Královna Tearlingu

Královna Tearlingu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208649/bmid_kralovna-tearlingu-kralovna-tearlin-6vA-208649.jpg 4 553 115

Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných. První vydání.

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

The Queen of the Tearling , 2013

DracoMalfoy
07.02.2019 3 z 5

3.5*. Ve výsledku kniha úplně nenaplnila moje očekávání, ale rozhodně se nejedná o knihu špatnou. Bohužel mi úplně nesedl styl psaní a také nesouhlasím s některými myšlenkami v knize, na druhou stranu ale oceňuji Kelseu, která mi byla hodně sympatická, a také politiku v knize. Ta podle mě byla jeden z nejzajímavějších aspektů knihy. Jsem zvědavá na další díl.

Damonka12
29.01.2019 3 z 5

Knihu bych zařadila do takového průměru. Je to oddechovka se zajímavým dějem, ale není nijak poutavá. Hlavní hrdinka je podle mě typická knižní hrdinka, které se povede skoro vše, co chce. Uvidíme jaké budou další díly.

xSimaix
09.01.2019 5 z 5

Od dob, kdy jsem poprvé četla Skleněný Trůn jsem nebyla takto nadšena z fantasy knihy o ženské hrdince.

Příběh je nenucený, napsaný realisticky (jak to jen ve fantasy knize jde), čtivě a vtipně.
Všechny postavy v knize jsou jednoduše úžasně napsané. Od každého gardisty, až po hlavní hrdinka, která Vás může v několika momentech knihy naštvat, ale právě to ji dělá tak lidskou a můžeme se do postavy tak lépe vžít.
Další neméně podstatný fakt o hlavní hrdince je, že je vážně...obyčejná. Královna Tearlingu je první kniha, jež jsem četla, ve které není hlavní hrdinka popisována jako nadpozemsky krásná, úžasná bojovnice, která má u nohou desítky nápadníků. Naše hrdinka je obyčejná, nemá postavu modelky a vše se učí od základů.
Také bylo v knize minimum romantiky, což byla příjemná změna. Samozřejmě se budu těšit na nějaký případný románek (pokud tedy bude) naší hrdinky v dalším díle, ale aspoň nebude uspěchaný.

Všem milovníkům fantasy doporučuji a vrhám se na objednávání druhého dílu. :)

A.K.A.R.
14.12.2018 4 z 5

Knihy co přečteme na jeden ráz si pak někdy pamatujeme méně. Já jsem tuto knihu četla na dvě etapy a myslím, že i přes to je tato kniha svým způsobem kouzelná a fantastická. Doporučuji a velmi se těším na další díl.

MíšaS.
22.10.2018 4 z 5

Příběh se mi líbil, ale byla jsem trochu zmatená z toho v jaké časové rovině se odehrává. Lidé žijí jak ve středověku, ale oblíbená kniha hlavní hrdinky je Pán prstenů. Jsem zvědavá, jestli se nějak v dalších dílech vysvětlí, co je to to "překročení".
Ale jinak jsem s knihou spokojená. Splnila, co jsem očekávala a těším se na budoucí děj.

Maria95
09.10.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, hned jsem zacetla.. Libila se mi charakteristika všech hlavních postav, autorka to provedla bravurně :) avšak mám i negativní zazitky z knihy, děj je vypraven za doby krále klacka, kdy všichni jezdí na koni, bojují meči a najednou tam berou antikoncepci, mají v knihovně Pottera, Hobita..To jediné mě v této knize rusilo, jinak super fantasy.. Jsem zvědavá na další díly a co způsobí ještě Kostej

julythreemosen
09.09.2018 5 z 5

Tak tato kniha mě hodně příjemně překvapila! Už opravdu dlouho se mi tetelila na poličce a už nebylo zbytí, musela jsem ji přelouskat a udělat si na ni názor. A páni! To bylo opravdu překvapení. Do knihy jsem se začetla relativně rychle, a jakmile se stalo, už mě nepustila! Ano, má docela pomalý děj, který ale relativně rychle stupňoval a já jsem si knížku opravdu hodně užila. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, bála jsem se další knihy s touto tematikou a hlavní hrdinkou - Kelsea ale byla jiná, byla hodně nezávislá, všechny si získala svými činy a ne hezkou tvářičkou a za každé své slovo se postavila a čelila všem následkům svých činů. Zkrátka mi byla hodně sympatická a právě antipatie k hlavní hrdince je u mne většinou hlavní problém, proč se mi některé série nelíbí... Kromě pomalejšího děje mě ještě mátlo zasazení celého příběhu - časem jsem pochopila, že byť je to psáno jako klasické fantasy v nějakém smyšleném světě, doopravdy se děj odehrává v našem světě, po jakémsi Překročení, bohužel mi v takto psaném ději a ještě k tomu s prvky magie opravdu přišly přitažené za vlasy zmínky o čtečkách e-knih, bookmakeřích a Harry Potterovi. Těchto zmínek ale není až tak moc a nakonec to ději neubralo na kráse. Já jsem moc překvapená a tuhle knížku můžu skutečně doporučit všem milovníkům fantasy a silných hrdinek.

andrejci
23.07.2018 5 z 5

Kniha se líbila hned z několika důvodu. Jedním z mála bylo že Kelsea věděla že je princezna a nezjistila to až v průběhu knížky. Co mi vadilo bylo že tam nebyl vysvětlen ten Přechod. To bylo celkem matoucí takže dávám 4,5 hvězdičky.

Lorej
20.07.2018 4 z 5

Ohledně této fantasy knihy jsem dost nesvá.
Na jednu stranu se mi moc příběh líbil, hlavně ústřední neufňukaná hrdinka, která je milou změnou. Styl psaní a popisování byl taky bez chybičky.
Ale největším zádrhelem bylo vypravování. Některé části byly napínavé a skvěle se četli, bohužel, většina příběhu se loudá, chybí tam akce. Proto dávám o hvězdičku méně.

Klarsik3
19.07.2018 3 z 5

Pro mě slušná oddychovka.. Nedělo se tam nic závratného ale bylo to celkem čtivé. Asi jen díky Kostějovi si chci přečíst další díl tak doufám že se ho tam dočkám...

MisMasSuk
17.07.2018 4 z 5

Kniha se mi líbí, nemůžu se od ní odtrhnout.

Barbarita
04.06.2018 3 z 5

Prijemny fantasy, popisny pasaze neunavuji, ale presto si pribeh snadno do detailu predstavite, hlavni hrdinka je fajn, nestve vas jeji rozhodovani a dokonalost, jak tomu byva v tomto zanru zvykem. Knizka se mi cetla prijemne, ale bohuzel dlouze, chybel mi tam vetsi hnaci motor, mozna vic napeti nebo zvratu, proste uplne me dej nepohltil :) Na pokracovani se ale chystam.

šneki
19.04.2018 4 z 5

3,5*
Hodně mých známých si knihu vychvaluje, ale pro mě to prostě nebylo ono. Uvítala bych více hlavnějších postav kromě Kelsey.

Vencio
03.04.2018 4 z 5

Relativně dobrá fantasy série. Zajímavě vykreslené charaktery některých postav, děj vcelku svižný, i když já osobně bych uvítal hlubší pohled do Kelseiných studií a přípravy na budoucí převzetí království i později vyšší vhled do samotné její politiky. Na druhou stranu budoucí královna nespadla z višně a okamžitě nezačala dělat neomylná rozhodnutí protřelého státníka. Navíc se mi vcelku zalíbila postava Arlisse (královský pokladník), která důvěryhodnost ještě vylepšila.

Nicméně se mi nelíbil závěr trilogie, který mi přišel prostě a jednoduše odfláknutý, useknutý a těžce utopistický. Další věcí, co se mi nelíbila - člen speciálních jednotek, stratég, génius a skoro superhrdina (William Tear), který několik let plánuje Překročení do nejmenších detailů, nechá nastoupit všechny lékaře na jedinou loď? Ještě podivněji to působí v kontextu, kdy se potopení Bílé lodi v knize omílá velice často (v podstatě od samého začátku až do konce) jako jedna z příčin neutěšené přítomnosti.

Překlad není špatný, až na některé z mého pohledu zbytečné anglicismy, které se příliš do tohoto žánru nehodí. Dále jsou v knize občasné překlepy, ale není jich zase přespříliš.

Celkově pro mě byl první díl velmi milým překvapením, nejlépe hodnotím právě vykreslení charakterů postav. Druhý díl si držel také dobrou laťku, zapojení dějové linky z doby před Překročení umožnilo pochopení některých aspektů současné situace a dokreslit tak vytvořený svět. Ale třetí byl bohužel zklamáním, zejména uspěchaná druhá polovina knihy a ten nešťastný závěr. Přesto 4/5 hvězdiček za sérii jako celek, i když trošku s přimhouřeným okem.

msjadepaton
20.03.2018 5 z 5

Neuvěřitelné překvapení. Tahle kniha opravdu skvěle vytváří přechod mezi YA a dospělou fantasy. Hrdince je devatenáct a děj je celkem přímočarý a ubíhá stabilním tempem. Na druhou stranu není zápletka ze tří čtvrtin naředěná romantikou nebo dokonce milostným trojúhelníkem. Upřímně jsem se bála, že k tomu dojde, protože takhle jsem se spálila u Falešného polibku.
Tohle ale naštěstí není Falešný polibek. Politická stránka a snaha vyrovnat se s kulturním šokem, který Kelsea zažívá, je hlavním tahounem děje. Autorka to okořenila špetkou worldbuildingu. Tak akorát. Nic složitého, spíš načrtnuté obrysy světa, ve kterém se nacházíme a pár narážek, které se pravděpodobně rozvinou v příštích dílech. Ale stačilo to, abych se s Tearlingem sžila a záleželo mi na jeho osudu.
Kelsea sama je podle mě dost cítit snahou autorky vybalancovat ji tak, aby to nebyla úplná Mary Sue. Protože schopná je tedy značně a to spíš instinktivně než že by se to musela učit. Přesto to bylo v únosných mezích a nijak mě to nerušilo. Navíc byla Kelsea docela osobnost.
Nemůžu se dočkat až se dostanu k dalším dílům. Pokud mě budou držet přilepenou u stránek jako tenhle, tak to bude asi jedna z mých nejoblíbenějších sérií.

Shinstria
10.02.2018 4 z 5

Mě osobně se knížka líbila velice. Nic jsem od ní neočekávala, tak mě nemohla ani zklamat. Vlastně mě mile překvapila. Původně jsem si díky námětů myslela, že se to bude velice podobat sérii Skleněný trůn. Ale spletla jsem se. Podobné to tomu nebylo téměř vůbec. Líbil se mi svět, postavy i příběh. Velmi se těším, až si přečtu další díl.

MayaBu
07.02.2018 5 z 5

Než se pustím do třetího dílu, rozhodla jsem se znovu přečíst ty dva předchozí. Trochu jsem se bála, že se mi Královna Tearlingu napodruhé nebude už tolik líbit, ale brzo se mé obavy ukázaly jako plané.
Sice ano, některé části bych klidně vyšktla, násilí a krve je tam až až, ale na druhou stranu Kelsea je výborná hlavní postava.
Svět, ve kterém se Tearling nachází, je velmi zajímavý, a já doufám, že na všechny své zvídavé otázky ohledně jeho historie dostanu odpovědi v dalších dílech.
Jinak se mi moc líbily kapitoly z pohledu Javela, rozhodně nebyly zbytečné, jsem zvědavá, co s ním bude dál. Mou nejoblíbenější postavou (nepočítaje Kelseu) je ovšem Rafan. Hm, nebo možná Kostěj...

verulik196
04.02.2018 4 z 5

Doporučuji.
Knížka mě zaujala svou čtivostí a zajímavým zpracováním. Děj rychle plyne. Hodně jsem si oblíbila vedlejší postavy - především Palcáta, Rafana a Kostěje. Doufám, že se o nich v příštích dílech dozvím víc. Zaujaly mě začátky kapitol, kde byl vždy úryvek nějaké jiné fiktivní nebo skutečně knížky. Na konci zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, na které snad dostanu odpověď v příštím nebo posledním díle.
Abych to celkově zhodnotila, knížka by mohla být více napínavá, ale i přesto si myslím, že stojí za přečtení.

Silmarien
12.01.2018 3 z 5

Malo to milión nedostatkov a nelogických vecí... ale zhltla som to skoro na jeden šup. A Kelsea s jej zmyslom pre spravodlivosť je aj napriek množstvu kravín a riadneho kopca naivity... fakt dobrá. Takže za 3* a teším sa na pokračovanie.

"Dievča, ty buď do týždňa zomrieš, alebo sa z teba stane najobávanejšia kráľovná v dejinách tohto kráľovstva. Nevidím strednú cestu."

"Nechajte kričať mňa, pani, keďže ešte nemáte poriadneho herolda. O chvíľu si získate ich plnú pozornosť."
Palcát potriasol rukami a urobil ďalšie gesto, tvár mal zvraštenú do nebezpečného úškľabku. Kelsea zašepkala: "Lazarus, ak ja som zasvätená smrti, ty by si mohol byť smrť sama."

"Barty hovorieval, že muži vedia byť ješitní pre tri veci: pivo, svojho vtáka a svoju pýchu."
"Typický Barty."
"Myslela som si, že by sa mohol mýliť v pýche."

Motívy zradcu sa analyzujú ťažko. Niekto zradí svoju krajinu pre peniaze, niekto z pomsty. Niekto to urobí, aby uspokojil pocit úplného odcudzenia sa hodnotám svojej krajiny. Niekto zradí, keď nemá na výber. Tieto dôvody sa neraz prelínajú, zrada je sotva niečo paušálne. Jeden z najznámejších zradcov v histórii Tearlingu vlastne zapredal krajinu z najzákladnejšieho dôvodu - lebo nevedel, prečo by to nemal urobiť.

"Ako sa ti páči kniha, ktorú ti dala?"
"Myslela som, že sa mi nebude páčiť. Nie sú v nej dievčatá."
Andalie odpovedala rozosmiatym hlasom, ktorý jej bol taký cudzí, že Kelsei napadlo, či nepočuje niekoho iného. "Vôbec žiadne dievčatá?"
"A ani veľkí hrdinovia. Ale je tam malý mužíček, ktorý je statočný... nie kvôli bitkám alebo bojom, ale preto, že neušiel, keď sa najviac bál."

Tenebien
05.01.2018 3 z 5

Stavba světa opravdu byla taková zvláštní, ráda bych si o historii přečetla detailněji. Chápu, proč se tenhle aspekt knihy plno čtenářům nelíbil, ovšem já si celkem dokážu představit, že se něco podobného může stát.
Na druhou stranu si myslím, že kniha byla dost pomalá. I když mám politiku ve svých fantasy knížkách ráda, tady mě to až tak nebralo.
Další, co mě dost štvalo bylo neustálé opakování toho, jak je Kelsea obyčejná a nehezká. Chápem. Nevyhraje Missku, nemusím o tom číst neustále dokola. :D
Další díly si asi přečtu. Někdy. V budoucnu... (čteno v originále)

kouzla budoucnost pro dívky pro dospívající mládež (young adult) věrnost fantasy

2014  84%Královna Tearlingu
2016  83%Tažení do Tearlingu