Krejčík z Gloucesteru

Krejčík z Gloucesteru https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12236/bmid_krejcik-z-gloucesteru-KEc-12236.jpg 5 25 8

Krejčík z Gloucesteru je podobně jako Cvrček na krbu od Charlese Dickense vánočním příběhem s pesimistickým dějem, ale nakonec šťastným koncem. Jako ve všech svých dílkách se autorka zaměřuje na sblížení člověka s malými zvířátky.

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Aurora (Praha)

The Tailor of Gloucester , 1903

Snoopi
10.09.2023 5 z 5

Knížka malá velikostí, dalo by se říci až kapesní, ohromí silou svého vyprávění a barvitým líčením prostředí.
Příjemná jednohubka, jistojistě vhodná i pro předčítání dětem - některé motivy a slova se opakují, v textu se objevují verše a lehké rýmovačky, četné citoslovce a zdrobněliny, takže mu nelze upřít jistou melodičnost. Personifikované postavy - kocour Simpkin a zpívající myšky - dodávají nevelké próze ráz pohádky.
Čtenáři se zpočátku může ze všech těch látek a krejčovských pojmů (hedvábí, satén, taft, brokát, tyl, žinylka) poněkud zamotat hlava, ale když se rozkouká, rozvíjí se před ním krásný příběh nečekané solidarity, přátelství a napravené zlomyslnosti: vždyť se odehrává v kulisách Vánoc! Díky autorčiným původním ilustracím, které text doprovázejí, si uděláme přímo plastický obrázek o celkové atmosféře a prostředí, kde se děj odehrává. A klidně by mohl být i o něco delší...

"V dobách, kdy se nosily meče a paruky a nabírané kabátce s květovanými klopami - kdy pánové nosili krejzlíky a hedvábné či taftové vesty se zlatým krajkovím - žil v Gloucesteru jeden krejčík. Od rána až do tmy sedával se zkříženýma nohama na stole v okenním výklenku malé dílničky v ulici U Západní brány. Celý dlouhý de, dokud mu stačilo světlo, šil a cvakal nůžkami, stříhal satén, květovaný brokát a lesklý taft; za časů gloucesterského krejčíka měly látky cizokrajná jména a byly drahé."
"Fidli fidli na housličky, vyhrávaly dvě kočičky... Všecky kočky z Gloucesteru - jen já ne," naříkal si Simpkin."

anna.zahy
24.03.2023 5 z 5

Klidně to mohlo pokračovat.

vlkove
10.12.2020 5 z 5

Krásné ilustrace a pěkný příběh, nic více říkat netřeba.

bibi.r
25.06.2018 4 z 5

Velmi hezké vánoční povídání.

aginecka
01.01.2017 5 z 5

Kouzelný malý příběh v krásném balení!

reader.007
10.05.2014 5 z 5

Byl to první a na dlouho jediný příběh který u nás od B.P. vyšel a mě tenkrát tak okouzlil tím drobným vydáním a přepůvabnými kresbami, že jsem ho v knihkupectví prostě nemohla nechat, i kdybych si kvůli němu měla odpustit večeři :-))
A na adventní čtení dětem je to určitě lepší než Dickensova Vánoční koleda.

Samira
06.04.2014 5 z 5

Nádherný, propracovaný a okouzlující vánoční příběh. Mám ho asi od Beatrix nejraději. Všechny jsou úžasné, ale tenhle má ještě něco navíc.
Doporučuji!

Renfri J
31.07.2013 5 z 5

Kouzelná pohádka a krásné obrázky ... :-)