Křest sv. Vladimíra

Křest sv. Vladimíra https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255867/bmid_krest-sv-vladimira-m98-255867.jpeg 4 921 96

Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852–1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor byl ruský spisovatel, jenž sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna. S 50 ilustracemi K. Stroffa a přílohou „Karel Havlíček a osud rukopisu jeho básně“ z pera K. Novotného.... celý text

DK197
18.02.2020 4 z 5

AUDIOKNIHA: Přiznám se, že ze všech Havlíčkových čtených děl se mi tento líbil nejméně. A to přesto, že hlavně začátek mě přímo královsky bavil. Přišlo mi to ke konci už poněkud zdlouhavé. Na druhou stranu tomu nelze upřít tu ostrou satiru církve a vládnoucích mocností, které jsou stále ještě pořád trefně aktuální. Autor prostě nezklamal.

babystar
09.02.2020 5 z 5

Sžíravá satira na císařské Rakousko. Bůh Perun už nechtěl dělat boha hromovládného a sloužit lidem i báťušku carovi, a tak byl zničen. Jenže chudý lid bez boha si začal moc vyskakovat, a proto se sešla "elita" národa, aby našla boha nového. Báseň stará bezmála 170 let a až mne mrazilo, jak je aktuální. Historické kulisy se zkrátka mění, ale lidé zůstávají stále stejní. Posloucháno jako audio ve vynikajícím přednesu Jana Pivce.

Anetka03
06.02.2020 4 z 5

Příjemná sbírka básní, kterým člověk rozumí, aniž by je musel číst 5x a navíc od úžasného autora.

nai.ivka
25.01.2020 5 z 5

Nadčasové.

boxas
20.01.2020 5 z 5

Tak to chodí na tom světě,
každou chvíli jinak,
dneska ctí tě za svatého,
zejtra budeš sviňák.

Co dodat?
Snad jen, že od časů Karla Havlíčka se až tak moc nezměnilo.

bílárůže
19.01.2020 4 z 5

Křest svatého Vladimíra, rychlé a svižné dílo, které jsem měla přečteno tak za půl hodinky. Příběh jako takový je docela srozumitelný, verše se mi četly jednoduše. Po stránce jazykové si nestěžuji, všemu jsem rozuměla. Jediné, co jsem na knize nepochopila, je název. Myslím, že jsem četla pozorně, ale nejsem si vědoma toho, že by k nějakému křtu došlo a vlastně ani konec není dořešen. To je asi jediná vada, kterou bych na knize našla, avšak přijde mi jako celkem stěžejní. I přes to přese všechno se mi Křest svatého Vladimíra líbil a doporučuji. Vzhledem k délce díla nejde o nic složitého a zas tak náročného, tak jen do toho!

Alethea_k
16.09.2019 2 z 5

Asi nejsem na českou poezii, jelikož se mi snad ještě krom Kytice nic nelíbilo. Ani tady to nebyla výjimka.

Romča11
09.07.2019 3 z 5

Nikdy jsem nebyla fanoušek poezie, ale tahle báseň je celkem jednoduchá, dobře se čte, obsahuje celkem i dost děje. Je vtipná a lehce i vulgarní, ale na správných místech. Báseň se mi líbila, ale jak jsem řekla nejsem fanoušek poezie.

Kostěj
01.07.2019 5 z 5

Druhej zpěv je neskutečně vtipnej, trefnej a nadčasovej, no a zbytek zaostává jen nepatrně. Havlíček se utrhl ze řetězu a nakládá úplně každýmu, až se práší :-)

Sám se žádný starat nechce,
o všechno se modlí,
jako by měl každý boha
jen pro své pohodlí.

Tomu sušit, tomu močit,
tomu pole hnojit,
dřív si, prase, zdraví zkazil,
potom ho mám zhojit!

guardian
08.04.2019 5 z 5

Za mě nejgeniálnější satiricky podané rýmy, u kterých se prostě nejde nesmát.

theMarty
13.02.2019 5 z 5

Občas se mi zdá, že mě školní výuka od poezie spíš odrazuje.
To teda neplatí v tomto případě, neboť pan Havlíček je vtipný, kritický, a ještě se mu to rýmuje.

Twinny
25.01.2019 5 z 5

Opět jsem si potvrdila, že díla, o kterých se učíme na hodině literatury, nemusí být vždy jen nudná. Křest svatého Vladimíra - vtipná, pravdivá a výborně napsaná satira.
Mohu jen doporučit.

Dakarianna
05.08.2018 5 z 5

Je mi skutečně líto, že toto dílo nestihl Borovský dokončit. Ve své kritice se nevyhýbá nikomu – vládnoucímu carovi, bohu Perunovi, ale také ministrům a jezuitům. Musel být neskutečně odvážný – takto psát v takové době. Myslím, že se tato kniha hodí i pro ty, kteří nemají rádi poezii, protože se dobře čte a je vtipná. Zkrátka tato kniha je ukázkou toho, že klasika nemusí být nudná.

Svarcesky
31.03.2018 5 z 5

Karel Havlíček Borovský se nebál užít i hanlivých výrazů, natož aby se bál kritizovat zkostnatělý absolutismus v Rusku. Vtipný odkaz na Nastorovo Povesti vremennych let. Dílko můžeme považovat také za určité shrnutí všech význačných náboženství v první polovině 19. století. Jen škoda, že není tento Havlíčkův počin dokončen či zcela dochován.

Nuny
09.01.2018 5 z 5

Unikátní kousek. Spojit tolik vážných témat tehdejší doby a udělat z toho takové dílo, je vážně umění.

Briv
06.01.2018 4 z 5

Tentokrát jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla pustit se do povinné četby a že toto dílo je v ní zařazeno. Poezie nikdy nebyla můj šálek čaje, ale tohle se fakt povedlo. Dokonce mě to i docela dost pobavilo. Opravdu skvěle napsaná satira. Smekám před Havlíčkem a ano souhlasím s laepusem - kéž by takových dnes bylo víc!

Placi
06.01.2018 5 z 5

Mé nejoblíbenější Havlíčkovo dílo. Skvěle napsaná satira na tehdejší společnost.

laepus
29.12.2017 4 z 5

Tady už se Havlíček nemaže opravdu s nikým. Velká škoda, že to nestihl dokončit - moc by mě zajímalo, jak to vlastně celé skončí. Ve své kritice se nevyhýbá nikomu - nejdřív to schytává namyšlený a pyšný car, bez poskrvnky neodchází ani starý ňouma Perun, pořádně naloženo obdrží všichni politici a ministři a totální bídu na závěr dostanou jezuiti. Ať už s čímkoli, co tady je napsáno, souhlasíme nebo ne, je třeba se navždy sklánět před Havlíčkovou odvahu napsat něco podobného v tak těžké době, jakou byla 50. léta 19. století. Jeho odvaha je o to cennější, když si člověk uvědomí, kam směřuje současná mainstreamová burešovská žurnalistika stranických propagandistických plátků jako jsou idnes nebo lidovky... Chce to více Havlíčků i v dnešní době!

Julia_pt
12.06.2017 5 z 5

Obdivuhodně napsané!

EmiClare
01.05.2017 4 z 5

Pesimismus k lidstvu provedený v satirické básni. Pořád nevím, jestli je to tak strašně vtipné, nebo tak strašně smutné.