Krásná po chudobě

Krásná po chudobě https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115468/krasna-po-chudobe-115468.jpg 3 12 4

Útlá sbírka drobných lyrických veršrů věnovaná architektu a básníku Vítu Obrtelovi obsahuje přírodní lyriku zaujatou Posázavím, krajem, z něhož pochází básníkova matka a o němž Hrubín vždy hovořil jako o svém domově, rodné krajině. Přírodní lyriku knížky doplňuje lyrika milostná.

Poezie

Vydáno: , Práce

ZÓNA
07.10.2023 4 z 5

Obecně je přírodní lyrika přijímána vlažně. Přitom jde o veliký básnický um, popsat scenérie přírodních krás. Navíc vzletnými rýmy, které takové tematice nesporně přísluší.
Nelze tedy hodnotit pouze obsah, ale i techniku a jemnost vyjádřeného. Dnes se takové básně zřejmě moc neskládají.
Z celé sbírky na mě dýchla svojí dokonalostí báseň IN MEMORIAM, která, ač se vymyká z celkového výrazu umělcova sdělení, má nespornou hloubku a jistou dvojakost. Dovolím si z ní citovat:
PRŠÍ NA TVOU MILOVANOU HRUĎ
PŘES HLÍNU A PŘES KOŘÍNKY ZEMĚ,
A V NEJDELŠÍ NOCI JINÁ TÍHA
TISKNE TVOJI MILOVANOU HRUĎ,
CHVÍLI SLADCE, CHVÍLI NEPŘÍJEMNĚ.
Takové verše považuji za básnický obraz plný barev, kontur a tajemna.
Není snadné takto tvořit. A pan Hrubín takovou poezii ctil a dával všanc. Já mu za ni musím dát vysoké hodnocení.

mahdal
18.01.2020 1 z 5

Trošku zklamání; v této sbírce mě oslovila pouze jedna báseň, a to Rondel, která se sepsána na motivy sporu duše a těla.

los
25.12.2018 2 z 5

raný Hrubín mi moc neladí

Amalberga
05.05.2017 3 z 5

Nicneříkající rýmovačky, které ohlodal čas a jejich hlubší smysl odvál někam vítr.

Kniha Krásná po chudobě je v