Krása nesmírná

Krása nesmírná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35418/krasa-nesmirna-35418.jpg 5 883 196

Pohádky vypravuje I. Karnauchovová. Kdo by neznal z vyprávění Babu Jagu, Kostěje Nesrmtelného, krásnou Vasilisu, Finista, jasného sokola, žabku carevnu, či zdánlivě hloupé Ivany? Ruské lidové pohádky s plnokrevnými postavami boháčů a chuďasů, s osobitými čarodějnými bytostmi, s národními zvyky jsou jedním ze základních kamenů slovanských pohádek a patří do světového literárního fondu. Potěší všechny milovníky pohádkových příběhů.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Lidové nakladatelství

Ненаглядная красота (Něnagljadnaja krasota) , 1949

Emik87
Emik87
24.02.2024 5 z 5

Moje oblíbené pohádky. Sice pravda, že hodně strašidelné (Kostěj Nesmrtelný a Baba Jaga), ale i tak mě celé dětství provázely.

Ferda43
Ferda43
25.01.2024 5 z 5

Pro mě to byly v dětství hororové pohádky. Fascinující, drsné, děsivé... Dodneška si pamatuju ten pocit, když jsem četla o babě Jaze, která měla svítící lebky kolem svého příbytku. Tak krásně jsem se bála. Četla jsem tu knihu mnohokrát a opravdu jsem ji milovala. Vzpomínka na dětství - už tehdy jsem se ráda bála "bezpečně".

MatBla
MatBla
24.01.2024 5 z 5

V dětství jsem ji milovala, četla jsem ji několikrát. Dokonce jsem ji nahlas předčítala mladšímu bráchovi.

simca9342
simca9342
31.12.2023 5 z 5

"Z pravěku"
Tradiční ruské pohadky ožívají v knize ruské autorky. Slavná baba Jaga, krásná Vasilisa. Postavy v našich očích nikdy nestárnoucí.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
07.12.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem v dětství četl několikrát a pohádky mě velmi bavily. Kostěj Nesmrtelný a Baba Jaga jsou v těchto pohádkách opravdu děsivý. Některé z pohádek jsou docela drsné na to, že jsou pro menší děti. Ale to nic neubírá na tom, že jsou skvěle zpracované.

Jochen77
Jochen77
27.09.2023 5 z 5

Dětství...

Lucissia
Lucissia
23.09.2023 5 z 5

Klasika, která mě udivovala už jako dítě a nyní při předčítání se to opakovalo u mých dětí. Jako jsou to pohádky dost drsné, některé nelogické, ale přesto... Baba Jaga letící v hmoždíři by stála za to vytisknout a zarámovat. :-)

grizlinka
grizlinka
11.09.2023 3 z 5

Četla se hezky, délka pohádek naprosto perfektní,ale zklamalo mě přehnané násilí v některých pohádkách. Vše vždy dopadlo dobře ale některé extrémy si mohli odpustit. To i mne kolikrát přišlo opravdu přehnané

Zemlja
Zemlja
30.08.2023 5 z 5

Četla jsem ty krásné pohádky mnohokrát. A ty obrázky! Visící Kostěj, letící Baba Jaga, krásní koně.

Marticka79
Marticka79
26.04.2023 5 z 5

Krásná kniha, kterou mám v živé paměti z dětských let ještě dodnes. :-) Jako malá jsem se u některých pohádek pořádně bála, ale pamatuji si jak moc mě bavilo sí v ní jenom tak listovat a dívat se na obrázky. :-). Našim chlapečkům jsem jí přečetla také a řekla bych, že se ani moc nebáli jako tenkrát já v dětství. Doporučuji a dávám jí plný počet hvězdiček. :-)

Květi62
Květi62
08.04.2023 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem v dětství milovala. Nyní ji objevila v knihovně moje zvídavá vnučka. A tak jsem ji o jarních prázdninách četly. Teprve nyní mě překvapilo množství násilí, které jsem v dětství nevnímala. Ale pohádky vždy končí šťastně a vnučka byla nadšená. Starší vnuk /9 let/, se nejdříve tvářil, že ho "pohádky" přece už nezajímají, ale když babajaga letěla ve hmoždíři a odrážela se kostí, odložil ABC a poslouchal moje čtení. Když jsem dočetla jen pronesl," to bylo hustý". Ano některé pohádky byly skutečně "hustý", ale já jsem se vrátila do dětství a jejich čtení jsem si opravdu užívala.

attila1
attila1
23.03.2023 5 z 5

Nejoblíbenější knížka mého dětství. A i teď po přečtení v dospělosti má své kouzlo. Úžasné ilustrace.

PosPol
PosPol
24.01.2023 5 z 5

Pamatuji si asi před dvěma týdny žhavou diskusi u příspěvku jedné paní, která se čílila nad odporností a brutálností nějakých pohádek. Ehmm, paní, četla jste někdy tuto? Drsné příběhy doplňují děsivé obrázky. Už jako malá jsem je milovala!
"I zabil sedmihlavý drak staršího bratra a pověsil ho za vlasy na měděná vrata."
"Kdyby se mi dostali do rukou i tví rodiče, zabil bych je taky, abys na ně nemyslela a jen se mnou šťastně žila."
"Přistup ke koni z levé strany... Vyskoč mu na krk, bij ho měděným prutem... Až zlomíš měděný prut, bij ho oloveným. Až zlomíš olověný, bij ho stříbrným, bij ho nelítostně, dokud mu nebude opadávat maso ze žeber."

No a mohli bychom pokračovat, příběhy jsou kruté, postavy často nemilosrdné, poučení občas přebije zmar. Ale jako v každé pohádce i zde jsou šťastné konce a spravedlnosti je učiněno zadost. A od toho jsou rodiče, aby dětem nejasnosti vysvětlili . Jak to máte vy? "Předžvýkáte" dětem pohádky, nebo se žádným nevyhýbáte?
No a za další - dříve jsem si nikdy nevšimla, ale většina příběhů jsou naše klasiky: Zlatovláska, Princ Bajaja, Statečný kovář, Popelka, Dlouhý, Široký a Bystrozraký. A spousta dalších - zajímali jste se někdy, kdo se od koho inspiroval?

Jsem ráda, že vlastním tento poklad :)

85098211
85098211
11.01.2023 5 z 5

Tyto pohádky jsem prozatím poprvé a naposled četla jako dítko školou povinné někdy na prvním stupni základní školy ;-). A nyní se mi hodily do Čtenářské výzvy. Proto jsem neváhala ani chvíli a zase si knihu vyhledala pro opětovné přečtení. A jak už asi správně tušíte ;-), zase se mi líbila a já jsem si jednotlivé příběhy doslova užívala. Ano, přiznávám, že ruské pohádky jsou o dost krutější než ty české, ale opětovné setkání s Babou Jagou, Kostějem nesmrtelným, různými krasavicemi a bohatýry bylo i přesto hodně příjemné. Navíc jsem to už ani jako dítě nevnímala nějak negativně. Možná to bylo i tím, že pohádky jiných národů (kdysi dávno jsem četla například také italské) jsou ještě mnohem temnější a brutálnější? Oproti tomu tyto ruské mají opravdu něco do sebe. Ohledně jednotlivých pohádek se více rozepisovat nebudu, knihu hodnotím plným počtem a doporučuji i dnešní generaci dětí. Domnívám se - a pevně doufám ;-), že nezklamou ani ostatní čtenáře...

Dalia
Dalia
07.01.2023 5 z 5

Kniha plná nádherných ilustrací a krásných pohádek. Provází mě životem od raného dětství.

Péťa Z.
Péťa Z.
16.05.2022 5 z 5

Líbila se mi nejen pro ty pohádky, ale především pro ilustrace, které jsem často překreslovala a napodobovala. U téhle knížky jsem vydržela taaak dlouho. :-)

arcs
arcs
22.02.2022 5 z 5

To zrno rusofilství ve mně určitě pochází z těhle pohádek! (Dobře, a taky od krásné Mášenky z Moskvy:) Jsou jiný než ty naše vychytralý. Jsou přímý, syrový, bohatýrský, veliký. A přitom světlý. Prostě se zapsaly hluboko. Čet jsem je i klukům, ale pro ně už asi pozdě, nasákli jiným a připadaly jim cizí.

jprst
jprst
02.02.2022 5 z 5

Tuhle krásu jsem nedávno objevil v mém oblíbeném antikvariátu. Bude to možná znít sentimentálně, ale tuhle vzpomínku na četbu v dětství jsem tam prostě nemohl nechat, byla to jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových knih a měla úspěch i u mých dětí a vnoučat.

Štěpinambura
Štěpinambura
30.01.2022 5 z 5

Knihu jsem podědila po babičce. Název knihy je odpovídající tomu, co v ní můžete čekat.

vvikingg
vvikingg
29.01.2022 5 z 5

pamatuji z dětství oproti českým pohádkám, některé pohádky až moc kruté