Králové Wyldu - Sláva nikdy nezestárne

Sláva nikdy nezestárne. Clay Cooper a jeho skupina kdysi bývali ti nejlepší z nejlepších — nejobávanější proslulí žoldnéři na této straně Heartwyldu. Dny jejich slávy však již dávno pominuly. Každý z nich si šel svou cestou. Zestárli, ztloustli, opíjeli se, nebo všechno najednou. Najednou se však u Clayových dveří objeví jeho bývalý parťák Gabriel s prosbou o pomoc — aby se společně zúčastnili mise, ke které by se upsali jen ti nejstatečnější, nebo naopak ti nejhloupější. Gabrielova dcera je uvězněna ve městě vzdáleném přes půl světa a obléhaném Heartwyldskou hordou. Nastal čas znovu svolat skupinu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/398867/kralove-wyldu-2ic-398867.jpg 4.724

Králové Wyldu (1.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Kings of the Wyld (2017)

Kniha Králové Wyldu - Sláva nikdy nezestárne

Weezing
předevčírem

Konečně po dlouhé době něco u čeho jsem se nenudil a neměl jsem nutkání začít číst něco jiného. Kniha je hodně čtivá, čemuž pomáhají i krátké kapitoly a rychle ubíhající děj. Plus k tomu můžeme připočíst zajímavé postavy a svět, ve kterém na vás může vykouknout snad jakákoliv příšera, která kdy byla vymyšlena.

Jenom tedy škoda, že Kings of the Wyld nebylo přeloženo jako Králové Dyvočiny, to k tomu přímo vybízelo... ;)

Alex.Barunka

Kentauři, nekromanti, mantichory, enti, kyklopové, obři, draci, raskové, yetikové, mořské panny, golemové, skřeti, trollové, chiméry, nymfy, orkové, bazilišci, satyrové, sklepní slizáci, sovědové, saigy, murlogové, ogři, firlolgové, zlovlci, grimlochové, wyverni, akrové, gorgony, banshee, minotauři, daévy, vrci, druinové, sylfové a nakonec i mnohé další nestvůry, které autor splácal dohromady. Že to může působit zmatečně? No za nějakou dobu si čtenář prostě zvykne a uvědomí si, že už ho vlastně nemá co překvapit. Autor si půjčil některé motivy, zkomolil nějaká jména a celý svůj svět tak nějak zdvojnásobil a nafoukl.

Ale prostě mimo tento svět je zde hned několik důvodů, proč se do knihy pustit:

1) Postavy
Banda vysloužilých bojovníků, kteří si nejdou pro sprosté slovo daleko a protlouká se tak, jak jen po více méně úspěšné kariéře dokáže. Všichni do jednoho jsou to nesmírní sympaťáci a vůbec nevadí, že si jeden přes pupek na nohy skoro nevidí a další že pomalu ale jistě umírá na nevyléčitelnou nemoc. Život je pro ty, kdo se neposerou a v tomto duchu se tak nějak nesla celá kniha. Když to nejde, vždy se dá najít nějaká oklika.

2) Humor
Jedním z neodmyslitelných aspektů příběhu je beze sporu humor. A dost často se stává, že humor po nějaké době omrzí nebo je více méně nepatřičný. Zde ale ne, zde si drží úroveň od začátku až do konce. A že je někdy až moc vulgární? Popravdě zde se ten humor odvíjel v tak harmonickém stupni s dalšími aspekty knihy, že o nějaké nevhodnosti nemůže být ani řeč.

3) Poselství
I člověk, který má kariéru za sebou se může hezky vybarvit a dokázat, že zvládne ještě daleko víc, i když mu to prostě nikdo nežere. Na sklonku života si jeden často uvědomí, co je nejdůležitější, a že honit se celý život za něčím, co stejně vybledne, nemělo moc význam. Ale, že daleko významnější byly ty vazby, které se přitom formovaly. A tuto cestičku si autor hezky budoval skrz na skrz příběhem, a že do toho dokázal dostat neuvěřitelnou hromadu emocí.

Pokud ještě váháte s přečtením této knihy, možná vás utvrdí fakt, že je to jednohubka, od které se díky svižnému stylu psaní jednoduše neodtrhnete. Sága si mě dostala na svoji stranu hned, jak se sjednotila. A jsem zvědavá, jaké další eso si pro své čtenáře autor nachystal.

KAREL6725

Nádherná kniha, velice zábavný příběh, zajimavé postavy. Plný počet hvězd. Doporučuji. A doufám , že vyjde i pokračování Blood Rose. Tuhle knihu jsem si náramně užíl.

Človíček678

Moc krásná knížka. Příjemná změna. Dojemné, krásné s úsměvné.

antonin0999

Příjemná oddechovka, lehce parodický nádech, jako kdyby s nadsázkou vedená kritika souboru fantasy klišátek. Zajímavé je, že funguje i epický příběh, postavy jsou lidské a putování baví, ačkoliv je vyprávění na můj vkus někdy až příliš natahované. Bitvy nepřekvapí, mají rovněž spíše vyvolat úsměv na tváři. Pobaví podle mne fanoušky humoru Terryho Pratchetta.
Lépe by mi seděl stručnější formát, ke konci jsem se už do čtení musel malinko nutit a zůstávám v rozpacích - na kolik to byla parodie a na kolik to bylo míněno vážně. Každopádně zajímavý mix a pokud se na náš trh dostane i další autorova kniha, bude mít místo v mé knihovně předem rezervované.

Airin

Celkově knížku hodnotím pozitivně, neboť mě příjemně překvapila. Bavila jsem se u jejího čtení, a tak to má podle mého názoru být. Celých 500 stránek byla jedna velká jízda plná akce a humoru, a proto mohu Krále Wyldu s čistým svědomím doporučit :)

kruppe

Libí se Vám Gemmelova hrdinská fantasy? Pousmíváte se při čtení Pratchettových děl? A co kdyby Vám někdo tyto dva mistry svého řemesla zkombinoval dohromady. Tohle totiž přesně udělal Nicholas Eames. Vzal totiž námět z Gemmelových Válečníků přidal Pratchetův suchý anglický humor, kouzelníka s magií natolik šílenou, že Vám bude jasné, proč by byl vhodným kandidátem na děkana Neviditelné univerzity ve slavném Ankh-Morporku, a vzniklo toto neotřelé dílko. Opravdu neotřelé, protože děl, jako je toto, máme poskrovnu.
Čte se to velmi lehce, hrdinové jsou příjemní. Jejich putování je zábavné, útrapy uvěřitelné. Jen účinnost hlavního padoucha je trochu oslabena, ale to mi vzhledem k ostatním zkouškám, které musí podstoupit, ani trochu nevadí.
Na to, že je to autorova prvotina, je nám nabídnuto vyzrálé dílo, které by se rozhodně v moři se současnou fantasy literaturou nemělo ztratit.
Děkuji Trudošovi za nevědomé doporučení...

LaCucaracha

Moc dobrý příběh, kde jsou hrdiny skuteční chlapi a ne náctiletí mladíci, nebo ještě hůř náctileté dívky. Najít mezi fantasy něco, co není "young adults", je čím dál tím obtížnější. Poopravila bych vtírající se pocit, že jde o staříky - oni jsou to padesátníci (plus jeden mlaďoch), možná je jim i méně, takže sice je občas loupne v zádech, ale bojovat pořád umí. Čte se to opravdu dobře, má to spád; i když se hlavní postava občas zamyslí. Velmi potěšil způsob vyprávění, protože poslední dobou se nám tu rozmáhá takový nešvar, a sice že spisovatel skáče v ději sem tam, skončí kapitolu v napínavém okamžiku a jde jinam. Tohle samoúčelné vytváření napětí je většinou dost laciné, protože dobrý autor má mít v rukávu i jiné prostředky na to, jak donutit čtenáře číst nedočkavě dál. Tady je děj dokonale lineární, pokračuje se pořád plynule. Super. Postav se v průběhu objevuje poměrně dost, ale všechny jsou své, zapamatovatelné a nikterak se nepletou.
Pokud jde o děj, mylně jsem nabyla dojmu, že v knížce bude stěžejní částí přechod nebezpečného pásu lesa, Wyldu, kde se to jen hemží příšerami. Ale není tomu tak. Skupina žoldnéřů se teprve asi na straně 200 dá dohromady, a to ještě zdaleka nevyrážejí na cestu, dokonce ani nemají zbraně. S příšerami se většinou setkáme tím způsobem, že o nich někdo vypráví (vzpomínáte na ...), v reálu na ně hrdinové narazí pomálu. A občas ty příšery nejsou vlastně ani tak zlé. Zajímavé je i to, že plno problémů a nebezpečenství se vyřeší tak nějak náhodou, zasáhne někdo zvenčí nebo obyčejné štěstí. Což na první pohled může vypadat jako autorova neschopnost, jako že si to akorát zjednodušuje, ale podle mě je to dobrý nápad. Místo aby se vyžíval v umělém natahování děje, o kterém stejně víte, jak dopadne (už myslel, že ho má, ale vtom uklouzl a upadla mu zbraň, a když ji konečně sebral, zjistil, že se náboj zasekl, ....), nechá dejme tomu kance upadnout tak šikovně, že mimoděk skolí nepřítele. Je to docela osvěžující. Postavy jsou sympatické, muži mužní, kráska krásná, čaroděj správně popletený, humor suchý (rybníček neměl chybu), schéma klasické (sestavení družiny, cesta, závěrečná bitva). Co víc si přát. Jedině konec trochu zklamal (jako obvykle), ale nic hrozného. Jo. Dobrá knížka. Klasa.
P.S. Nesnáším, když někdo záměrně tlačí na city, a manipulativní dojemné scénky mě umí leda spolehlivě naštvat. A tady je najednou postava, která mi už od prvního objevení se na scéně vháněla slzy do očí. A při každém jejím dalším objevení to bylo horší, až jsem se stejně neudržela a brečela. Sakra, chce se mi brečet i teď. Ale asi to autorovi odpustím; když ho něco takového vůbec napadlo, nejspíš to nebude špatný člověk. Ta postava je svým způsobem krásná.
P.S.S. Nakladatelství Host se bohužel neubránilo několika chybám, ale takové "kousl se dortu" mě i pobavilo.

Autor knihy

Nicholas Eames