Kreslené vtipy

Kreslené vtipy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459510/bmid_kreslene-vtipy-Her-459510.jpg 5 4 1

Protektorátní novinové vtipy Jiřího Brdečky představují v jeho tvorbě zvláštní kapitolu. Mladý Brdečka se jako kreslíř živil. Jenže jak vymyslet něco směšného, když člověku stojí za zády nacistická cenzura? Jediným řešením bylo vytvořit svět bezčasí, kde se mohlo dít cokoliv. Tak se zrodil svět Brdečkova humoru: absurdní žerty ze světa šosáků, kovbojů a bájných bytostí, vtipy, které jsou tak trapné, až jsou skvělé. Je to absurdní humor ze zoufalství, k němuž se lidé uchylují v těžkých dobách, a Češi v něm ve dvacátém století byli mistři….... celý text

Corso
15.08.2022 5 z 5

"Tu necakaj vulgarne Urbanove vtipky, dnes sa potes trosku zasednutymi, na zozltnutom papieri milo estetickymi krivkami liniek." Corso

Milujete kresleny humor ako ja? Ta tuto knihu musite aspon chytit do ruk. Az som bol prekvapeny niekolkymi vecami.
Za prve som cakal taky no...nemastny neslany starozitny humor, navyse s ohladom na dobu kedy vznikal.Omyl. Su to prijemne vtipky dialogove, vyplyvajuce zo situacie, medzi muzom a zenou, milencom a jeho dievkou, zakaznikmi v holicstve, damy vedu na remienkoch psikov, buclati pani a vysvihnuti svihaci bojuju o priazen dam. Stare casy. Maloktory vtip je tak dobovy ze mohol zostarnut. Snad aj dnes pochopite vtip o uzkom korzete, ne?
Brdeckova kresba ma takisto prekvapila. Je taka svojska, plna detailov, az esteticka. Krivky dam su vnadne, hmmm, Niektore az mas chut si zvacsit a zavesit na stenu.Taka trosku trnkovsky kolorovana.
Vidis, ozaj, nesmiem zabudnut formu akou su obrazky reprodukovane. Ako vystrizky zo starych novin a casopisov, ako by graficky neboli osetrene aby sa zachoval pocit stareho prehrabavania sa humornymi prilohami. A neviem, mozno su fakt zo zbierky povystrihavanych kreslenych ftipov a nezachovali sa inak. Je to krasne a na ciernom podklade svietia. Vytkol by som snad len maly format publikacie, ktora ked mi prisla v baliku, pripadal mi ako omylom poslana kniha poezie. Brdeckova grafika by podla mna zasluhovala reprezentativny format ako nedavne vysle Ladove humorne vtipky, alebo special venovany Sekorovi. Kazdopadne vacsi. Posobi knizocka ked ju drzite v ruke tak komorne.
Obsahuje predslov a doslov, kde sa tvorba autora vklada do doboveho kontextu, a trosku sa spomenie aj jeho neskorsia filmova tvorba.
Som rad ze som knihu objavil, dnes sa ...a celkovo nikdy, sa kreslenemu humoru knizne ...promo a reklamy nerobia. Vyhladavaju si ho ludia odkojeni vikendovym citanim Dikobrazov a Rohacov. Mozem len doporucit, kupujte kym je. Raz sa tato kniha bude po antikoch este zhanat!

Autoři knihy

Petr Koura