Rolečková byla hrozně hodná a moudrá paní, takže je nějak uchlácholila. Ale Karla Havlíčka jsem od té doby nepřestal mít rád a jeho básnické dílo včetně Křtu sv. Vladimíra mám dodnes doma.

marcela6183
21.07.2015 4 z 5

Vladimír byl ještě k tomu
puncto sexti štvanec,
jako lev královal mužům
a ženským co kanec.

Jo, někdy bych ho brala domů. Čte se to skoro samo, můj nejoblíbenější Borovský. Umění zkratky v nemnoha slovech.
Zaráží mne nadčasovost.
Tohle ze školy nevypadlo, ale bylo doporučeno. Někdy si říkám, jestli škola vůbec tuší, co doporučuje! :) Klidná čtyřka.

Daniel.95
19.07.2015 3 z 5

Moc se mi to nelíbilo, nic pro mě.

aamis
30.05.2015 3 z 5

Jednou a asi stačilo! Tématem jistě potěší srdce nadšených kritiků všemožných režimů či církve, navíc ve vtipné podobě, ale mě ani veršem, ani tématem bohužel neoslovil ...

Maverick
23.05.2015 4 z 5

K maturitě jsem v rámci poezie upřednostnil Borovského před Máchovým Májem a rozhodně toho nelituji. Verše jsou krátké a místy i vtipné. Autor zde popisuje poměry v tehdejším carském Rusku. Četlo se to opravdu dobře!

Knihomolkaa
01.05.2015 4 z 5

Moc se mi to líbilo. U mnoha veršů jsem se upřímně pousmála nad aktuálností i v dnešní době :)

Tyyynab
28.03.2015 5 z 5

Kniha, která po 160 letech neztratila na aktuálnosti (poměrně vzácný jev u knih Českého obrození).

Skip
14.02.2015 3 z 5

Docela vtipná rýmovačka, ale je tam tolik míst, kde autorovi ujíždí rytmus, že mi to vyloženě drhlo před očima. Jako satira tedy dobré, ale po formální stránce je to mnohdy dost děsné.