Krasohled

Krasohled https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18873/bmid_krasohled-3Ua-18873.jpg 3 18 3

V příběhu Viktora Fábera, hrdiny nového románu Krasohled, nalezne pozorný čtenář variace na některé z motivů autorovy předchozí tvorby. A nejen to Jiří Švejda se tentokrát představuje výrazně autobiograficky laděnou prózou, v níž často střídá fiktivní dějovou linii s líčením vlastních prožitků. Téměř neznatelné hranice mezi oběma rovinami textu umožňují autorovi maximálně se ztotožnit s hlavním protagonistou příběhu. Viktora poznáváme během jeho několikadenního pobytu mimo domov, kdy má čas na vzpomínky i příležitost přiznat si vlastní chyby. Ujasňuje si své tvůrčí cíle, nevyhýbá se kritické analýze naší současnosti, ale především si uvědomuje sílu dobrého rodinného zázemí.... celý text

ludek.n
03.01.2021 4 z 5

Krasohled, kukátko nebo také sklíčka - stačí zvednout tento jednoduchý, laciný vynález proti slunci, pootáčet ho a zjeví se vám měňavý, nádherně barevný a opalizující, neskutečný svět. Realita nebo fantazie? Jiří Švejda posílá svého hrdinu, spisovatele, scenáristu, dramaturga a funkcionáře Viktora Fábera jako delegáta na pětidenní cestu do Moskvy na Mezinárodní setkání mladých umělců. Během této cesty nám pak v retrospektivě ukazuje celý Viktorův život, jeho úspěchy i prohry, lásky, zklamání, okamžiky štěstí i bezbřehého žalu. Vedle toho se seznamujeme i s Viktorovými postoji v rámci společnosti, jeho boji proti kdysi oblíbenému proletářskému heslu „Bližší košile nežli kabát“ a s kritickou analýzou kultury socialistického státu, s jeho bdělými ideologickými komisemi, profesionálními přehrávkami a schvalovacími výbory. Švejda nepranýřuje ani neoslavuje, spíše velice citlivě a s vkusem lechtá hada bosou nohou. Za to mu vystavuji pochvalu, přestože mě některé pasáže jeho sociální studie vyhazovaly z dráhy. Dokonce mi ani nevadilo střídání mluvnických osob v průběhu vyprávění, protože Švejda se tohoto efektu zhostil navýsost bravurně. Krasohled zřejmě více zaujme pamětníky oněch „zvláštních“ dob (k nimž se počítám i já), neboť konfrontace jejich vzpomínek s románovým příběhem spíše vykřeše jiskru a zažehne plamen porozumění.

georginaa
06.08.2020 3 z 5

Tohoto autora mám velice ráda a sbírám jeho knihy, ale tohle se mi opravdu nijak zvlášť nelíbilo.

jprst
21.02.2012 2 z 5

Nepříliš povedený pokus autora o jakousi osobní zpověď nebo bilancování.