Kráva nebeská

Kráva nebeská https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276264/bmid_krava-nebeska-nC2-276264.jpg 3 631 190

Elsie Bovaryová si žije celkem spokojený život. Je to šťastná kráva, tráví dny na pastvě a odpočinkem. Jednou v noci ale zničehonic zatouží po svobodě a společně se svojí nejlepší kamarádkou Mallory se rozhodne utéct z kravína. Chvilku je to fajn. Mallory flirtuje s býky, zatímco Elsie prozkoumává okolí farmářova domu. Když ale přes okno sleduje v televizi pořad o masokombinátech, dostane strach, a její dosavadní, spokojený život je rázem naruby. Zbývá jen jediné: odejít do lepšího, bezpečnějšího světa. A tak se vydají do Indie, kde jsou krávy přece posvátné!... celý text

Literatura světová , Příroda, zvířata , Pohádky

Vydáno: , Knižní klub

Holy Cow , 2015

moncakovinka
moncakovinka
22.08.2017 3 z 5

Davida zbožňuji, ale tohle dílo si mě nezískalo. Čekala jsem něco jiného. Do knihy jsem se vrhla s velkým nadšením, ale příběh postupně upadal, až úplně umřel. Dočetla jsem víceméně jen proto, že nerada odkládám nedočtené knihy. Kniha se četla rychle, velmi lehce, nicméně kdybych ji nečetla, o nic nepřijdu.

Nixa
Nixa
17.08.2017 4 z 5

Vtipné a čtivé. Já musím říct, že jsem se bavila! Super oddechovka. V knize jsou i skvělé myšlenky, které si mě získaly a budu se k nim vracet!

Phewell
Phewell
10.08.2017 4 z 5

Až na tu úleťárnu na konci, moc dobrý a vtipný.

Lauralex
Lauralex
06.08.2017 5 z 5

A já se bavila! A Davidovi prostě vždycky podlehnu, co si budeme namlouvat.

Kráva se možná tváří jako bezcenný, obyčejný příběh z pera a mysli známého a mnou oblíbeného herce, který se najednou rozhodl napsat knihu, ale opak je pravdou. Ano, David není vyloženě spisovatel, ale tím je to ještě lepší. Má ten šestý smysl psát jen s obyčejným nadšením, volností a zápalem, bez nějakých pravidel a striktních literárních útvarů. Samozřejmě to není úplně honosná literatura, přestože své tituly v oboru anglické literatury prostě nezapře, ale podle mě o to ani neusiloval. Dokázal vymyslet příběh, který je tak absurdní a šílený, až je to vlastně geniální. A to je její největší přednost. Má totiž dva zásadní a podstatné atributy: důvtip až takovou přirozenou intuici a hru se slovy. To mě oslovilo už na první stránce a věděla jsem, že to pro mě bude něčím jiná, osobitá kniha – a byla.

Přečetla jsem si ji, protože mě zkrátka zajímalo, jak může David psát, ale stejně jsem si nebyla úplně jistá, co přesně očekávat. Ale jak už to tak bývá, bylo to ještě lepší, než jsem si představovala, i když jsem si vlastně nepředstavovala celkem nic. Potom už ani tolik nešlo o příběh, jako u tu individualitu a tvárnost myšlení, což mě prostě nadchlo a dalo mi to nevšední, příjemný pocit.

David je vtipný, chytrý, svobodomyslný, energický, kreativní a přesně v tomto duchu je pojata i kniha a je z ní cítit přesně jeho typický charakter. Samozřejmě veganské a náboženské otázky v tom jsou, ale rozhodně si nemyslím, že by to mělo být myšleno jako nějaká agitace. Není to podáno násilně a nikomu nic nevnucuje. Je vlastně na nás, jak se k tomu postavíme a jak to budeme brát. Jestli to uvidíme jen jako vtipnou, oddechovou knihu, nebo nám to něco dá a třeba něco změníme. A tím to udělal, jak nejlépe mohl. A mně se líbí, že se toho nebojí. Cílem není nějaké poučování, jde o zábavný příběh, ve kterém by si každý měl najít to, co chce.

Napsal to skvěle a kdybych tu neměla tolik nepřečtených knih, přečtu si ji hned znovu. Opravdu mě to bavilo, a když říkám bavilo, tak myslím tak, že jsem se poprvé smála u knihy nahlas a už taky jen za to patří Davidovi dík. Ještě když si představím, jak David sedí nad papírem a sepisuje dobrodružství téhle krávy... no já jsem uchvácená. Podle mě to celé stojí na jeho humoru, představivosti a nestrojenosti, kterými disponuje. Má to skvělé a vtipné dialogy, kde je vidět, že má David zkušenosti s psaním scénářů, a on má přesně ten humor, který mi sedí.

První půlka, než se Elsii vydá na cestu do Indie, je asi trošku zábavnější, ale mně se to líbilo celé, od krav a krocanů, přes oxymórony až po neskrývané vegetariánství. Už když si řeknu: sejdou se takhle kráva, prase a krocan v letadle, je to neotřelé a vzbuzuje to ve mně zvědavost. A hlavně to může vymyslet jen David.
A nakonec je vám úplně jedno, že je to vlastně na jednu stranu úplná blbost, příběh takřka vycucaný z prstu. A tohle je krávovina, jak má být.

Ne, nehodnotím to kvůli Davidovi, ale čistě skrze příběh a psaní, které mě, bez nějakých srdceryvných řečí okolo, bavilo a užila jsem si to. Je to pro mě nejvtipnější kniha, jakou jsem kdy četla, tudíž svůj účel naprosto splnila. Kdo by to byl do Muldera řekl...

Kráva je boží. Buďte chytří, buďte jako kráva.

mane.n
mane.n
21.07.2017 3 z 5

Příjemné čtení, jen jsem nesvá z pojetí, myslím, že pokud chtělo být poselství předáno humoristickým stylem, tak to mohlo být trochu lépe vypracované. Z knihy cítím jako kdyby šlo spíše o popularitu a výdělek než snaha o přínos do společnosti.

Taj-ka
Taj-ka
10.07.2017 3 z 5

Milá a odlehčená knížka. Sice jsem se ani jednou nerozesmála nahlas, jak slibovaly recenze (ale to může být i jazykovou bariérou, četla jsem ji v originále a americké dvojsmysly mi asi ne vždy dojdou), ale usmála jsem se několikrát. Takové hezké letní čtení, jak říkala jedna z recenzí, "utterly silly" :)

Irsaf
Irsaf
18.06.2017 5 z 5

Opravdu pohádka... s poselstvím

Mejsha
Mejsha
10.06.2017 3 z 5

Ze začátku mě kniha opravdu bavila, ale postupem času to upadalo. Příběh je ale moc hezky vymyšlený i podaný.

Nelasp
Nelasp
18.05.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, rychle se četla, nebyla zbytečně obšírná a svým jednoduchým a stručným jazykem mě velice mile překvapila. I přes humorný tón měla kniha myšlenku a zanechala ve mě hlubokou stopu, která se jen tak nevypaří .

ji7967
ji7967
18.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která nastavuje zrcadlo naší společnosti. Vtipná, pravdivá...a rozhodně má myšlenku. Doporučuji!

Chika
Chika
10.05.2017 5 z 5

Úplně něco jiného, než jsem doposud četla. Nevím, kolik dalších knih se zabývá tématem vegetariánství/veganství z pohledu krávy. Je to svým způsobem ujetá kniha, nerealistická, ale člověk se při čtení občas nad něčím zamyslí a řekne si, že asi jo. Nevnucuje se. Nikoho nechce přesvědčit, ať je vegan. Teda mně to nepřišlo, že by mě kniha do toho nutila a chtěla vykreslit, jak jsou nevegani strašní atd. Za mě super. A zařazuji si ji do své knihovny.

RSí
RSí
30.03.2017

Jednorázová jednohubka. Dáte si, protože jste zvědaví, co takové jméno vyplodí. Navíc to celkem vtipně pojmenoval... Slupnete na jedno přežvýkání, ale až přijde obsluha podruhé, prohlásíte: "Ne, děkuji.". Nicméně v dnešní (pro mě těžko pojmenovatelné) době mi přijde sympatický tento pokus poukázat na absurditu extrémů, ať už jde o konzum, náboženství, či slepé za volantem.

Jane007
Jane007
23.03.2017 2 z 5

Čekala jsem něco jiného, jako oddechovka je to dobré a OBČAS se tam člověk i zasměje, ale zase tak dobré to není.

Candide
Candide
15.03.2017

Oukej. Nejsem vegan ani ekofašista, nemám ráda trapné vtipy a jsem věřící. Tohle nedám.

milunka21
milunka21
14.03.2017 5 z 5

Výborná kniha která pobaví a ještě skrývá ponaučení.

katma
katma
09.03.2017 3 z 5

Kniha je jednoduchá na čtení. Líbilo se mi způsob, jakým je kniha vyprávěná.

Iki1
Iki1
12.02.2017 1 z 5

Po přečtení prvních stránek této pohádky pro dospělé, jak uvádí sám autor, jsem byl uhranut, jak krásně využívá hraní se slovy, jak dokáže čtenáře naladit a pobavit. Posléze mé nadšení pomalu ale jistě vyvanulo a z hračičkování se stala prachbídná agitka veganů či vegetariánů. Jak je komu libo. Ano ten původní nápad, předestřít čtenářům názory vzdělané krávy, je fakt dobrý. U nás byl třeba úžasně využit v dětské literatuře panem Nepilem (Já Baryk).

Mantikocka
Mantikocka
12.02.2017 odpad!

Fakt nic moc.

kelve
kelve
08.02.2017 2 z 5

Dobrý den, dokáži si knihu představit na divadle typu na stojáka. Za mě nic moc, není to můj žánr.

Vesmich
Vesmich
04.02.2017 3 z 5

Kráva Elsie Bovaryová jednoho dne zjistí celou pravdu o smyslu života zvířat z člověčího pohledu a je z toho špatná. Je to ovšem kráva činu, upřednostňující řešící přístup a tak koná. Trochu ekologická, trochu sociální, trochu vzdělávací pohádka. Popis života dospívající krávy a její rozhovory s "nejlepší kámoškou navždy", maji velký vzdělávací potenciál. Přizpůsobování textu potřebám filmového producenta je vtipné a překladatelská práce kreativní. Pro mě svěží, příjemný text, ke kterému se má cenu vrátit. Prostě jako k pohádce. Jen s tím tebedojením, Elsie, s tím fakt kecáš!