Království tvé

Království tvé https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37491/bmid_kralovstvi-tve-Vj7-37491.png 4 81 14

Temný komiksový epos o budoucnosti přelidněné novými a prakticky nezvladatelnými superhrdiny. Jak daleko až může dojít konflikt nových a starých superhrdinů… a především, má v tomhle klání vůbec šanci lidská rasa? "Království tvé" Království je vrcholem dosavadní kariéry scénáristy Marka Waida, který se mj. podílel na scénářích ke komiksům The Flash a Captain America.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , BB art , Crew

Kingdom Come , 1997

Politre
Politre
27.07.2023 5 z 5

Mistrovské dílo superhrdinského komiksu, jenž svým vyspělým a až filozofickým scénářem vybízí k opětovnému přečtení. Když jsem poprvé spatřil kresbu Alexa Rosse skrze displej mobilu, tak sem si řek, kruci, to musím mít ve sbírce. Fotorealistické výjevy jaké nám nabízí Ross, odkazují k práci jeho velkého oblíbence Normana Rockwella a nejednou se mi až zatajil dech z té krásy barev čpící ze stránek. Už jen listovat knihou je pro komiksového fanouška lahůdkou a když vezmeme v potaz chytrý scénář, jedná se o jednoznačnou pětihvězdičkovou lahůdku, na které by si měl pochutnat každý fanoušek DC universa.

puml
puml
09.09.2022 5 z 5

Hodně zajímavý komiks ze světa DC hrdinů. Zase tak trochu koncept ve stylu Strážců, ale zase nahlíženo trochu jinou optikou. Líbilo se mi to "naroubování" křesťanské eschatologie na superhrdinský příběh. Chápu, že někomu to třeba může přijít trochu nucené a zavánějící křesťanskou ideologií, ale mě to teda vůbec nevadilo a naopak jsem to spíš ocenil, protože to pěkně drží a táhne ten mnohdy hodně rozvětvený příběh. Je to další spíše filosofičtější příspěvek do toho, co nebo spíš kdo je to (super)hrdina a jaký je jejich vztah k lidem. Je příjemné vidět stárnoucího a filosofujícího Supermana, stejně jako stárnoucího a zahořklého Batmana.

Příběh přináši, jak už to tak bývá, více otázek, než odpovědí. Ale dojde i na pěknou rubačku, které by ale slušel větší formát. Ta kresba je skvělá, ale mnohdy nepřehledná díky titěrnosti některých panelů. Snad jen ten konec mohl být ještě hutnější, nějak rychle se to všechno vyřeší, moc jsem tomu konci nevěřil, ale na druhou stranu o tom to vlastně bylo, o té znovunalezené víře a naději.

Jako takovou třešničku na dortu vnímám epilog, ten se teda povedl náramně a je to takové příjemné osvěžení, kterému nechybí ironie a humor, jehož je jinak v samotném příběhu jako šafránu. Celkově komiks, který si říká o opakovené čtení, což je, a říkám to pořád, známkou té nejvyšší kvality. Doporučuji.

ArkAngel
ArkAngel
01.08.2022 4 z 5

Podobně jako u velkých eventů předpokládá Království tvé, že máte už v rámci komiksového světa něco načteno. Příběh sleduje zestárlé hrdiny, kteří sledují, jak po nich převzala místo neukázněná mladá generace a nakonec se musí vrátit na scénu, aby nedošlo k apokalypse. Celý komiks je proložen biblickou tématikou, protože je sledován z pohledu pastora, podobně jako Zázraky od Marvelu provázel novinář. Dílo je stejně jako Zázraky kreslené geniálním Alexem Rossem, ale nepřehlednost knihu bohužel trochu stahuje dolů.

ludek.n
ludek.n
16.10.2020 4 z 5

Superhrdinové nám dospěli do věku, kdy už neohromují svět svými nadlidskými schopnostmi, silou a zázraky na počkání, ale spíš „intelektuální“ rozvahou, přičemž slovíčko intelektuální je v uvozovkách zcela záměrně. Ale ano, té dospělácké rozvážnosti je v jejich činech tentokráte hodně, snad také proto, že nezdárných dítek, vnuků a vnuček je v Království tvém požehnaně a zanedbat výchovu se zatraceně nevyplácí. Mark Waid napsal brilantní příběh a Alex Ross ho ztvárnil skutečně mistrovským způsobem. Jeho fotorealistická kresba a to obrovské množství detailů až bere dech (a já před ním v úctě smekám klobouk až k zemi), na druhou stranu mi ta strašlivá spousta figur mnohdy dělala vrásky na čele, protože některé panely se doslova ztratily v davu a hlava z toho šla kolem. Je tu také spousta podnětných náznaků, drobných vtípků a odkazů k jednotlivým hrdinným sériím, bez jejichž znalosti přijdete o část zážitku, nicméně koncept příběhu je natolik silný, že to v konečném důsledku bez problému ustojíte. Království tvé je bezesporu nádherný komiks, a pokud jste ještě neviděli vousatého Supermana s copánkem, běžte do toho.

Gordonlord
Gordonlord
06.08.2019 3 z 5

Čekal jsem víc. Legendami opředené a vychvalované dílo se konečně dostalo k mým očím.

Malba je skutečně pěkná. Neříkám nádherná, protože dnešní standarty dokáží oslnit oči mnohem více, ale Alex Ross je malíř a má svůj styl, který se mi líbí.

Dalším plusem je základní premisa příběhu. Potomci starých superhrdinů, kteří zanevřeli na hodnoty svých otců a začali se chovat jako hovada a navíc uvažování o tom, zda by se lidé neměli spoléhat místo superhrdinů sami na sebe, popřípadě s nimi spolupracovat, jsou fakt dobré.

Ale příběh samotný je tragédie. Úplně stejně, jako u NAPROSTO VŠECH superhrdinských crossoverů, i tady na vás z každého panelu vyskakují desítky a desítky superhrdinů. Tím pádem žádný z nich (krom Supermana a Batmana) zde nemá dostatečný prostor, tím pádem každý z nich působí naprosto zbytečně a člověka to už neskutečně unavuje. Není zde tedy ani šance opět někomu fandit, o nějakém napětí nemůže být vůbec řeč a zvraty, vývoj děje a závěr jsou jak podle milionkrát omleté šablony.

Nebýt kultovní malby pana Rosse a základního (a těžce nevyužitého nápadu) s přesahem (jenž ne každý odhalí) a chytrým poselstvím, byl by to jeden z nekonečné řady podprůměrných comicsů, kde se fůra šašků v kostýmech navzájem mlátí.

fvalek
fvalek
19.06.2019 5 z 5

Kniha je skutečně eposem a důkazem, že komiks není jen tupá bum bum akce, ale může řešit i mnohem vážnější věci a zapojovat prvky filosofie i náboženství. Na jednu stranu je to šíleně složité, protože tu máme nepřeberné množství postav a hlavně nových postav, které neznáme, zároveň tu máme Rossovu dospělou a vážnou kresbu, a navíc ještě seriózní téma jako je přelidnění, nezvladatelní hrdinové, kolísání morálky... Ale na druhou stranu je to vlastně i taková jednoduchá komiksová řežbička, která skončí velkým boom. :D

Co se týče postav, líbí se mi většina nových, mladých hrdinů, i když je to šíleně matoucí. Ale jsem i moc spokojený s doslova starými, starými postavami. Občas mi úplně nesedělo chování některých charakterů, ale asi to prostě byl výsledek atmosféry unavené Země, která má to nejlepší už za sebou. Moc mě potěšil konec, nechci nic prozrazovat, ale epilog některých postav je krásný! :)

Děj je tedy pro mě, jak jsem psal výše, seriózní a dost vážný. Vytváří se tak podobná atmosféra, jako má třeba Zaklínač - svět, který už nemá co nabídnout a spěje ke konci. Takže kniha skutečně vyzařuje pocity nostalgie, ale i zoufalosti. Maličké mínus vidím v tom, že občas je děj přeci jen hodně komiksově vyhraněný a tak jako přehnaný, ale jsou to superhrdinové, no ne? :D

dexterman
dexterman
07.06.2019 2 z 5

Tohle se aspoň za mne nepovedlo . Ilustrace je sice krásná , to je ale tak všechno co bych pochválil . Ten příběh je pro mne nezáživný . Což se opravdu divím . Tohle se ke vší smůle aspoň za mne opravdu nepovedlo . Je to moc roztahané a to je hlavní mínus tohoto počinu . Mne tohle téma opravdu nudilo .

Wiedzmin
Wiedzmin
28.12.2018 5 z 5

Vtahující, sugestivní a dospělá komiksárna. Kingdome Come je výbornou polemikou o moci a fungování lidí. Zasazení náboženského podtextu a Víry není nijak agresivní, ba naopak, přidává příběhu větší punc filozofie mezi superhrdinskou řežbou a rozmluvou o vedení světa. Velice povedené dílo. P.S. Kresba je dokonalá. Zatím asi nejlepší, kterou jsem v komiksu zaznamenal.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
03.05.2018 5 z 5

Mám ráda alternativní příběhy. Mám ráda, když hrdinové stárnou a s tím si uvědomují různé věci. Temný epos? No, spíš temný les plný depresivního temného eposu. A na druhé straně je kresba, která se to snaží vyrovnat. Dokonalá symbióza, která zde funguje na jedničku. Funguje to vlastně tak dobře, že jsem skoro nevnímala neoriginalitu děje. Ten nic až tak speciálního nepřináší (rozkol nových a starých hrdinů a následky činů úplně všech není nic nového), ale je kolem toho super omáčka plná zamyšlení a k tomu kresba, která jako by byla dalším hráčem v tomhle epičnu (ajajaj, chytla mě slina mudrování, tak snad mě zase rychle opustí).
Bohužel pro čtenáře je zde až moc momentů, které dávají víc smysl, když si před čtením pár věcí nastudujete, ale nutné to není. Souvislosti jsou naznačeny jenom jemně, ale pokud chcete jít do hloubky příběhu, pochybuju, že jste si neudělali domácí úkol a neprojeli wiki. A jestli se na to vyprdnete, stane se z vás zklamaný čtenář, který to nepochopil, tak snad si alespoň užil ty akční pasáže.
Na konci jsou stručné životopisy hlavních aktérů, to je plus. Taky oceňuji papír, žádné otisky!
Ale je mi to jasný. Abych si příběh užila ještě víc, musím přečíst znovu. A to mi problém fakt nedělá. Doporučuji a pět vílek z pěti.

OldaB
OldaB
31.12.2017 5 z 5

Geniální dílo, které nutí k zamyšlení. Přečetl jsem si to znovu po létech a pořád to má tu sílu. Graficky fantazie, retro tomu sedne.

FireOfFilth
FireOfFilth
21.11.2017 5 z 5

Jak píše anotace opravdu se jedná o temný epos, ne žádný veselý příběh pro děti. Na začátku se mi líbila scéna, kdy zjeví Spectre otci McCayovi. Celkově tyto scény se Spectrem přidávají komiksu vážnější atmosféru.
Celková atmosféra je úžasná díky malbě Alexe Rosse, z komiksové knihy se tak stává umělecké dílo.
Příběh je k zamyšlení, ale jak už někdo psal v komentářích pro jeho plné pochopení je třeba mít načteno spousty komiksů, které u nás nevyšly. Přesto si tento komiks užijete.

Hwaelos
Hwaelos
02.04.2017 3 z 5

Vrátil jsem se ke Kingdome Come po hromadě let s tím, že mu tentokrát porozumím lépe. A ano, rozuměl jsem mnohem víc narážkám než při prvním čtení a znal jsem víc hrdinů. Samotný příběh ale žádná zásadní pecka není. Waid podřizuje hodně času a úsilí, aby přivedl alespoň na chvíli do políček komiksu všechny podstatné figury DC universe, ať už to slouží vyprávění, nebo ho to retarduje. Zároveň se pokouší vytvořit dospělou dystopii, aniž by slevil z patetických dialogů a aniž by prokreslil vztahy mezi postavami a zživotnil je. Nabízí se srovnání s různými podobami Alana Moora (Strážci, Návrat temného rytíře, Top 10) a ani jednomu nesahá scénář Království tvé po kolena. Co mi ale vadí nejvíc, je "hyperrealistická" kresba Alexe Rosse, kde všechny postavy vypadají jako břichatí taťkové a nevzhledné maminy (včetně teenagerských hrdinů). Všichni mají masivní krky, žádné brišní svaly (sic) a mladistvá rebelie se projevuje v outfitech jako vypadlých z raných osmdesátek.

3DD!3
3DD!3
29.08.2013 5 z 5

Pochopit plný rozsah tohoto ohromného eposu je něco čeho komiksový laik nemá šanci dosáhnout. Přehlídka postav, charakterů, které jsou naživu (ano skutečně naživu) déle než já si zaslouží pro plné zhodnocení někoho způsobilejšího. Přesto tento temný příběh o lásce, naději a pomoci mluví. Vyjadřuje se k problémům, které patří k archetypům žánru a výsledky jsou děsivé. Naturálnost děje a jeho vyústění v kombinaci s Rossovou fotorealistickou kresbou musí potěšit úplně každého. A že se vám Království tvé nezdálo nic moc? Věřte, že chyba je na vaší straně. Je třeba si prostudovat pár pramenů, aby jste všechno pochopili.

RaptoR
RaptoR
02.05.2012 5 z 5

Nebojím se říci, že Království Tvé patří mezi nejlepší komiksy, které u nás zatím vyšly :)

Autoři knihy

Mark Waid