Královské ságy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Převyprávěné severské ságy čili epická vyprávění o příbězích hrdinů, vikingů a králů. Jaroslav Kaňa, zkušený znalec severských literatur, převyprávěl pro mládež dílo Snorriho Sturlusona Královské ságy (zvané Heimskringla - Okruh světa) z druhé poloviny 12.století.
Pro čtenáře od 13 let.

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76282/kralovske-sagy-76282.jpg 4.410
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Královské ságy

babicka_amalka
19.02.2017

čtivě podané informace o pro nás méně známých úsecích historie

PavelKrnak
25.06.2014

V prvé řadě bych se chtěl sklonit před panem Kaňou, že určitě velmi složité dílo tak čtivě převyprávěl.
Místy je čtenář tak trochu uklimbáván samými jmény hrdinných králů a jarlů a jejich činy, které se v podstatě opakují a text někdy působí jako pouhý výčet prvků. V tom mi kniha překvapivě dokonce místy připomínala Starý zákon.
Jindy však je příběh oživen perličkou nebo podrobněji popsanou zajímavou scénou, jež si i ze zevrubného popisu můžeme případně dotvořit ve vlastní fantazii. To mi, jakožto náročnému čtenáři, jenž potřebuje dostatek prostoru pro svou představivost, vlastně imponuje.
Knížka určitě poskytne výborný vhled do zajímavé doby i země, na přelomu dvou tisíciletí i dvou náboženství, kdy mnohdy plamenný nástup křesťanství na úkor starší pohanské víry je v knize velmi zajímavým prvkem.
I když je knížka avizována pro mládež, doporučil bych ji spíše pro zralejší jedince, kteří se umí orientovat ve jménech a místech. Tolkienovci budou za vodou (k tomuto dlužno říci, že například Norský král Gándalf a dalších mnoho prvků nám jasně říká, kde Tolkien čerpal inspiraci).
Až ještě trochu více dozraji, tak se za pár let pustím asi i do samotné Eddy, jelikož mě tato tématika moc baví, tak snad to zvládnu, když jsem se prokousal Sillmarilionem, a vlastně i tím Starým zákonem.


Zmiu
05.11.2012

Heimskringla, neboli Okruh světa, se skládá z několika ság, a v originále to jsou většinou pořádně tlusté knihy. Tato verze může spíše než mládeži posloužit zájemcům o severskou literaturu, neboť žádný překlad není dostupný, kromě ságy o Ynglinzích, kterou Heimskringla začíná. A tahle verze rozhodně neurazí. Já se k ní rozhodně někdy vrátím.