Královské fandango

Královské fandango https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26437/bmid_kralovske-fandango-KHr-26437.jpg 4 10 6

Zachycuje příběh slavné tanečnice a zpěvačky Gabriely Deslys, francouzské vyzvědačky, ve skutečnosti rodačky z Horní Moštěnice na Přerovsku Hedviky Navrátilové. Byla hvězdou evropského i světového showbyznysu. Byla to těžká doba před začátkem první světové války. Vystupovala ve Francii, a aby získala státní občanství, stala se francouzskou špiónkou. Po zpravodajské stránce byla velmi významnou agentkou, rozhodně větší než Mata Hari, protože Matu Hari odsoudili k smrti a popravili, kdežto Hedviku Navrátilovou k smrti odsoudili, ale nepopravili.Hedvika utekla. Francii prokázala mimořádné zpravodajské služby. Byla milenkou portugalského krále, a tím se dostávala do nejvyšších kruhů. Získávala informace, které přímo ovlivňovaly výsledky první světové války.... celý text

ddkk
01.05.2022 4 z 5

Děkuji své oblíbené Alizon a také čtenářům encyklopedie a Kilingjoke za tip na tuto knihu. Až dosud jsem nikdy o Hedvice Navrátilové, resp. Gabriele Deslys neslyšela. A ať už to bylo ve skutečnosti jakkoli, je to moc zajímavý příběh, který mohu doporučit.

Alizon
28.04.2022 4 z 5

Zajímavý i když poměrně krátký román postavený na skutečném příběhu tanečnice, zpěvačky a špionky Gabriely Deslys, o které se s jistotou neví kým vlastně byla. Příběh je tak zahalený rouškou tajemství a ve spojení s dobou, prostředím a jazykem knihy tu máme přitažlivou knihu. Překvapivě tu má tak málo čtenářů a hodnocení.

Killingjoke
03.08.2019 4 z 5

Jmenovala se Gaby Deslys, byla zpěvačkou a tanečnicí narozenou v Paříži. Možná se však ve skutečnosti jmenovala Hedvika Navrátilová a narodila se v moravských Horních Moštěnicích. Ať tak či onak, pod jménem Gaby Deslys byla slavnou tanečnicí a zpěvačkou, již ležela Paříž před 1.SV u nohou. A nejen ona, stala se totiž milenkou portugalského krále Manuela II. Jestli v tom sehrála roli láska či spíše zadání francouzské tajné služby je další záhadou. Jisté však je, že byla válečnou špionkou ve službách Francie, srovnávanou se slavnější Mata Hari. Na rozdíl od Mata Hari, která si převážnou část svých špionážních skutků trošku přikrášlila a šla na popraviště dost možná zbytečně, byla Gaby Deslys skutečnou špionkou a byla v nepřítomnosti odsouzena rakousko-uherským soudem k trestu smrti za vlastizradu, jenž však nakonec hrdelnímu trestu unikla…

„Víte, kdo je Deslys, člověče? Gabriela Deslys? To je ta děvka, která prodávala v Londýně polibky za dvacet tisíc liber a výtěžek, sedm miliónů, věnovala na verbování českých dobrovolníků! Listina rakousko-uherských vlastizrádců ji uvádí hned na druhém místě za Arnoštem Denisem! Je to nejmazanější agentka Francie.“

Pavel Hejcman předkládá polofiktivní beletristický životopis tajemné femme fatale vyšších společenských kruhů západní Evropy před a během 1.SV. Polofiktivnost zde pramení z toho, že stále nejsou dostupné všechny dokumenty o osobě Gaby Deslys / Hedvika Navrátilová. A z těch informací co jsou dostupné veřejně na internetu a které jsem si před chvílí přečetl není vůbec jasné, jak to vlastně všechno bylo, což ostatně popisuje autor sám v doslovu, který je sám o sobě velice zajímavý. Zda bude toto tajemství někdy spolehlivě objasněno je ve hvězdách. Já, ač jsem tento příběh doposud neznal, budu dál čekat, zda se celá věc někam vyvine. Na druhou stranu, takto pod rouškou tajemství má celý ten příběh krásně romantickou patinu a její plné odhalení by bylo možná na škodu.

encyklopedie
06.06.2019 5 z 5

..a ted jedna zajímavost, možná bude příspěvek trošku delší
Otázečka : Kdo byla podle Vás největší vyzvědačka 1.sv.války? Mata Hari? ...tak si přečtěte tohle.....
...začneme rozhlasovou hrou na pokračování, kterou natočil ČRo Olomouc. Je natočena podle románu spisovatele Pavla Hejcmana /kterého znám/ a jmenuje se KRÁLOVSKÉ FANDANGO.
Fandango je španělský lidový párový tanec provozovaný za doprovodu kytary a kastanět. "Královské fandango" - tak se nazývá román klasika české dobrodružné literatury Pavla Hejcmana. Zachycuje příběh slavné tanečnice a zpěvačky Gabriely Deslys, francouzské vyzvědačky, ve skutečnosti rodačky z Horní Moštěnice na Přerovsku Hedviky Navrátilové.
..a co k tomu říká sám Pavel Hejcman?
Dnes bychom řekli, že to byla hvězda evropského i světového showbyznysu, tvrdí Hejcman. Byla to těžká doba před začátkem první světové války. Ona vystupovala ve Francii, a aby získala státní občanství, stala se francouzskou špiónkou. Po zpravodajské stránce byla velmi významnou agentkou, rozhodně větší než Mata Hari, protože Matu Hari odsoudili k smrti a popravili, kdežto Hedviku Navrátilovou k smrti odsoudili, ale nepopravili, protože jim utekla. Francii prokázala mimořádné zpravodajské služby. Byla milenkou portugalského krále, a tím se dostávala do nejvyšších kruhů. Získávala informace, které přímo ovlivňovaly výsledky první světové války.

Pavel Hejcman napsal Královské fandango v sedmdesátých letech minulého století. Žil v Bystřici pod Hostýnem, a protože byl označen za vůdce kontrarevoluce na Kroměřížsku, nemohl jeho román v tehdejší době normalizace vyjít.
Román vyšel až v devadesátém roce a v roce 2003 se dočkal druhého vydání.
..a ted já :
žil jsem do roku 1975 v Horní Moštěnici, takže příběh Gabriely Deslys znám velmi dobře, jak z vyprávění dědy, tak ostatních starousedlíkú z Moštěnice, dále - spisovatel Pavel Hejcman žije nedaleko v Bystřici pod Hostýnem.
STOPY FAKTA SPEKULACE
Kdo si jenom poslechne, kdo si jenom přečte....možná neví, že skutečnost je snad úplně jiná. Prohlédl jsem archív /materiál o Gaby jako moštěňák a knižní fantasmagorista sbírám hodně dávno/ -- dost o Gaby je možné si přečíst v doslovu knihy od samotného P.Hejcmana, já sem dám kousek úplně něčeho jiného. Vždy mne jako knihovníka zajímala historie Horní Moštěnice- potažmo Přerova- a mnohokrát jsem se zůčastnil besed s různými historiky, archiváři atd. .... přerovská archivářka Věra Fišmistrová, která fenoménu jménem Hedvika alias Gaby věnovala jednu ze svých badatelských prací říká: Byla krásná a navíc chtěla být slavná, známá a bohatá. Pocházela ale z chudých poměrů a jedinou její devízou mohlo být vzdělání, které získala na přerovské křesťanské škole.
Hedvika Navrátilová se narodila v roce 1884 v Horní Moštěnici u Přerova. Toužila po závratné kariéře tanečnice a svých tužeb se nevzdala. Navzdory rodičům, kteří by ji raději viděli třeba jako služebnou.
„Všechny historické stopy směřují k tomu, že Hedvika Navrátilová skutečně dobyla světová taneční prkna a zřejmě také ošálila svět. Spekuluje se totiž, že Hedvika byla doopravdy světoznámá francouzská tanečnice Gaby Deslys, jedna z největších hvězd varietního světa. Umělecké jméno Navrátilová přijala proto, aby si pomohla ke hvězdné kariéře. Dodnes se historici dohadují, jestli prostá moravská dívka byla doopravdy slavná umělkyně Gaby, nebo jen její dvojnice.
„Hedvika mohla být Gaby, ale pravdu by asi odtajnily francouzské a rakouské archivy" říká paní Věra.
V archivech by mohly být i další pikantnosti ze skandálního života, který tanečnice vedla.
Neproslavila se totiž jen vystoupeními ve Vídni, Paříži, Londýně či v Americe, ale zajímavé byly pro novináře i její skandální historky a milostné pletky se známými muži. Gaby Deslys byla milenkou portugalského krále, jindy se dostala na první stránky žurnálů proto, že jeden její vlivný milenec se přímo před ní na jedné z pijatik zastřelil. „Největší zajímavostí ovšem je, že byla údajně vyzvědačkou, která pracovala pro Francii a Anglii. Proto se jí dodnes říká moravská Mata Hari,“ uvádí Fišmistrová. Za první světové války byl na tanečnici vypsán zatykač a byla obviněna ze špionážní činnosti. A právě v zatykači bylo uvedeno, že Hedvika Navrátilová narozená v Horní Moštěnici je žena s uměleckým pseudonymem Gaby Deslys.
Dávám sem odkaz na jedno velmi zajímavé video , koukejte na rok 1910, jak nám Gaby hezky pěje.....
...a kdo je šikovný a zaujal ho tento článek najde si daleko více věcí o Gaby Deslys

Kerberos
29.09.2017 4 z 5

Poslouchala jsem audio knihu,protože mám k Horní Moštěnici jistý vztah.Překvapivě dobrodružné i když v dětství jsem o Gabriele nikdy neslyšela.

pajonek
30.11.-0001

.......jsem rád, že jsem mohl tuhle poutavou knihu uvést v život na stránky databaze !! V Horní Moštěnici /kde se Hedvika narodila/ jsem 24 roků býval a příběh mi děda mnohokrát vyprávěl ...... jinak zajímavý článek o Hedvice vyšel v posledním čísle časopisu Enigma...........