Králové Wyldu

Králové Wyldu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398867/bmid_kralove-wyldu-slava-nikdy-nezestarn-DQK-398867.jpg 5 261 90

Králové Wyldu série

Sláva nikdy nezestárne. Clay Cooper a jeho skupina kdysi bývali ti nejlepší z nejlepších — nejobávanější proslulí žoldnéři na této straně Heartwyldu. Dny jejich slávy však již dávno pominuly. Každý z nich si šel svou cestou. Zestárli, ztloustli, opíjeli se, nebo všechno najednou. Najednou se však u Clayových dveří objeví jeho bývalý parťák Gabriel s prosbou o pomoc — aby se společně zúčastnili mise, ke které by se upsali jen ti nejstatečnější, nebo naopak ti nejhloupější. Gabrielova dcera je uvězněna ve městě vzdáleném přes půl světa a obléhaném Heartwyldskou hordou. Nastal čas znovu svolat skupinu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Kings of the Wyld , 2017

Giskard
04.10.2020 3 z 5

Podle mého názoru kniha není tak zábavná, jak o ní mnozí píší. Ano, je to prvotina a třeba takový Pratchett měl zpočátku také některé dost nepovedené tituly (Strata...). Ale v této knížce se až moc tlačí na pilu a humor je většinou jen povrchní, lehkotonážní. Jinak je to slepenec všeho možného, motivů z brakové fantasy, počítačových her, komiksů atd. Četl jsem i už i tak propracované prvotiny, kterým jsem dal pět hvězdiček a tato kniha v mém hodnocení nedosahuje ani čtyř. Dal bych jí tak dejme tomu nanejvýš 67%.

Karolína2425
12.09.2020 5 z 5

Tahle kniha si mě pevně obmotala kolem prstu. Už prvních pár stran si mě získalo. Autor píše tak lehce a čtivě a s humorem. Humor v téhle knize mi sedl a často jsem se vtipům smála. Pak jsou tu úžasné postavy, které si vás od prvních pár stran získají. Pro ty postavy jsem dýchlala. Měly své kouzlo, chyby a byly skvěle napsané. Potom je tu děj knihy. Ten byl šílený, rychlý a nepředvídatelný. Moc mě bavil. Kniha je sice plná ohraných prvků fantasy, ale na mě to fungovalo. Parta, humor, potvůrky. Po dočtení jsem jen tak koukala do zdi a měla chuť začít číst od znovu. To mám vždy když knihu vezmu do ruky a otevřu. Myslím, že tuhle knihu nejlépe vystihuje doporučení na zadní straně ,,Je to jako by se potkal G.R.R Martin s Terrym Pratchettem". No a na závěr, moc Krále Wyldu doporučuju.

rimar
27.08.2020 3 z 5

Půjdu proti proudu ale mně víc než průměr dát nemohu. První polovina byla roztahana a podprůměrná až jsem si říkal jestli to vůbec dočtu ale od poloviny to nabralo na spádu a dej se dostal nad průměr takže na konec i díky té závěrečné bitvě která se moc nepovedla a vrátila dílo opět do průměru tak proto tři hvězdy. Díky té vzrůstající kvalitě dám šanci i pokračování a budu doufat že v tom bude pokračovat. Potenciál tam rozhodně je a je škoda že v první knize nebyl moc využit. Kniha neurazí ale ani nenadchne už jsem četl lépe napsané i humornější, srovnávat ji s Gemmellem či Pratchettem to fakt nejde ti byli úplně někde jinde.

NemmamSlov
21.08.2020 5 z 5

Gabriel vyškubl Vellichor z pochvy a pozvedl ho proti Horde. „Tohle není otázka života a smrti, ale života a nesmrtelnosti! Zůstaňte tu a zemřete jako neznámi. Nasledujte mě a žijte navždy!“

Najlepšia kniha, čo som zatial držal v tomto roku. Musím sa skôr prikloniť k tým pozitívnejším komentárom. Toto malo šťavu, akciu, humor so sakra dobrým sarkazmom, lásku a hlavne nestárnúce priateľstvo. Kniha dokázala zbudiť neskutočne veľa emócií.

Clay Cooper nazývaný Pomalorúčka je hlavným hrdinom tejto knihy, vždy má pri sebe legendárny štít Blackhearth a jedine po čom túži je otvoriť si hospodu a žiť šťastný život so svojou ženou a dcérou.

Gabriel nazývaný aj ako Zlatý Gabe je vodcom skupiny, vždy keď treba použiť namiesto svalov rozum, tak Gabe je ten pravý rečník družiny. Unesú mu dcéru Rose a preto zvoláva na pomoc starú skupinu, nazývanú aj ako Kráľovia Wyldu. Gabe narúša pokojný život Claya, ktorý sa mu nakoniec rozhodne pomôcť v záchrane jeho milovanej Rose.

Čarodejník Arcandius Mood je ich chodiaca encyklopédia. Je skvelím spoločníkom, na to aký mal život, srší optimizmom a vo svojom batohu skrýva nemálo prekvapení.

Matrick Lebkobijec sa stal kráľom, no keď prídu po neho jeho spoločníci neváha a podá svojú pomocnú ruku. Odborníkom na boj z blízka, vždycky má pri sebe svoje dve dýky, ktoré pomenoval po svojich prvých dvoch ženách, s ktorými strávil noc.

Skupinu uzatvára Ganelon. Je to berserker a najväčši bijec príšer. Je uväznený a družina ho ide z jeho väzenia odkúpiť. No ako to v takýchto príbehoch býva, tak to nešlo podľa plánu, a nakoniec Ganelonovu slobodu musia vybojovať v aréne.

Družina stretáva kopu iných postáv ako je aj Jaina a jej hodvábne šípy. Na to, že družníkov dva krát okradne, tak sa z nich stávajú priatelia.

Autor vytvoril výborný svet a teším sa na ďaľšie volné pokračovanie. Už v názve je známe, že hlavnou postavou bude Rose, Gabrielova dcéra.
Odporúčam ľuďom, čo majú radi oddychové, humorné fantasy na štýl Pretchetta.

A ešte jedno skvelé prirovnanie:

"Flirtovat s Ledovou královnou je jedna věc, ale strčit jí pinďoura přímo do pusy, je blbost."

knihomolkajanca
12.08.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem se knihu snažila nacpat už do předchozí čtenářské výzvy, jelikož byla v knihovně pořád vypůjčená a nechtěla jsem si ji kupovat, aniž bych věděla, co čeho jdu, tak se na ni dostala řada až teď a dokonce se hodila i do letošní výzvy - Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou.
Na tuto konkrétní knihu jsem byla dost zvědavá. Hodně jsem o ní slyšela a každý na ni pěl chválu. Splní tedy i mé očekávání? Zpočátku se mi to úplně nezdálo a říkala jsem si, že je to vlastně docela obyčejný příběh. Jak ale čtenář příběhem postupuje dál a dál, je chtě nechtě zatažen do dění a co si budeme povídat, byla to prostě jízda.
Jak zmiňuje komentář přede mnou, autor je fanouškem RPG a z příběhu to jde rozhodně znát. Konstrukčně je kniha jako vystřižená z Dungeons & Dragons (či české adaptace Dračího doupěte), což mi jako dlouholetému aktivnímu hráči bylo dost sympatické. Klasická družina, která vlastně nakonec není tak úplně klasická, má jasně daný quest a po cestě zažívá dobrodružství. A že jich nebylo málo! Tím, že děj nestagnuje a pořád se něco děje, vás to nutí číst dál a dál a postavy, i když mi na začátku nepřišly bůhví jak zajímavé, vám přirostou k srdci. Clay z jehož pohledu byl příběh psán byl nakonec docela příjemnou postavou, už jen kvůli tomu, kolikrát dostal na frak. Osobně jsem si oblíbila Mooga, který byl prostě bláznivě vtipný a Ettin byl také skvělý. Až skoro slza ukápla, že to s ním dopadlo, jak to dopadlo. A to je další věc, kterou na této knize musím ocenit. Autor ve vás dokáže vzbudit emoce. Když jsem otočila poslední stranu, bylo mi líto, že už je konec a osudy některých hrdinů neskončily tak, jak jsem si představovala. Chtěla jsem víc a mrzelo mě, jak rychle to nakonec uteklo.
No, jak jsem ale zjistila, mělo by vyjít volné pokračování, takže doufám, že bude minimálně stejně tak dobré, jako tato kniha, protože už teď se na něj těším.

Peter73
25.06.2020 2 z 5

Hrdina, ktorý ma v batohu ponožky a čarodejník je gay. Tak toto je moderné fantasy. Som z toho sklamaný, aj ked niektoré pasáže boli dobré a je tam aj zopár vtipných dialogov, dejov, ale celkovo to vyznie ako slabá kniha. Autor bol fanúšikom RPG hier: hlavných postáv je päť, každý má svoje obľúbené zbrane a prišer a ras je celá plajedá, - inšpirácia je z hier Heroes of Might and Magic. Táto fantasy nie je podľa môjho gusta.

cirruska
13.06.2020 4 z 5

Docela dobrá fantasy, dávám krásné čtyři hvězdy, ale plné hodnocení si to nezaslouží. Pobavil mě kousavý humor, který doprovázel celou knihu. Osobitým "staříkům" jsem fandila a držela palce. Předně jsem si oblíbila Mooga i jeho úsměvný styl "boje". Objevilo se i pár zajímavých vedlejších postav, kdy nejvíce se mě dotkl Ettin a velký ošklivý úsměv. Na druhou stranu ke škodě příběhu přispěla až přespříliš velká hromada různorodých příšer a místy natahovaný děj. Zajímavé by bylo sledovat různé linie příběhu, jen občasné vzpomínky a jeden náhled do obléhaného hordu mi bylo málo. Nějaká ta nelogičnost se taky objevila, ale nic závratného. I když mám tolik drobných výtek, tak celkově to nebylo špatný a jestli vyjde, tak si další díl z tohoto světa nenechám ujít.

bookworm416
27.05.2020 5 z 5

O bože, jak já se bavila. Jasný. Není to kdo ví jak originální, Eames není vypsaný a ten příběh má spoustu mezer a děr. Ale dlouho u mě knížka nevyvolala salvy smíchu, při kterých se po mě v metru ostatní cestující koukali jako na absolutního cvoka.
Někdo si stěžoval na přehršel příšer a všelijakých potvor. Autor jich tam narval fakt nespočet. A moje trochu úchylácké srdce fantasmagorika plesalo nadšením. Ani jednu stránku jsem se nenudila a užívala si to od začátku do konce. S naprosto klidným svědomím můžu říct, že tahle kniha by ve vaší knihovně neměla chybět.

SarahRoyalAss
07.05.2020 5 z 5

Už si ani nepamatuji, kdy bych si při čtení fantasy tak odpočinula a smála se jak pitomá na veřejnosti. Pokud máte rádi „dračák“ nebo klasické RPG hry, budete příjemně překvapeni.
Podle obálky a anotace jsem čekala úplně jiný příběh s vážným magickým systémem, ale dostala jsem něco mnohem lepšího a sakra skvělého.
Není to o namakaných hrdinech, kteří teprve přicházejí o panenství, ale o starších chlápcích, co už právě ta léta nechali za sebou a nejraději by čepovali pivo. Alespoň naše hlavní postava Clay, správný chlap.
Příběh jde pomalinku a tak nějak lehce. V jednu chvíli jste na klidné vlně, pak se uchechtáváte a najednou Vám dá příběh facku, pláčete (jsem citlivka OK?) a pak se opět tlemíte jak vymaštěné pako nad velmi zajímavými kouzly a ironií, která provází naši skupinku celou cestu. (Hedvábné šípy, chápeme se.)
Je tu dost postav, které si čtenář oblíbí a za mě to byl rozhodně čaroděj Moog. Autor se rozhodně nebojí dávat do příběhu od všeho něco a každý background postavy je jedinečný a zajímavý.
Opravdu mi po celou dobu čtení přišlo, že při hraní dračáku se autor trochu rozepsal, měl spoustu nápadů a neuměl přestat. Skvělé na knize také je, že se dá číst jako standalone a nemusíte se pouštět do dalších knih v sérii, které teprve vyjdou. Přesto se chci do tohoto světa vrátit a užít si další příběh který mě bude bavit a prodlouží mi život o několik dalších let.
(Smutně koukám na nakladatelství Host… kdy bude další díl?)
5*/5

Gordonlord
27.04.2020 5 z 5

Když zkřížíte Davida Gemmella v nejlepším období jeho heroic-fantasy talentu s Terry Pratchettem, jehož humor by měl zároveň vtip, vyjdou vám Králové Wyldu.

Totálně klišovitá, béčková akční fantasy jízda, s velmi sympatickými postavami, kterým do poslední fandíte. S dějem, který upaluje rychle dopředu a nezdržuje se žádnými zbytečnostmi a hlavně spisovatelem, který moc dobře ví, co píše (zábavné akční béčko) a proto se nesnaží své dílo obohatit "vyšším uměním", jako třeba intelektuální úvahy, epické popisy prostředí a kultur a podobné zabijáky dobrých knih, kterým se odborně říká "vata", ale naopak plně využívá a zesiluje klíčové aspekty zvolené žánrové škatulky.

To ovšem neznamená, že kniha nemá nic navíc - naopak ! Do brilantně a bezchybně napsané béčkové jízdy dokázal nacpat na ta správná místa a po odměřeně vhodných dávkách i cit, něhu, morální a pocitové uvažování postav, které jejich charaktery na minimálním prostoru maximálně polidští a čtenáři neuvěřitelně přiblíží.

Rovněž humor, který táhne knihou jako rozběsněná mongloská horda, nikdy nepostrádá vypointovaný vtip a jeho tažení se naštěstí zastaví těsně před branami parodie, takže nesklouzne do idiotské trapnosti (že, pane Pratchette...) a hlavně neshazuje sílu heroické, ani lidské stránky příběhu.

A co víc - je z toho znát, že tahle kniha není jen smluvní zakázkou, kdy spisovatel musí každý rok chrlit 10 knih, z kterých už je znát, jak píše mechanicky, unaveně, bez nápadu a vydechle jen proto, že musí. ( Zdravím pana Kinga a jeho sérii o Tyrionovi a Teclisovi). Tady z každé věty, z každého řádku radost ze psaní a silné nápady stříkají jako.... stříkají hodně.

Vůbec nevím, co ještě pochválit, když se tady povedlo prostě všechno. Snad jen lehkou vadou na kráse může být lehce kostrbatý spisovatelský styl, kdy vám oči po slovech nekloužou jako nůž máslem, ale občas se zastavíte, abyste větu vstřebali. Ale kaz je to tak malý, že z mého pohledu nestačí na sražení absolutního hodnocení na čtyři hvězdy.

A co víc - nekoná se ani nešvar všech fantasy cyklů - kniha je zcela a naprosto uzavřená. Žádná zadní vrátka, nic, prostě konečný konec a není nutné nakupovat dalších 40 knih, abyste dočetli příběh. Prostě další z nekonečné řady sympatických a chytrých kroků, kterými Eames svoji knihu povýšil na veledílo !

Kožuch85
14.04.2020 5 z 5

Nezapomenutelné hlavní postavy knihy. Parádní.

luculi
15.03.2020 3 z 5

Slabý odvar fantasy pecek, které člověk měl možnost už číst. Je vidět, že se autor inspiroval mnohými příběhy. Je to čtivé, příběh zajímavý, ale je vidět, že jde o prvotinu, protože kniha má spoustu mezer. Jednak přehršel příšer je až do očí bijící. A jednak hrdinové ani za mák nesplňují svoji reputaci... A na to, jak dlouho hrdinové putují a jak dlouhá kniha je, vám ani nepřijde, že by měli nějak strastiplnou cestu... Druhý díl snad autor už víc vypiplá... 2,5*

r0st4
12.03.2020 3 z 5

Tak předně, mnohé recenze se vás budou snažit přesvědčit, že Králové Wyldu vůbec nepůsobí jako prvotina. Působí, a to hodně. Eames naprosto očividně není vypsaný a díky zbytečnému "okecávání" je knížka asi o sto stran delší, než by musela a měla být. Mimo to autor naprosto běžně popisuje tutéž věc opakovaně, což mě nutí zpochybňovat i redakční vedení.

Nicméně (!), ta knížka je hrozně fajn. Eamesův pohled na to, co takový hrdina z bájí dělá, když zestárne a meč už v jeho ruce nepůsobí tak jistě jako kdysi, je extrémně zábavné čtení, jež by si neměl nechat utéct žádný fanoušek fantasy. Prakticky všem hlavním postavám fandíte od začátku do konce a být to krapet proškrtané, jde o akční jízdu, kterou před dočtením prostě neodložíte.

A "odměnou" pak jsou člověku i takové autorsko-překldatelské perličky jako: "Kuř, jen kuř." nabádál ho troll. A tak Clay kouřil :D

martysk
08.03.2020 1 z 5

Kniha byla pro mne obrovským zklamáním. Dal jsem bohužel na výborné hodnocení a komentáře a zakoupil knihu na dovolenou. Jen díky tomu jsem ji s vypětím všech sil přečet. Kniha mne ničím nepřekvapila, je předvídatelná, a především vyjadřovací schopnosti autora dávají pocit, že spisovatelem může být opravdu každý. Typická autorova věta by se mohla používat jako příklad pro výuku jazyka a určování podmětu a přísudku ve větách. Obvyklá věta začíná na "kdo co" a pokračuje "co dělá"

Gabriel se ušklíbl...
Clay protočil panenky...
Clay pokrčil rameny...
Clay přikývl...
Gabriel se poškrábal na hlavě...
Clay nevěděl...

To nejsou věty posbírané z celé knihy, to jsou začátky vět z náhodných po sobě jdoucích 4 odstavců. A to není v knize žádná náhoda. Tento styl psaní je autorovi vlastní a po několika kapitolách jsem měl pocit, že dalším čtením se mi může dostat pod kůži takovým způsobem, že bude mít nevratný vliv na moje další vlastní komunikační schopnosti.
Narážky na erekce mohou cílit tak na věkovou kategorii do 14 let, ale k anglickému humoru mají na míle daleko. Opravdu nechápu, jak může někdo knihu srovnávat například s Pánem prstenů.
Jedno plus kniha přeci jen měla. Ano, dokázala pobavit. To, když jsem svým dětem citoval úryvky z knihy. Smáli jsme se tomu, jakým způsobem je kniha napsaná a jaké jsou v ní nelogičnosti.

Konečný verdikt: ne, a to ani na dovolenou.

LvíSrdce
24.02.2020 5 z 5

Hodně oceňuji suchý, anglický humor, i když žánrově je to hlavně akční fantasy. Mile na mě působila i výrazná nostalgická linka, protože hlavní hrdinové jsou prakticky v důchodu :-)

dzahradnik
14.02.2020 5 z 5

Velmi čtivá a vtipná fantasy! Vzpomněl jsem si na Pratchetta i Abercrombieho..

Elion
12.02.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha.
Čtení mě bavilo hned od samého začátku.
Nejlepší na tom všem bylo to, přemýšlet nad tím, že je to vlastně putování několika staříků a to, jak někdy popisovali, co jim ta cesta dává za útrapy a jak to za mlada zvládaly. Nedalo se nad tím nesmát =)

HalllkaB
07.02.2020

Úžasná fantasy knížka!
Rozhodně jsem se při čtení vůbec nenudila. Hrdinové jsou neskuteční sympaťáci a upřímně jsem pro jednou zas byla ráda, že hlavním hrdinou nebyl náctiletý chlapec nebo dívka. Svět, ve kterém se příběh odehrává, je pěkně propracovaný a žije v něm snad každá příšera, co kdy byla vymyšlená.
Taky musím říct že se mi neskutečně líbí design obálky.

Knihu jsem si moc užila a párkrát jsem se i nahlas zasmála. Skvělé napsané fantasy, moc se těším na další autorovi knihy. Rozhodně stojí za přečtení.

Elion
05.02.2020 5 z 5

Skvela kniha, skvele pocteni. Vyprava, boje, trosicku lasky, smutek po domove. A parra stariku trmacejici se zachranit dceru jednoho z nich. Skvela kniha.

KlariN
25.12.2019 4 z 5

Intenzivně příjemná záležitost! Jednoduchý, leč funkční nápad s paralelou muzikantské slávy a drakobijectví dal vzniknout svěží chlapské fantasy road movie, v níž nechybí sympatické postavy, řízné napětí, charismatický záporák s poměrně pochopitelnou motivací, humor, i silné emoce. Co víc si přát? Pokračování!

magie meč a magie akční senioři hrdinská fantasy

2019  90%Králové Wyldu
2020  86%Krvavá Rose