Království stínů

Království stínů https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/618/kralovstvi-stinu-618.jpg 4 349 65

Bezdětné Clare, manželce bezohledného finančníka Roylanda, se při jógových meditacích zjevuje tajemný přízrak ženy z dávného středověku, krásné skotské šlechtičny Isobel, která nechává citlivou a v manželství nešťastnou Clare prožít dramatické chvíle svého života na přelomu 13. a 14. století. Ve vyprávění se mistrovsky prolíná realita s fikcí, přítomnost s minulostí, napínavý děj je plný nečekaných zvratů i milostných vášní. ... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Brána

Kingdom of Shadows , 1988

Holly.W
12.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Mám moc ráda knihy od Erskinové, ale tahle patří mezi ty nejslabší.
Situace, které se opakují tolikrát, až už je to únavné - například pře mezi Clare a jejím manželem. Zbytečně to knihu natahuje.
Tolik postav, které by mi byly tak protivné jsem snad v žádné knize ještě nezažila.
U této autorky jsem zvyklá na silné ženské hrdinky. Ale Clare byla slabá a manipulativní.
Já miluji zlaté retrívry, sama doma jednoho mám, a to co autorka provedla Castě srazilo moje mínění o této knize o další desítky procent a převládlo znechucení.
Jediné, co bylo zajímavé a čtivé byla dějová linka s Isobel. I když její životní příběh byl hluboce tragický a bolestný.
Doufám, že příště sáhnu po lepším kousku od této autorky.

stanislava9718
15.05.2023

Tuto knihu mi darovala kamarádka, která už není s námi, jelikož se obě zajímáme o historii. Je to zatím první kniha od této autorky, kde napínavě propojila současnost s minulostí, odehrávající se ve Skotsku. Kniha mě zaujala.

petra4080
22.11.2022 3 z 5

Toto je jedna z horsich knih autorky. Oba pribehy jsou nezazivne a prekombinovane. Mela jsem dokonce tendenci preskakovat radky, protoze se misty opravdu nic nedelo.

marky2558
11.04.2022 4 z 5

Knihu jsem četla asi 2-3x v rozmezí 10let. Moc mě bavila. Strašně jsem si užívala Skotsko, tu dobu a celkovou atmosféru té doby.

Olikola
01.11.2021 2 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Styl psaní Erskinové je skvělý. Její knížky se čtou jedním dechem. Ale tohle je asi první knížka, kterou jsem četla, ve které jsem měla celou dobu potřebu proplesknout většinu postav. Obzvláště ty z přítomnosti. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by všechny postavy byly tak strašně nesympatické. Neměla jsem prakticky jedinou možnost si v celé knize někoho oblíbit. Snad jen Izobel to lehce zachraňovala. Ale jinak jsem se nemohla dočkat, až tuto knihu přečtu a odložím. Za mě celkem zklamání.

Pajkare
22.01.2021 3 z 5

Knihu jsem četla v angličtině od této autorky je to první kniha. Krásný popis míst děje - Skotsko ????, líbí se mi proplétání světů současnosti, nevědomé společnosti, spirituality a historie. Zpočátku je kniha velmi napínavá, okolo poloviny zdlouhavá a ke konci opět velmi akční.

katka134
11.12.2020 4 z 5

Výborný nápad. Propojení dvou časových linií bylo fajn. I když příběh ze současnosti se mi zdál v polovině už dost protahovaný. Historická Isobel byla doteď pro mě neznámá postava. Takže nelituji přečtení skoro 500 stran.

wlado
27.08.2020 3 z 5

Autorku mám rád, no táto kniha mi prišla veľmi prekombinovaná s množstvom postáv, ktorých životné osudy boli paralelne popisované. Kniha bola veľmi dlhá a záver mi pripadal trochu urezaný, ako keby autorka príbeh chcela rýchlo ukončiť.

Vlaďkaa4
10.08.2020 5 z 5

Výborná kniha, čím více se blížíte ke konci, tím je napínavější. Celou dobu jsem čekala, kdy se provalí Paulovi lži. A doufala jsem , že podpis bude takový, jaký byl.

Artep071
21.07.2020 4 z 5

Klasika Erskinová krásně a napínavě propojuje současnost s minulostí,skvělý námět a docela silně poutavý a napínavý příběh. Ale znáte ten pocit co po pár stránkách máte potřebu křičet?? jo uaaaaaaaaaaa ..co to s tebou je?? Clare ty jsi mi teda nepadla do oka a mít tě na dosah tak s tebou zatřepu nebo tě nejspíš proplesknu .... chjo ... dávám 4 * za příběh ale strhávám * za slaboduchou pipku ... tohle fakt ne ....příště si prosím silnou, odvážnou, chytrou hrdinku jenž budu moct obdivovat :)
Přesto doporučuji přečíst a posoudit dle svého :)

Lessana
06.07.2020 4 z 5

Hoci sa Království stínů v mnohom podobá na knihu Žila jsem již před staletími, schopnosť písať pútavo, dramaticky i romanticky sa autorke uprieť nedá. A tak aj pri počte strán 488 knihu prečítate raz-dva. Prelínanie súčasnosti s minulosťou je opäť zvládnuté na výbornú. Človek dokáže porozumieť aj Clare, aj Isobel. Ich pohnútkam, motívom správania aj samotným reakciám. Autorke sa podarilo presne vykresliť nielen závislosť na peniazoch, bezohľadnosť i traumu z neplodnosti (Paul), intrigánstvo (Kathleen), neslobodu vo vzťahu (Archie a Antonie), nerozhodnosť v zaujatí stanoviska (Sarah), krutosť (Eduard, Buchan), klaustrofóbiu a jej možnú príčinu (Clare), kritiku cirkvi (Geoffrey), ale aj včasné spamätanie sa a prebudenie (Rex), náročnú tému karmických dlhov (Isobel, Margaret, Clare), zvyk vo vzťahu (Emma a Petr), skutočnú lásku (Robert a Isobel, Clare a Neil) a mnoho ďalšieho, čo z titulu robí napínavé čítanie, v ktorom sa nájdu mnohí...

Amitiel76
19.05.2020 3 z 5

Poslední dobou mě autorčiny knihy přitahují jako magnet. Miluji její příběhy....
Každá kniha kterou jsem doposud četla, se odehrává v jiném časovém období. Tentokrát, jsme navštívili středověké Skotsko.
Opět jsou tu dvě dějové linky, a každá se odehrává v jiném století. Duchové, nadpřirozeno, láska, zrada a nenávist. Bloudící duše, které potřebují vypovědět svůj příběh, a nalézt klid....
Osnova stejná, skoro v každé knize. Ale musím říct, že mě to ještě neomrzelo :-)
Království stínů, je opět obsáhlá, mnohastránková kniha. Některé pasáže mi přišly příliš rozvleklé a zdlouhavé. Některé věci bych úplně vypustila, a knížce ubrala dobrých sto stran. Výsledek by byl stejný..... Tentokrát mě ale bavila víc ta historická linka. Příběh hraběnky Isobel, byl poutavý, i když velmi pochmurný a tragický. Člověk žasl nad tím, co všechno tato žena vydržela a zakusila. Středověk moc romantické a laskavé místo nebyl.
Na druhé straně Clare... No, k této hrdince jsem si nějaké přílišné sympatie vybudovat nedokázala. Přišla mi jako poddajná loutka v rukou celé rodiny. A ta rodina stála opravdu za to...Tolik podivných, nepříjemných a negativních lidí v jedné knize, jsem už tedy dlouho neviděla. Jeden záporák a ničema vedle druhého. Krutost, násilí, nenávist a hamižnost.... no autorka se tu opravdu vyřádila :-)) A nejvíc mě zvedalo ze židle, jak celá rodina věřila Paulovým lžím.
Knížka má u mě tak 3,5 hvězdiček :-)

Ewwe
18.05.2020 4 z 5

Další zajímavá kniha od Barbary. Prolínání přítomnosti a minulosti mám velmi ráda. Autorka umí příběh napsat opravdu čtivě a vykreslit postavy tak, že s nimi příběh prožíváte. Každopádně království stínů je celkem smutná kniha. Je tam hodně bolesti, intrik, lží a manipulace. Clare bohužel nebyla tak silnou postavou a vetšinou se nechala od manžela stáhnout. Postava Paula mi tedy extrémně vadila a i to, jak mu všichni jednoduše věřili. Celkově v knize bylo hodně postav a většina z nich měla strašný charakter. Příběh Isobel byl velmi zajímavý, líbilo se mi popisování historie Skotska a to, jak se nenechala srazit na kolena.

Deia
14.04.2020 3 z 5

Knihy, v ktorých sa prelína minulosť so súčasnosťou (aj keď tu už to nie je až tak súčasne), mám veľmi rada. Príbeh Isobel bol veľmi zaujímavý a k tomu som sa dozvedela aj veľa nových informácií o dejinách Škótska. Aj príbeh Clare bol napínavý, dosť často som otáčala stránky dopredu, aby som vedela, ako sa skončí nejaká jej kapitola (to väčšinou nerobím). Občas (často) som síce jej správanie tak úplne nechápala, ale aj tak ma jej príbeh bavil. Čo mi trošku vadilo bolo to, ako všetci verili Paulovi jeho klamstvá o Clare (v podstate celá jeho aj jej rodina a ešte pár ľudí k tomu, postáv tam je naozaj veľa). Napriek všetkým týmto pozitívam sa mi ale kniha čítala dosť ťažko, do čítania som sa musela sem tam nútiť a aj som od nej často "odbiehala". Neviem prečo, obidva príbehy ma bavili, bola som zvedavá ako to s oboma ženami dopadne, len mi asi úplne nesadol autorkin štýl písania. Ak niekedy natrafím na ďalšiu autorkinu knihu, tak si ju prečítam, ale vyhľadávať ju asi úplne nebudem.

hana.hanigerova
01.03.2020 5 z 5

Velice napínavý příběh. Tak moc, že jsem si snad poprvé v životě musela přečíst, jak to vše dopadne.

Je to Erskine, takže pro mě srdeční záležitost. Ale musím s odstupem říct, že mi velice lezla na nervy hlavní hrdinka. Byla popisována jako silná a sebevědomá žena, a zároveň byla slabá a strašně lehce manipulovatelná. To vůbec nedávalo smysl. A svému vypečenému manžílkovi skákala na špek tak často, až to nebylo pravděpodobné.

Opravdu mě několikrát při čtení této knihy svrběla ruka a nejradši bych křičela, kdyby to mohlo něčemu pomoct. Ta žena si opravdu zasloužila proplesknout. Stejně tak všichni, kdo "pravdám" jejího muže věřili a podíleli se na jejím týrání. (Ano, pro mě to opravdu bylo týrání, i kdyby "jen" psychické.)

Naštěstí to vylepšilo propojení s minulostí, které bylo opět úžasné a dávalo dokonalý smysl. No hodnocení jsem dala nejvyšší, protože napsané a vymyšlené to bylo bravurně. Erskine je prostě vynikající autorka, která mě dokáže udržet i u tak dlouhé knihy v neustálém napětí a chuti číst dál.

Mikindada
10.11.2019 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo zdlouhavé a moc mě příběh nezaujal, asi proto, že se prolínali dva světy a já jsem stále hledala impulz, jak ony dva světy roztřídit. Postupně jsem si ale knihu zamilovala, bylo v ní spoustu okamžiků, kdy se mi tajil dech, příběh Isobel, který byl celkem podobný jako hrdinčin samotný, zastřelení psa a další zajímavé momenty, u kterých jsem knihu hltala a nemohla se od ní odtrhnout.

ivana1924
01.11.2019 4 z 5

Barbaru mám ráda. Dvě časový linie jak by smet, za mě krásný početní. I když mě tam rod Roylandů pěkně vytáčel, ale to byl asi účel. No a Neil do jisté miry taky. Přečtu si určitě někdy znovu, i kdyz jsem z knihy měla pocit, že jsem ji již četla, stejně me konec překvapil, takže jsem ji asi nečetla.

tabaluga
15.09.2019 3 z 5

Jsem z knihy trochu na rozpacích. Je to mé první setkání s autorkou. Musím říci, že historická dějova linie pro mne neměla chybu, ale současnost na mne moc dobře nepůsobila. Paul se choval jako nějaký psychopat, Clare se mi pro změnu zdála jako loutka, se kterou se nechá výborně manipulovat. Neil se choval podivně a útočil na vše a všechno bez ohledu na zjištěná fakta. Ale co mne absolutně dostalo byl ten konec..myslím, že paní spisovatelce dám ještě jednu šanci, možná jsem sáhla pouze po špatné knize...

Pergola
10.03.2019 5 z 5

Všechny romány od pan í Erskinové jsou velmi dobré a čtivé. Mám autorku velmi ráda, osudy postav, které se prolínají ve dvou časových rovinách - nemají chybu. Vlastním všechny knihy, které zatím u nás byly přeloženy.

pip11
24.01.2019 4 z 5

Velmi poutavá kniha, oba příběhy byly vážně zajímavé.