Chata v Jezerní kotlině (komiks)

Chata v Jezerní kotlině (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153325/mid_kreslene-serialy-jaroslava-foglara--7hd-153325.jpg 5 130 12

Jedna z nejslavnějších knih "Jestřába" Jaroslava Foglara vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří navštěvují romantickou a tehdy divokou krajinu za městem. Hlavní postavou příběhu o přátelství je Pavel Zeman, jehož život se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou mu je Ludva Grygar. Spolu podnikají dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami stavějí srub. Na pozadí kouzelné přírody prožívají nejedno dobrodružství, ale později i zklamání. Ludva totiž po skvěle prožitých prázdninách s Pavlem podlehne svodům špatných kamarádů, začne kouřit a těžce onemocní. Nakonec ale svůj vnitřní boj vyhraje: uzdraví se a znovu se vrátí ke svému příteli. Jedná se o druhý (ze zatím čtyř) sešitů, ve kterých jsou postupně vydávány Foglarovy kreslené seriály, které byly vydány souborně v knize "Svorní Gambusíni a jiné příběhy". Toto druhé vydání je celobarevné (na rozdíl od vydání v nakladatelství novinář z roku 1990).... celý text

Ivan Kučera
31.05.2023 3 z 5

V r. 1939 Jaroslav Jestřáb Foglar vydal jeden zo svojich najslávnejších románov, Chatu v Jezerní kotlině. V slovenskom preklade prvý raz vyšla až v r. 1991 vo vydavateľstve Gemini, v češtine sa však dočkala dvanástich reedícií. Pojednáva o dvoch chlapcoch, ktorí sa cez letné prázdniny pravidelne vyberajú do lesa za mestečkom, v ktorom bývajú. V nepoškvrnenej divočine, kam nikto iný nechodí, objavia nádherné prírodné scenérie v čele s jazerom. Pri ňom si následne postavia chatu. Neustále však majú pocit, že ich ktosi zákerne sleduje. Tieto ataky sa stupňujú najmä počas daždivých nocí. Foglar do príbehu okrem poetických opisov prírody a silného chlapčenského priateľstva zakomponoval i drobné prvky hororu. Do podoby (čierno-bieleho) komiksu ho prvý raz spracováva legendárny Marko Čermák v r. 1969, podľa Foglarovho scenára. Zároveň sa jednalo o historicky prvú foglarovku vo forme komiksu. V rokoch 1969 - 1970 vychádzala táto verzia na pokračovanie v časopise Svět v obrazech. Vo farebnej verzii Čermákov komiks vychádza na pokračovanie v magazíne Kometa v r. 1989. K čierno-bielej podobe sa vracia v r. 1990 v zošitovke vydavateľstva Novinář. V r. 1999 vychádza jedno pokračovanie, ktoré pri smutnej príležitosti Foglarovho úmrtia do časopisu Ohníček nakreslil Jiří Filípek. K farebnej Čermákovej verzii sa vrátilo vydavateľstvo Olympia, ktoré komiks vydáva v r. 1999 v knihe Svorní Gambusíni a jiné příběhy spolu s ďalšími komiksami (napr. Modrou roklí od Saudka). Následne znova Olympia komiks Chata v Jezerní kotlině vydáva v samostatnom zošite v r. 2013. V čierno-bielej i farebnej alternatíve vychádza v r. 2022 vo vydavateľstve Václav Vávra a to v značne špecifickej, prúžkovej forme v limitovanom zberateľskom vydaní. V r. 2023 farebná verzia vychádza v tvrdej väzbe v rovnakom vydavateľstve, kde (pod poradovým číslom 14) zapadá do jeho série Klasické komiksy Marko Čermáka. Ja som (okrem Komety) vlastnil farebnú verziu od Olympie, ale keď v r. 2023 vydal Václav Vávra komiks v tvrdej väzbe v rámci série Klasické komiksy Marko Čermáka, povedal som si, že to musím mať, keďže sériu postupne kompletizujem a raz (ak dožijem) z toho bude veľmi pekná zbierka. Samotný komiks je nakreslený fajn, lež na môj vkus staticky. Magická kotlina v Čermákovom prevedení na mňa nepôsobila príliš magicky. Okrem toho je komiks neskutočne ukecaný, miestami prehnane povedané pripomína až ilustrovaný román. Kniha bola oveľa strašidelnejšia, ako i atmosférickejšia. Okrem toho je komiks na mnohých miestach fakt naivný: hrdinovia náhodou na ulici stretnú čudáka so žltými vlasmi, niekto ich následne začne po nociach prenasledovať a my vidíme, ako z miesta činu uteká chlap so žltými vlasmi - asi je jasné, kto to je. Vôbec, scenár je miestami fakt zlý, napr. chlapci na seba náhodou narazia v kotline a poznajú sa menami, pritom predtým nedostali ani jednu spoločnú scénu. Pôsobí to rušivo. Pri letmom prelistovaní ma zarazilo, že chýba úvodné slovo, ktoré komiks uvádza do širšieho kontextu tak, ako to bolo u predchádzajúcich dielov série, ale potom som ho našťastie víťazoslávne objavil na konci a i ono je, ako býva v sérii dobrým zvykom, plné detailných informáciách čo kde kedy a prečo. Ak si budete môcť vybrať medzi zošitovým vydaním od Olympie (2013) a vydaním v sérii Klasické komiksy Marko Čermáka, zvoľte druhú možnosť, keďže je to vydanie predsa len dôstojnejšie, v pevnej väzbe a kvalitnými bonusmi.

bazyk21
29.05.2023 5 z 5

zajímavý příběh, nádherná ilustrace

tomas7172
10.02.2023 5 z 5

Povedená nová komiksová edice v barevné variantě.

MaxíkD.
02.01.2022 5 z 5

Hezké komiksové vydání, krásné ilustrace od Čermáka.

jan0223
28.12.2021 5 z 5

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.

zandu
26.10.2021 5 z 5

Ách...to je nostalgie :-)
Na dnešní dobu hodně úsměvné.
Jako školák jsem tuhle knihu milovala (i jiné foglarovky) a teď teprve nedávno se mi dostalo do ruky toto komiksové zpracování.
Krása!

haki34
06.04.2021 4 z 5

taková zkrácená verze té knižní...opětovně přečtené před pár dny..hezky rozebral Ivan Kučera. Kdybych předtím nečetla knížku, asi by mi unikali souvislosti. Kresba trochu ponurá, krása Jezerní kotliny nejde nakreslit...Ludva a červánky, taky chyběla poetika okamihu. A již zmíněná otrava nikotinem - to si autor nemohl vymyslet nic lepšího ??
Každopádně, pořád kombinace detektivky, dobrodružství,, nostalgie...ať laskavý čtenář posoudí sám...

gaspoda
13.03.2019 4 z 5

taky sem chtěl stavět chatu z bedniček a trhat šafrán.
je to gay romance?

Angie_Missfit
13.01.2019 5 z 5

Mnohokrát jsem četla knížku, ale komiks se mi prostě líbil víc. Překrásné ilustrace plné jasných barev s citem pro detail vidím před očima dodnes. Vzpomínám si, jak jsem prožívala spolu s Pavlem vzrušení spojené s objevem kotliny, líbilo se mi hluboké přátelství hlavních hrdinů a taky jsem se hrozně bála Derneta! :-) Ten komiks je prostě špička, příběh o přátelství s nádechem tajemna (a nechybí příroda), přesně, jak to mám u Foglara ráda. Doporučuji!

Mygli
13.10.2018 5 z 5

Super zpracování.

Ivan Kučera
23.11.2014 3 z 5

V r. 1939 Jaroslav Jestřáb Foglar vydal jeden zo svojich najslávnejších románov, Chatu v Jezerní kotlině. V slovenskom preklade prvý raz vyšla až v r. 1991 vo vydavateľstve Gemini, v češtine sa však dočkala dvanástich reedícií. Pojednáva o dvoch chlapcoch, ktorí sa cez letné prázdniny pravidelne vyberajú do lesa za mestečkom, v ktorom bývajú. V nepoškvrnenej divočine, kam nikto iný nechodí, objavia nádherné prírodné scenérie v čele s jazerom. Pri ňom si následne postavia chatu. Neustále však majú pocit, že ich ktosi zákerne sleduje. Tieto ataky sa stupňujú najmä počas daždivých nocí. Foglar do príbehu okrem poetických opisov prírody a silného chlapčenského priateľstva zakomponoval i drobné prvky hororu. Do podoby (čierno-bieleho) komiksu ho prvý raz spracováva legendárny Marko Čermák v r. 1969, podľa Foglarovho scenára. Zároveň sa jednalo o historicky prvú foglarovku vo forme komiksu. V rokoch 1969 - 1970 vychádzala táto verzia na pokračovanie v časopise Svět v obrazech. Vo farebnej verzii Čermákov komiks vychádza na pokračovanie v magazíne Kometa v r. 1989. K čierno-bielej podobe sa vracia v r. 1990 v zošitovke vydavateľstva Novinář. V r. 1999 vychádza jedno pokračovanie, ktoré pri smutnej príležitosti Foglarovho úmrtia do časopisu Ohníček nakreslil Jiří Filípek. K farebnej Čermákovej verzii sa vrátilo vydavateľstvo Olympia, ktoré komiks vydáva v r. 1999 v knihe Svorní Gambusíni a jiné příběhy spolu s ďalšími komiksami (napr. Modrou roklí od Saudka). Následne znova Olympia komiks Chata v Jezerní kotlině vydáva v samostatnom zošite v r. 2013. V čierno-bielej i farebnej alternatíve vychádza v r. 2022 vo vydavateľstve Václav Vávra a to v značne špecifickej, prúžkovej forme v limitovanom zberateľskom vydaní. V r. 2023 farebná verzia vychádza v tvrdej väzbe v rovnakom vydavateľstve, kde (pod poradovým číslom 14) zapadá do jeho série Klasické komiksy Marko Čermáka. Príbeh je to mierne poplatný dobe, trochu naivný, dosť romantický, odohráva sa v časoch, kedy najväčším problémom pre chlapcov bolo nešportovať a naopak fajčiť, konkurenčná skupina netúžila po ničom viac, než ukradnúť knihu, ktorú jeden z nich písal a obaja chlapci nemajú problém na celé dva mesiace počas letných prázdnin odísť do lesa a nič nenaznačuje tomu, že by aspoň raz za celých 60 dní dali rodine vedieť, že sú v poriadku. Komiksová adaptácia môjho zbožňovaného (možno najzbožňovanejšieho) románu od Foglara dopláca na neskutočnú ukecanosť. Miestami sa mi zdalo, prehnane povedané, že je tam viac textu, než obrázkov. Kresba Marka Čermáka je krásna, ale tiež statická. Problém je v tom, že logicky musí ukázať Jazernú kotlinu, čo bolo doteraz v mojej mysli imaginárne miesto, ktoré som si rád predstavoval. A musím priznať, že hoci to Marko Čermák nakreslil pekne, ja som si kotlinu predstavoval inak (v tomto smere ju vizuálne lepšie vystihol až Pavel Čech svojimi geniálnymi ilustráciami v reedíci knižky v Albatrose v r. 2018). Napriek tomu je Čermákova kresba fajn a vcelku sa jej darí úspešne maskovať Foglarov miestami predsa len prehnane výchovný morálny apel (celková otrava nikotínom, wtf?), občas je to čudne skratkovité (chata je postavená behom jedného okienka) a niektoré dejové zvraty nie sú ukončené (Tarantula). Kniha mi ale pripadala hororovejšia (tajomné návštevy nočného záhadného hosťa).

corvo
05.03.2013 5 z 5

Četl jsem už před mnoha lety v rámci časopisu Kometa kocem osmdesátých let. Moje první seznámení s Jestřábem Foglarem a Markem Čermákem. Opravdu povedené komiksové zpracování snad mé nejoblíbenější Foglarovky.

pro chlapce

Autoři knihy