Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1366 382

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

lazarus
31.01.2021 5 z 5

Opět výtečný Nesbo. Tentokrát konečně bez Holea. Toho už jsem se nabažil dost. Království je podobná "tvrďárna" jako Lovci hlav a doufám, že bude podobně dobře zfilmována.

Barbora2404
30.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nesbo opět nezklamal. Království je jedna z jeho nejlepších knih!

karel9045
30.01.2021 3 z 5

Myslím, že Nesbo píše lépe, než většina autorů thrillerů. Nejde o zápletku, tam by mu mohl leckdo konkurovat, třeba Jeffery Deaver, ale o způsob jakým píše. Dokáže být zajímavě poetický (Krev na sněhu), dokáže vnést do příběhu černý humor (Lovci hlav) a tím odlehčit divočejší a méně pravděpodobné dějové konstrukce. Je zkrátka nadaný mainstreamový spisovatel a tak chápu, že se pokusil o něco nového: propojit psychologické drama s thrillerem. Nejsem si ale jistý, že se mu to tak úplně povedlo. Jakoby se v Království tyhle dva žánry vzájemně oslabovaly místo aby příběhu pomáhaly. Román je psán v první osobě a přestože hlavní hrdina vypráví o kdečem a popisuje kdeco, to důležité si kvůli překvapení schovává napotom. To mi ale přijde, právě v tomto způsobu vyprávění, trochu laciné. Nakonec se příběh stejně pohybuje směrem, který všichni tuší. Během četby se mi vybavovala Tajná historie Donny Tartt. Román v mnoha ohledech podobný Království (příběh spolužáků, kteří se rozhodnou zbavit svého kamaráda). A i když už z první stránky víme, co se stane (Bunny je vylákán na skálu a shozen dolů) po celý zbytek románu jsem byl v nepříjemném napětí, protože Donna Tartt dokázala všechny osoby vypodobnit neskutečně živě a tím ještě zvýšila dojem tohoto hrůzného činu. Takový pocit jsem z Království neměl. Kniha je místy zbytečně natažená, ale nic podstatného nepřináší ani v psychologii postav, ani v ději. A Kozí zatáčka se stala až příliš častým řešením zápletky. Nebudu ale tvrdit, že jsem se nebavil, naopak. Pokud bych měl Království srovnat s dalšími knihami Jo Nesba, mimo sérii s Harry Holem, tak bych tento román kladl na roveň Syna. Nad ně Půlnoční slunce, ještě výš Lovce hlav a na první místo bych dal Krev na sněhu, dle mého jeho nejzdařilejší novelu. P.S. SPOILER !!! jen mi uniklo, jak policie vysvětlila, že mobil Poula Hansena se už den nebo dva před vraždou obchodníka s ojetinami neobjevil ve městě. Police ho pak musela najít v autě spolu s mrtvolou /Roy se zmiňuje, že tuhle záležitost opomněl dořešit/

Sona79
30.01.2021 5 z 5

..začátek se trochu vleče, ale pak dej nabírá spad, a je to to klasicky Jo Nesbo-vzrušující zábava!moc me to bavilo a tesim se na film!????

Lucienka
29.01.2021 5 z 5

Nic není černobílé a odsoudit sourozence asi pro nikoho nebude lehké, ale záleží, jak máme každý seřazené hodnoty. Líbí se mi, že kniha vybočuje z Nesbovi klasiky a předkládá románové dílo plné dilemat.

ElenaM
29.01.2021 4 z 5

Čtení jsem si užila, ale i tak budu knihu dlouho zpracovávat. Není to HH série, je to jiné a přesto v něčem podobné. Knížka má pomalejší rozjezd a pak už je to stará známá forma skládačky ala Nesbo. Kousek po kousku se děj skládá. V knize jsou velmi silná morální témata a to nás nutí k zamyšlení. Nesbo umí perfektně vykreslit postavy, jejich myšlení a jejich vztahy. Občas se přistihnete, že sympatizujete s někým, s kým byste sympatizovat neměli. Každá kapitola končí větou, která vás nutí číst dál, abyste se dozvěděli více. Nejdřív jsem si říkala, že 600 stran je hodně. V polovině jsem měla pocit, že to bude málo. Měla jsem zase tisíc teorií jak to asi dopadne a nakonec jsem byla vedle jak ta jedle. A právě konec je ten problém, ten mě prostě naštval. Někdo bude mít určitě jiný názor, ale já jsem z toho v šoku. Ale o to asi šlo! Za ten konec strhávám hvězdu. Je ale pravda, že s odstupem to hodnocení konce třeba taky uvidím jinak.
Jinak to bylo skvělé, dobře se to četlo, děj příjemně plynul. Nesbo zkrátka umí psát a mě jeho styl sedí... takže zklamaná nejsem.

Mája777
28.01.2021 4 z 5

První polovina knihy se tak trochu táhla, ale potom se to rozjelo a zastavilo až na konci.
Toto není Nesbo tak, jak ho známe ze série o HH. Tady předvádí perfektní psychoanalýzu myšlenek vraha, nebo oběti? Záleží na úhlu pohledu. A rodina je rodina, ta se nenechává na holičkách.
(28. 1. 21 - 4 922 - 12)

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Nedokázal som ju odložiť. Nesbo v skvelej forme. Temný príbeh, ktorý sa po trochu pomalšom konci neskutočne rozjel.

Tobík
27.01.2021 5 z 5

Bezvadně propracovaný temný a pochmurný román. Zabíjet nikdo nechce, ale když musíš, tak musíš. Když Nesbo přidal ještě trochu filozofování hlavního hrdiny, tak jsem spokojen.

Maryan
26.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Rozpačité dielo. Najprv kniha ide, potom sa zastaví a začne objasňovať historické pozadie, až sa opäť vráti do reality. Knihe chýbalo napätie, hlbšie zatiahnutie čitateľa do deja, málo zvratov.

Ostrieľaný čitateľ očakával hlbšie objasnenie intríg Carla. Očakával by otázku, či otec týchto bratov bol skutočne násilník zo svojej vôle, alebo Carl ho zatiahol už ako mladistvý pre svoj prospech k tomuto činu, čo nie je až také nemožné, ak sledujeme Carla v jeho neskoršom živote, čoho je skutočne schopný a tohto by schopný bol. Carl zneužíval Roya ktorý po ňom všetko zametal. Po takom zistení, že Carl zvádzal otca (čo sa mnohým ľuďom môže zdať až nereálne, ale v reále sa to okrajovo stáva) by Roy musel ľutovať čo urobil rodičom, kniha by mala väčší spád.

Mal by sa potom Carl báť Roya, alebo Roy Carla? To mohlo byť napätie, ktoré by knihu rozprúdilo. Obaja boli schopní všetkého a obaja dokázali v sebe nosiť chladnú krv v horúcich situáciách.

Shannon mohla hrať skutočne na dve strany. Aj na bratov, byť zároveň v kontakte s niekým ďalším. Mohla pokojne ťahať oboch bratov za nos, aby stáli proti sebe. Veď prišla ako cudzí človek do rodiny, keď mohla byť váhami intríg a odhalení Oprganovcov.

Napokon explicitne v knihe nie je vypovedané ani to, či skutočne dieťa patrí tomu, kto si myslel že je jeho. Jednoducho psychologický podtón tejto knihe chýbal. Bol iba vypovedaný príbeh.

Dnes sa autori snažia o to, aby človek stál na strane zla a zosmiešňoval dobro. Tak tí zlí sú šikovní, na ktorých strane máme stáť - a hľadajúci pravdu, zostávajú v roli hlupákov. Policajt ktorý pátra po smrti vlastného otca, je na smiech v celej knihe, kde síce má stopu, ale autor z neho urobil hlupáčika.

Podpis Carla ohľadom pozemku, mohol byť tiež dobrým ťahom Shannon, keby kniha mala väčšiu hĺbku.

Snažím sa vyhnúť deju, pokladám skôr otázky, ktoré vychádzajú z ostrieľaných čitateľov, no nenachádzame odpovede, kniha sa nimi ani len okrajovo nezaoberá.

Postavy sú nedotiahnuté. Iba spomenuté. Grete by si zaslúžila hlbšie skúmanie jej srdca a hlavne intríg, ktorými celý život žila. Podobne by sme radi nazreli do hláv a sŕdc ďalších hrdinov. Kniha je totiž napísaná len zo strany Roya, čo ju ochudobnilo. Knihe by pomohlo, keby sme videli do hláv ďalších postáv, ktoré sú len rozmazaným nezaostreným objektom Royovej hlavy, keď sa v jednej chvíli zaostria, následne opäť zamlžia.

Takže po dlhšej dobe opäť ma severská literatúra nenadchla, snáď teraz siahnem po niečom, čo bude pôsobiť hlbším dojmom, kde sa udejú zvraty a predpoklady, ktoré sa v hlave zrodia s veľkým údivom, až nemožnosťou, že by sa takto veci mohli mať...

Hanaa
26.01.2021 5 z 5

Na začátku pomalejší rozjezd, ale pak už to jede. Jinak ponuré, depresivní, ale pakliže vám to nevadí, je to skvělé čtení. Asi potom bude potřeba si vzít ke čtení něco odlehčeného a optimistického.

harena
26.01.2021 5 z 5

Dokonalý psychothriller !!!!! Mně připadalo, že si Nesbo tady užívá psaní asi jako když psal Macbetha, kterého zasadil do současné doby. Věřím mu každou větu. Zpočátku pomalu odkrývá skutečnosti, trocha náznaků a popisů, včetně kostlivců ve skříni a ponurost se táhne až do konce. Jak také jinak. Nesbo je přece mistr v popisování pochmurné a temné atmosféry. Asi tak od poloviny knihy začíná napětí gradovat, není tu brutalita, je tu jen zlo, neštěstí a smutek. Nesbo píše výborně, ale z obsahu mi vůbec nebylo dobře, optimismu vám kniha rozhodně nepřidá.
Temný, ponurý a od poloviny knihy drsný příběh dvou bratrů, kteří už v dětství zažívali to nejhorší, co děti můžou zažívat. To se odráží v jejich chování v dospělosti a protože ani geny si nemůže člověk vybrat, tak je otázka, jak moc může člověk sám ovlivnit svoje chování.

Z poslední strany:
"Někde jsem četl, že lidskýmu tělu trvá sedm let, než obnoví všechny buňky včetně těch mozkových, a že po sedmi letech jsme v zásadě nový bytosti. Ale naše DNA, náš program, podle kterýho se buňky vyrábějí, se nemění. I když si ostříháme vlasy a nehty nebo si uřízneme špičku prstu, to co nám doroste bude úplně stejný, přesná kopie. A nový mozkový buňky se taky neliší od těch starejch, dokonce přebírají velkou část vzpomínek a zkušeností. Neměníme se, děláme pořád ty samý rozhodnutí, opakujeme pořád ty samý chyby. Jakej otec, takovej syn. Lovec jako Kurt Olsen bude dál pokračovat v lovu, vrah bude - za stejnejch okolností - dál vraždit. Je to věčnej koloběh, jako předvídatelný dráhy planet, jako pravidelný střídání ročních období."

Kubina
26.01.2021 5 z 5

Dokonalost. Ještě měsíc po přečtení příběh se mnou rezonuje.

Dakie
26.01.2021 5 z 5

Nedokázal jsem se od knihy odtrhnout. V podstatě přečteno jedním dechem. Jo Nesbo opět nezklamal.

astroweb
25.01.2021 4 z 5

Opět něco jiného, skvělý, hlubší román o lidských vztazích, ale i s rodinným tajemstvím.

PaníLenka
24.01.2021 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, bylo mi zakázáno si ji koupit, abych ji mohla od dětí dostat k Vánocům a hned po svátcích jsem se do ní pustila....četlo se to opravdu moc dobře, to on Nesbo opravdu psát umí....ale ta deprese mě trochu zarazila. Už to tady v komentářích zaznělo, že bylo těžké aspoň některé z postav fandit, ztotožnit se s ní, někdy i pochopit, proč dělají to, co dělají...zkrátka na sérii s HH Království nemá...

Šánka
24.01.2021 5 z 5

Království není žádné odpočinkové čtení a za mě, ač na sérii oblíbeného alkoholika H.H. nedám dopustit, tato kniha patří mezi to nejlepší, co autor doposud napsal. Na straně druhé je to ale i nejdepresivnější Nesbovo dílko.
Začátek se odvíjí docela pozvolna, je to mnoho stran přípravy, náznaků, spousty popisů i úvah, takové nesbovské ,,vaty", ve které nás seznamuje i mate, ale vše, každý i bezvýznamný detail má později své místo. Postupně nás dostává do děje mistrovsky poskládané ságy dvou bratrů s rodinnými kostlivci, utajenými dramaty. Celý příběh dokonale podtrhuje ta mrazivá a temná severská atmosféra.
Vystřídalo se u mně mnoho pocitů od strachu, napětí, znechucení, smutku, fandila jsem i nechápala, doufala......
Za mě jedno velké doporučení.

Aykiru
24.01.2021 3 z 5

První, co byste si měli uvědomit, než Království začnete číst je, že kniha není detektivkou (nebo rozhodně ne takovou, na jaké jsme od autora zvyklý), ale thrillerem, a ještě spíš než thrillerem je komorním dramatem, zabývajícím se vztahy v jedné ne zcela všední rodině, potažmo v jedné velmi zapadlé vesnici.
Jak říká jedna z hlavních postav, a co se později ukáže jako motto celé knihy: Vždy jde především o rodinu, a to, co jsme pro ni schopni udělat.
A kdyby u toho autor skončil, byla bych více, než spokojená. Přece jen příběh osaměle žijící rodiny, ve které už na první pohled rozhodně není vše, jak má být na pozadí divoké severské přírody, je rozhodně líbivý. Bohužel se zdá, jako by si Nesbo v polovině knihy vzpomněl, že je přece jen autor detektivek a tři "záhadně" zemřelí nejsou zdaleka dost, tak se s nimi v druhé polovině roztrhne pytel. Přece jen je je kam dávat. To, že motivy vražd, jejich provedení a následovné vyšetřování leckdy působí téměř komicky, je jen smutnou tečkou na konci věty.
Konec, který se snaží zachránit, co se dá, je důstojný a zdánlivě hlubokomyslný, bohužel zároveň nijak překvapivý. Musím všem říct, že oceňuji Nesbovu snahu vykročit ze svého stínu a zkusit něco nového, kdyby se držel vyznění první půlky, myslím, že by to vyšlo. Takhle to však zůstalo někde na pomezí.

Tereez8662
22.01.2021 5 z 5

Jo Nesbø nezklamal. I když jsem byla k této knize velmi skeptická.
Do teď jsem nevěděla, jestli mám raději autorovo psaní nebo jeho nejznámějšího hrdinu detektiva HH.
Prvních 150 stránek bylo docela nudných. Ale co následovalo pak, předčilo všechna očekávání.
6* si tato kniha opravdu zaslouží.

čtenářkax
22.01.2021 2 z 5

Tak nevim. Četlo se to dobře, ale mam takovy pocit, že uz mu dochází napady a nevi co by, tak do toho nacpal co nejvíc mrtvol a hnusaren,aby to bylo aspoň o něčem. Roy ačkoliv udělal co udělal, tak mi byl sympatický, ale kdyby ho na závěr zavřeli i s bráchu, tak by to bylo takové uvěřitelnější... Celkově i s H.H. se v některých dílech Nesbo uchyluje k takovym až fantasmagorickym činům, že obracim oči v sloup... Plus ma za tu zkazenu trvalu.